111

(16 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Adrian_N napisał/a:

Sytuacja powtarza się na innym pc ( systemy Vista i XP ).
Pobieranie poczty odbywa sie prawidłowo. W starszej wersji wszystko działa prawidłowo.
Czy ktoś wie w czym tkrwi problem?
Z góry dziękuję za pomoc

Problem pewno tkwi w umiejętnościach Nietoperka do robienia kopii zapasowej i używaniu jej.
Załóż sobie w Nietoperku nowe konto z takimi samymi ustawieniami jak to co nie działa. Spróbuj coś z niego wysłać - jak będzie działało, to poprzeciągaj/skopiuj wszysto ze starego konta do nowego (pocztę, filtry, etc.) a stare skasuj.

112

(1 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Czy ktoś z was ma jakieś opinie o tym programie? Bo na pierwszy rzut oka, to możliwości ma całkiem podobne (szablony, filtry, etc.) jak nietoperz.

113

(1 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Powalczyłem jeszcze trochę z ,,odzyskiwaniem'' danych z Nietoperka, i oto wnioski:

W wersji szyfrowanej nieuszkodzony katalog z pocztą zawiera następujące pliki:
(1) messages.ebb     - dane skrzynki/folderu z pocztą
(2) messages.ebn    - indeksy

Po zrobieniu porządków w folderach ten sam katalog z pocztą zawiera te pliki:
(a) message.bck
(b) message.ibk
(c) message.ebb
(d) message.ebn
(e) part####.bin

Generalnie, plikami indeksów nie będę się zajmował - można je zawsze wykasować a po ponownym uruchomieniu Nietoperz utworzy je od nowa.
Plik (a) to kopia pliku (1), tak samo (b) to kopia pliku (2). Plik (c) to teoretycznie naprawiona wesja (1)/(a), plik (d) to teoretycznie naprawiona wersja (2)/(b). Plik (e) to nie-wiem-co-to-do-końca-jest gdyż ręcznie ,,uszkadzałem'' małe bazy i czasami znajdował się tam uczkodzony e-mail (czyli ten, na obszarze którego wykonałem uszkodzenie).
Teoretycznie, plik (c) powinien po naprawie zawierać odtworoną zawartość folderu z pocztą, za to w rzeczywistości jest odszyfrowaną i niekompletną zawartością folderu pozty, prawdopodobnie Nietoperek rozszyfrowuje folder, próbuje go naprawić, a że mu się to nie udaje, to zostawia go bez zmian. U mnie, w tym pliku na początku zawsze wysępowały dane binarne, potem część jednego e-maila i na przemian dane binarne, treść e-maila.
Eksperymentując, doszedłem do następującej procedury ratowania e-maili:
* Na samym początku należy zidentyfikować właściwe nazwy katalogów, w których są foldery z pocztą. Należy w Nietoperku nacisnąć Alt+Enter i pojawi się okienko właściwości folderu, na jego belce tytułowej, w nawiasach będzie wyświetlona nazwa katalogu. I proszę uważać, u mnie każdy folder Odebrane ma tą samą zaszyfrowaną nazwę katalogu.
* Teraz zamykamy Nietoperka.
* I szukamy i kopiujemy wszystkie katalogi w bezpieczne miejsce.
* Teraz kasujemy zawartość felernych katalogów  (tych w katalogu poczty).
* I kopiujemy z zrobionej przed chwilą kopii plik .bck zmieniając mu rozszerzenie na .ebb
* Uruchamiamy Nietoperka. Jeżeli w uszkodzonym folderze pojawią się wiadomości jesteśmy już bardziej happy. Jeżeli nie to możemy spróbować uruchmić Nietoperka jeszcze z raz, lub dwa, czasami pomaga.
* Jak wiadomości się pojawiły, to w tworzymy gdziesik w Windowsie katalog i przeciągamy do niego odzyskane wiadomości. Radzę nie przeciągać wiadomości do jakiegoś tymczasowego foderu w Nietoperku - uszkodzona wiadomość spowoduje, że zdrowy folder zamieni się w uszkodzony.
* Zamykamy Nietoperka.
* Czyścimy folder kasując z niego wszystkie pliki.
* Jeżeli odzyskane zostało tyle wiadomości ile chcieliśmy to proszę przejść do zakończenia, jeżeli nie to ...
* Pozostaje teraz ręczne odzyskiwanie wiadomości z skopiowanego pliku .ebb. Tak jak napisałem w jednym z wątków, za separator wiadomości może służyć znak wykrzknika. Być może po zmianie rozszerzenia  pomogą w tym programy TheBat! Message Recovery, ale nie sprawdzłem. Problem mogą mieć jedynie osoby, które mają podpisane cyfrowo e-maile - normalnym jakieś śmiecie na końcu odzyskanego e-maila nie przeszkadzają a im tak.

Nagłówek ma długość 48 bajtów (0x30),  jego zerowym bajtem jest znak '!' (wykrzyknik).  Bajt 20 (0x14) zawiera flagi wiadomości (przeczytana, zaparkowana, etc.), pod adresem 36 (0x24) znajduje się podwójne słowo (cztery bajty) zawierające długość wiadomości znajdującej się za nagłówkiem.

* To samo można zrobić z plikami .bin. Generalnie jest to ręczna i niewdzięczna robota.
* ZAKOŃCZENIE
* Teraz jeszcze raz się upewniamy, że katalog danego folderu jest pusty, uruchamiamy Nietoperka, importujemy co odzyskaliśmy, robimy porządki i zaczynamy robić regularne kopie zapasowe.

