291

(2 odpowiedzi, napisanych Szablony i filtry)

Domyślne szablony generowane automatycznie przy tworzeniu nowego konta można zmodyfikować i dodatkowo utworzyć własne w innych obszarach działania programu - pamiętając, że mają one następującą hierarchię (w kolejności od najniższego do najwyższego priorytetu):

Szablony tworzone na poziomie konta
The Bat! zawiera domyślne szablony dla nowej wiadomości, odpowiedzi, wiadomości przekazanej, wiadomości zapisywanej do pliku oraz potwierdzenia przeczytania. Każdy z tych szablonów można zmodyfikować z poziomu menu Konto | Właściwości.... Szablony konta mają najniższy priorytet i są używane wówczas, gdy nie ma zdefiniowanych szablonów o wyższym stopniu hierarchii.

Szablony tworzone na poziomie folderu
Do każdego folderu można przyporządkować specyficzne szablony dla nowej wiadomości, odpowiedzi, przekazania i potwierdzenia odczytu. Aby szablony folderu mogły być użyte, dany folder powinien być folderem aktywnym (zaznaczonym na liście folderów). Jako przykład zastosowania takich szablonów można podać korespondencję ze znajomym trafiającą w wyniku sortowania wiadomości do specyficznego folderu. Szablony te można definiować z poziomu menu Folder | Właściwości lub z pozycji Właściwości menu kontekstowego dostępnego po kliknięciu danego folderu prawym klawiszem myszy.

Szablony tworzone na poziomie książki adresowej
Dodatkowo można zdefiniować oddzielne szablony w książce adresowej, które będą one używane w korespondencji z danym adresatem lub grupą adresatów. Szablony książki adresowej związane z pojedynczym wpisem mają najwyższy priorytet. Na poziomie książki adresowej można definiować szablon dla nowej wiadomości, dla odpowiedzi i dla wiadomości przekazanej. Szablony te będą używane niezależnie od aktywnego konta i niezależnie od bieżącego folderu - pozwalają zatem na największe zróżnicowanie korespondencji. Można je definiować wywołując książkę adresową i następnie korzystając z menu Edycja | Właściwości... dla zaznaczonej grupy adresów (w oknie Modyfikacja właściwości grupy) lub wskazanego adresu indywidualnego (w oknie Modyfikacja adresu). Aby dany szablon mógł stać się aktywny należy zaznaczyć odpowiednią opcję Użyj szablonu grupy dla... lub Użyj podanego szablonu dla....

W danym momencie używany jest szablon o najwyższym priorytecie w opisanej wyżej hierarchii. Jeżeli piszemy wiadomość do kogoś, kto jest wpisany do książki adresowej i wcześniej zdefiniowaliśmy dla niego szablon nowych wiadomości, to ten szablon ma pierwszeństwo przed szablonem używanym dla grupy adresatów, szablonem dla aktywnego folderu i szablonem dla aktywnego konta. Jeśli adresat nie ma szablonu zdefiniowanego w książce adresowej, to zostanie użyty szablon grupy, jeśli tego nie ma - szablon aktywnego folderu, zaś jeśli i tego nie ma, to The Bat! użyje szablonu aktywnego konta.

Musisz zatem sprawdzić wszystkie możliwości występowania Twojego szablonu odpowiedzi zgodnie z tym co napisałem wyżej.

292

(4 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Nie spotkałem się z czasowym ograniczaniem licencji - po prostu autorzy według własnego widzimisię wydają wersje wymagające nowych licencji (może to być np. rok lub dłużej). Aktualizacje z rabatem ze starszych wersji programu również nie były ograniczane czasowo.

293

(4 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

W licencjonowanej wersji 8.6 programu w oknie informacyjnym jest wpis "Licencja indywidualna
Obowiązuje dla wersji 8" - zatem do wersji 9 trzeba będzie kupić nowy klucz (są przy tym zniżki).

294

(12 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

The Bat! ma oddzielone zasoby językowe od właściwego programu. Za interfejs językowy odpowiada plik "thebat.lng", który jest rozprowadzany razem z instalatorem pełnych wersji. Ten plik (z wersji wcześniejszej, nie "beta" - czyli np. 8.5.8) można wstawić do głównego katalogu z programem i wówczas będziesz miał taki zestaw języków, jaki będzie dostępny w tym pliku. Czysty program (batxxx.exe) ma tylko interfejs angielski.

295

(12 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Tak, to jest poprawka tego błędu.

296

(1 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Nie ma wersji na Androida, a jedyna poprawnie działająca emulacja to The Bat! w środowisku Wine pod Linuksem.

297

(12 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Wybór edytora MicroEd jest chyba najlepszym lekarstwem na ten przypadek. Zgłosiłem błąd autorom programu, ale oni mają swoją politykę poprawek...

298

(3 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Może warto także spróbować chwilowo włączyć podgląd usuniętych wiadomości (przed operacją czyszczenia folderu) - menu Folder > Pokazuj usunięte wiadomości. Wtedy będzie widać co ma być definitywnie usunięte.

299

(11 odpowiedzi, napisanych Podręcznik i plik językowy The Bat!)

Firma Ritlabs od pewnego czasu zmieniła sposób korzystania z pomocy, odsyłając użytkowników programu do witryny sieciowej zamiast do lokalnego pliku .CHM. Zapewne wiązało się to z tym, że łatwiej jest im kontrolować treść na stronie WWW niż polegać na ochotnikach, piszących za darmo pełne wersje podręcznika. Tak było np. w przypadku wersji węgierskiej, częściowo rosyjskiej oraz oczywiście polskiej. Jedyne nad czym powinni czuwać programiści to umieszczanie odpowiednich zakotwiczeń w programie, a resztę można było załatwić w pliku pomocy, który działał "on-line".

Nie wiem kto jest autorem obecnej wersji pomocy na stronie WWW. Moim zdaniem jej treść i działanie nie umywa się do tego co było kiedyś. Mam skompilowany plik CHM do wersji 6.3 programu i potem już go nie aktualizowałem - a zmian w programie od tego momentu trochę się nazbierało.

Masz rację, w filtracji wiadomości za pomocą filtrów wspólnych jest błąd. Filtr nie działa na wybrane konta, a tylko na wybrane wiadomości w pojedynczym folderze, czyli zupełnie nie tak jak powinien. Zgłosiłem ten błąd do autorów, teraz należy uzbroić się w cierpliwość i może doczekamy się naprawy.