1

(1 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Sądzę, że to kłopot z aktualizacją Win10 i programem WerFault.exe. Kilka uwag na temat kłopotów podobnego rodzaju możesz znaleźć tutaj: https://www.solvusoft.com/pl/files/b%C5 … fault-exe/ lub tutaj: https://theitbros.com/werfault-exe-application-error/ . Zanim zrobisz coś innego, możesz przeinstalować The Bat!, może to pomoże.

2

(3 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Ta wersja jest dostępna od kilku dni i nikt do tej pory nie zgłaszał problemów. Korzystam z niej bez kłopotów (co prawda z 32-bitowej, ale chyba w tym przypadku nie ma to znaczenia).

3

(3 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Był to błąd zauważony przez autorów, który naprawiono (jak piszą: [-] 0001715: Address book doesn't open and the error message "Out of system resources" appears) w wersji beta 8.8.2.2. Obecnie jest już nowsza wersja 8.8.2.3, dostępna pod adresem: https://www.ritlabs.com/download/files3 … 823-64.rar

4

(7 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

W głównym katalogu z pocztą (..\Mail) są dwa pliki tekstowe o nazwach "thebat32_Exceptions.log" i "ex_log.txt", w których program zapisuje wszelkie nieprawidłowe zdarzenia. W szczególności ważny jest ten pierwszy plik - przejrzyj go i może z zawartych tam wpisów coś uda się wywnioskować. Jeżeli nie, to proponuję napisać do działu wsparcia Ritlabs i dołączyć ten plik do korespondencji.

Tak jak napisałem poprzednio, sprawa jest dosyć dziwna i podejrzewam, że The Bat! jest blokowany przez system lub jakiś składnik oprogramowania antywirusowego. W przypadku kont IMAP przeszkodą może też być oprogramowanie serwera. Spróbuj skonfigurować jakieś konto POP (nawet na fikcyjnym serwerze) i sprawdź czy wtedy program się uruchamia. Może warto także sprawdzić wersję 32-bitową.

5

(7 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Jeżeli przed wersją 8.8 było wszystko w porządku, spróbuj zainstalować poprzednią wersję beta (kopiując sam plik wykonywalny wersji 8.7.0.17 pobrany z https://www.ritlabs.com/download/files3 … 017-64.rar w miejsce obecnego pliku thebat64.exe). Przed tymi operacjami skopiuj także cały katalog z pocztą w bezpieczne miejsce (jeżeli nie masz kopii zapasowej).

Śledzę na bieżąco informacje o programie z listy dyskusyjnej i takiego błędu nikt praktycznie nie zgłaszał.

Warto również, jeśli wersja beta zawiedzie, zainstalować program od nowa. Przed powtórną czystą instalacją należy usunąć także ślady programu z rejestru Windows, usuwając całą gałąź  \HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\RIT.

P.S. Jest już nowa wersja beta 8.8.0.2: https://www.ritlabs.com/download/files3 … 802-64.rar

6

(7 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Chcąc uzyskać jakąkolwiek pomoc, powinieneś podać minimum użytecznych informacji, czyli numer wersji programu, wersję systemu operacyjnego, działające oprogramowanie antywirusowe... Piszesz: " wyskakuje mi jakiś błąd, który odno się do jakiegoś pliku  w katalogu głównym" - a może coś bardziej konkretnego?

7

(10 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

A jaka ścieżka była tam wpisana, poprawna czy błędna?

8

(10 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

W rejestrze Windows na pozycji  \HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\RIT\The Bat! znajdziesz trzy następujące klucze odpowiedzialne za ścieżkę do pliku kopii zapasowej:

Last backup path
Last backup path Unicode
Last backup pathRelative

Wyczyść ich zawartość i sprawdź co się dzieje.

9

(10 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Dziwne to wszystko. W takim razie w Terminarzu powinny być obydwa zadania dla automatycznej kopii. Nie mam na razie pomysłu jak to naprawić.

10

(10 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Pokazałeś obrazki z konfiguracji "normalnej"kopii zapasowej - nie automatycznej. Automatyczna kopia po włączeniu powoduje pojawienie się w terminarzu zadania o nazwie "Automatyczna kopia zapasowa". Jeśli tego u Ciebie nie ma, to spróbuj jeszcze raz ustawić automatyczne tworzenie kopii zapasowej na zakładce "System" panelu konfiguracji.