Na koniec dwie uwagi:
* Bardzo miło że RITSi odszyfrowali odzyskane e-maile, tylko jest to takie średnio bepieczne.
* Proszę pamiętać, że od którejś wersji Nietoperek przy wyjściu kompaktuje wszystkie foldery Odebrane. Jeżeli ktoś trzyma całą pocztę tam, ma jej dużo i w jendej sesji dużo jej odbiera, to porządkowanie trwa długo. Windows za to ma limit oczekiwania na zamknięcie programu, po czym bezceremonialnie go zabija. Efekty tego są łatwe do przewidzenia. Datego nie warto trzymać całej poczty w Odebrane, ale jeżeli tak, to sugeruję wyłączenia tego kompaktowania i robienia tego samemu ręcznie co jakiś czas.

114

(4 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Będę się powtarzał, ale:
Poza uzasadnionymi przypadkami kopię zapasową w Nietoperku wykonuje się poprzez skopiowanie z poziomu systemu katalogu użytkownika programu oraz gałęzi rejestru. Uzasadnione przypadki, to: przejście z wersji szyfrowanej na nieszyfrowaną, toż samo ale w przeciwnym kierunku, chęć przeniesieania poczty na Voyagera i (prawdopodobnie) zmiana katalogu instalacyjnego Nietoperka lub zmiana katalogu użytkownika. W innym przypadku jest większe prawdopodobieństwo wylosowania 6 w Lotto niż uniknięcie problemów z wewnętrzną kopią zapasową.

PS. Proponuje to do FAQ.

115

(9 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

A nie prościej było zainstalować 4.1 na 4, kopiując bazę i klucz rejestru gdzieś na bok?

116

(9 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

I pamiętać o jednym: jeżeli korzystanie z backupu Nietoperkowego nie jest niezbędne to robić to ,,po bożemu'' - zamknąć program, ręcznie skopiować katalog użytkownika oraz klucz z rejestru. W przeciwieństwie do backupu Nietoperkowego to *zawsze* działa.

117

(9 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Pliki bck i ibk to kopie bazy i indeksów przed porządkami robionymi prze Nietoperka i u mnie są zaszyfrowana. Za to po porządkach plik .ebb zawiera rozszyfrowaną bazę meili. Na początku takiego pliku są jakieś binarne śmieci, potem najczęściej część e-maila, a dalej naprzemiennie jakieś binarne dane z rozszyfrowaną treścią e-maila.

118

(9 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Udało się całkiem dobrze.

Zamykamy Nietoperka.
Krok pierwszy to przegranie wszyskiego gdziesik i usunięcie wszystkiego z katalogu.
Potem kopiujemy plik messages.bck, zmieniamy rozszerzenie na .ebb odpalamy Nietoperka i kopujemy/eksportujemy wiadomości (o ile są) do inego folderu lub gdziekolwiek indziej.
Wychodzimy z Nietoperka. Znowu usuwamy wszystko z katalogu.
Teraz najciekawszy punkt programu - w skopiowanym wcześniej pliku z rozszerzeniem .ebb znajduje się rozszyfrowana zawartość folderu z wiadomościami. Część z nich jest zniszczona a część nadaje się do odczytu. Zauważyłem, że za separator może robić wykrzyknik umieszczony w pierwszej kolumnie nowego wiersza. Na podstawie tego napisałem prymitywny programik który dzieli plik .ebb na małe pliki i nadaje im rozszerzenie .msg - a takie pliki łatwo importuje się do Nietoperka. Skrypt nie jest idealny, czasami tnie wiadmomość w środku i zostawia śmieci, ale odzyskuje mniej więcej tyle wiadomości ile Nietoperz podaje podczasporządkowania.
A oto skrypt w Pythonie:

plik=open("c:\\bat.recov\\messages.ebb","rU")

w_wiadomosci=False
akt_wiadomosc=0
plik_nowy=None
for linia in plik:
    poz_naglowka=linia.find("!")
    if poz_naglowka==0:
        if w_wiadomosci:

#            plik_nowy.write(linia[0:poz_naglowka-1])
            plik_nowy.close()


            akt_wiadomosc=akt_wiadomosc+1
            plik_nowy=open("c:\\bat.recov\\"+str(akt_wiadomosc)+".msg","w")
            plik_nowy.write(linia[poz_naglowka:])
            w_wiadomosci=True

        else:
            akt_wiadomosc=akt_wiadomosc+1
            plik_nowy=open("c:\\bat.recov\\"+str(akt_wiadomosc)+".msg","w")
            plik_nowy.write(linia[poz_naglowka:])
            w_wiadomosci=True
    else:
        if w_wiadomosci:
            plik_nowy.write(linia)

if w_wiadomosci:
    plik_nowy.close()

plik.close()

Mam nadzieję że to komuś pomoże.

119

(9 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Typowe - porządki w folderach, coś było pokiełbaszone, nietoperek informuje że odzyskał dane, ale oczywiście folder pusty. W katalogu za to istnieją pliki messages z nast. rozszerzeniami bck, ebb, ebn, ibk. Pliki bck i ebb różnią się niewiele rozmiarem i mają około 250 MB. Są jakieś szanse naprzywrócenie e-mail?. A ha, nietoperek 4.1.7 i szyfrowanie.

120

(0 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Jaki jest IMAP w gacku każdy widzi. Autorzy obiecują, że przepiszą obsługę tego protokołu od nowa, ale ani nie wiadomo kiedy, ani czy efekt będzie lepszy. W związku z ty mam pytanie: możecie polecić jakiś inny czytnik e-mail z dobrą obsługą IMAPa?