Moja propozycja (sprawdziłem u siebie) jest następująca:
1. Utwórz plik tekstowy zawierający w oddzielnych wierszach wpisy klientów w postaci "Nazwa <znak tabulacji> NIP". Nazwij ten plik np. Klienci_NIP.txt i zapisz go w jakimś katalogu.
2. Utwórz filtr poczty przychodzącej, który będzie reagował na wiadomości od ZUS (czyli takich, w których nadawcą będzie ZUS).
3. Jako operację filtru ustaw "Dołącz notatkę", a w szablonie notatki wpisz następujący kod:
%_DanyNIP='%SetPattRegExp="(?ism).*NIP:\s*(\d{10})"%RegexpMatch(%OText)'%-
%_PlikZUS=%Put("<Ścieżka_do_pliku>\Klienci_NIP.txt")%-
%If:"%_DanyNIP"<>"":'%-
%SetPattRegExp="(?ism)^(.*\n)*(.*)(%_DanyNIP)$"%-
%RegexpBlindMatch(%_PlikZUS)%-
%SubPatt(2)%Subpatt(3)'
Pamiętaj, aby w szablonie wpisać poprawną ścieżkę do pliku Klienci_NIP.txt.
Jak to działa? Użycie wyrażeń regularnych umożliwia uogólnienie operacji na tekście i dzięki temu można użyć jednego filtru zamiast wielu. Wyrażenie w pierwszym wierszu szablonu wycina wartość NIP z odebranej wiadomości i wpisuje ją do zmiennej %_DanyNIP. Następnie w zmiennej %_PlikZUS zapisywana jest zawartość pliku Klienci_NIP.txt.
Jeżeli zmienna %_DanyNIP zawiera NIP, to operacja przebiega dalej, w przeciwnym wypadku nic się nie dzieje.
Kolejny wiersz szablonu to nowe wyrażenie regularne, w którym wzorcem wyszukiwania jest wartość zmiennej %_DanyNIP. Następnie mamy mamy przeszukanie wartości zapisanej w %_PlikZUS i zachowanie wyszukanego wpisu w notatce.
4. Należy włączyć wyświetlanie notatek (menu Środowisko > Edytor notatek lub skrót Shift + Ctrl + I). Po wybraniu na liście wiadomości z ZUS w oknie notatki pojawi się wpis identyfikujący klienta.
Nie wiem czy notatki do wiadomości są zapisywane w kopii zapasowej, jeśli nie, to prawdopodobnie można będzie użyć jakiejś innej sztuczki do zachowania tych informacji.