Szablony wiadomości |
Tłumaczenie i opracowanie: Zygmunt Wereszczyński <zygawer@thebat.pl>
Szablon nowej wiadomości |
Szablon ten jest stosowany zawsze przy tworzeniu nowej wiadomości. Po otwarciu edytora wiadomości i wypełnieniu stosownych pól nagłówka (pola Do: i Temat:) w oknie edytora pojawia sie tekst wygenerowany przez szablon.
Jeżeli w szablonie były użyte jakieś makropolecenia, to w ich miejsce pojawia się odpowiedni wynik działania tych makropoleceń. Trzeba tu podkreślić, że wszelkie makropolecenia odnoszące się do "oryginalnej wiadomości" nie będą tutaj działać (ich wynik będzie po prostu pustym napisem).
Domyślny szablon nowej wiadomości wygląda następująco:
|
W powyższym szablonie użyto kilku makropoleceń: %TOFNAME, %CURSOR, %FROMFNAME, mailto: i %FROMADDR. Jest to symboliczny zapis pewnych elementów wiadomości, które najlepiej będzie widać na przykładzie.
Załóżmy, że chcemy napisać list, którego adresatem jest Jan Kowalski <jan.kowalski@dome.na.pl>, a nadawcą Anna Ważna <anna.wazna@pra.ca.pl>. Początkowo w oknie edytora nowa wiadomość tworzona z wykorzystaniem powyższego szablonu bedzie mieć postać następującą:
|
Niestety, język polski niezbyt dobrze nadaje sie do automatyzacji, co widać w pierwszym wierszu nowej wiadomości. Zamiast "Witaj Jan!" powinniśmy przecież napisać "Witaj Janie!", ale tutaj The Bat! sam sobie nie poradzi. Jedyne, co można zrobić, to tak zmodyfikować szablon, aby kursor ustawiał się tuż za imieniem adresata. Przenosimy więc makropolecenie %CURSOR do pierwszego wiersza szablonu:
|
Po otwarciu okna edycyjnego nowej wiadomości będziemy mieć ułatwioną korektę odmiany polskich imion.
Copyright © 1995-2003 RITLABS S.R.L. Wszelkie prawa zastrzeżone.