681

(1 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

O ile dobrze pamiętam, gdzieś w okolicach wersji 4.0 autorzy zmienili format kopii zapasowej, co spowodowało brak możliwości odtworzenia jej na starszej wersji programu. Nie da się chyba obejść tego wprost. ale można próbować przez bezpośrednie skopiowanie katalogów z pocztą do "starszej" instalacji - nie mam jednak pewności czy to pomoże. Pozostaje także możliwość eksportu wiadomości z poszczególnych folderów w nowszej wersji do plików uniksowych i ich import w starszej wersji - ale to zabawa dla cierpliwych, bez możliwości odtworzenia szablonów, filtrów i innych ustawień.

682

(3 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Czyli masz odpowiedź, bo obsługa dodatkowego pobierania elementów wiadomości z sieci pojawiła się dopiero w wersjach od 4.0.

683

(2 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Kompresję folderów ustawia się w dwóch miejscach: globalnie dla konta w sekcji Opcje dodatkowe i niezależnie dla każdego folderu w jego właściwościach. Sprawdź zatem obydwa ustawienia i skoryguj je według potrzeby. Pliki konfiguracyjne masz zaszyfrowane, zatem próba "grzebania" w nich raczej mija się z celem.

684

(5 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Przygotowanie The Bat! do obsługi takiej poczty seryjnej wymaga trochę czasu, ale praktycznie robi się to tylko raz. Różnice w proponowanym schemacie wysyłania poczty w formacie HTML i zwykłego tekstu wynikają z pewnych niekonsekwencji w działaniu niektórych makr dla tych formatów. O ile w przypadku czystego tekstu nie ma większych kłopotów, to dla wiadomości w formacie HTML automatyzacja jest tylko częściowa.

Najważniejsze jest utworzenie w książce adresowej grup adresatów, do których wiadomości będą wysyłane z różnym opóźnieniem. Załóżmy, że identyfikatory tych grup będą 10m, 20m, 30m, itd. Jest to potrzebne zarówno dla formatu HTML, jak i wiadomości czysto tekstowych.

Dla czystego tekstu należy:

1. Utworzyć tyle plików tekstowych, ile jest grup adresatów, o następującej zawartości:
Pierwszy plik:

%Charset="iso-8859-2"%-
%SetEditor(1)%-
%Bcc="10m <list>"%-
%Postpone="10m"

%Include="sciezka_do_pliku_z_szablonem_wiadomosci\szablon.txt"

Następny i kolejne pliki mają odpowiednio zmienione argumenty makr %Bcc i %Postpone, czyli dla %Bcc będą to identyfikatory kolejnych grup adresatów i słowo kluczowe <list>, a dla %Postpone - kolejne wartości opóźnień wysyłki (pamiętając o odpowiednim formacie czasu). Niech te pliki mają nazwy s1.txt, s2.txt, s3.txt,... itd.

2. W pliku szablon.txt trzeba wpisać treść wiadomości oraz zdefiniować jej temat (makro %Subject="Temat wiadomości") i w razie potrzeby ścieżkę do załącznika (makro %AttachFile="ścieżka_do_załącznika\plik_załącznika").

3. Następnym krokiem jest utworzenie pliku wsadowego (nazwijmy go np. serial.bat z następującą zawartością:

REM Przejście na dysk z programem TB
C:
REM Przejście do katalogu z TB, np.
CD "\Program Files\The Bat!"
REM Wielokrotne uruchomienie TB z opcjami 
thebat.exe /MAILU="Twoje_Konto";TO=twoj_email@adres.com;T="sciezka\s1.txt";SEND 
thebat.exe /MAILU="Twoje_Konto";TO=twoj_email@adres.com;T="sciezka\s2.txt";SEND 
thebat.exe /MAILU="Twoje_Konto";TO=twoj_email@adres.com;T="sciezka\s3.txt";SEND 
...

Jednokrotne uruchomienie tego pliku tworzy wiadomości do wszystkich grup adresatów o treści zdefiniowanej przez plik szablon.txt. Wiadomości czekają odpowiedni czas w folderze "Do wysyłki" i są następnie automatycznie wysyłane. Przygotowanie nowej serii wymaga tylko zmiany treści wiadomości w pliku szablonu.

Dla formatu HTML postępujemy inaczej:

1. Tworzymy szablon podręczny w formacie HTML (włącza się go w edytorze szablonów z menu Format), w którym wpisujemy całą treść, dodając w razie potrzeby załączniki za pomocą makra %AttachFile. Warto także na wszelki wypadek wpisać w tym szablonie makro %SetEditor(4).

2. W edytorze szablonów zaznaczamy opcję Użyj dla nowych wiadomości i poczty seryjnej - dzięki czemu szablon stanie się dostępny w rozwijanym menu przycisku Nowa wiadomość na pasku narzędziowym głównego okna programu.

3. Przystępując do wysyłki, wywołujemy z wyżej wspomnianego menu utworzony szablon i ręcznie w edytorze wiadomości wpisujemy w pole Do swój adres, a w pole Bcc adres pierwszej grupy (10m <list>). Ustawiamy także ręcznie opóźnienie (z menu edytora Opcje | Czasy wysyłki) i wysyłamy wiadomość. Podobnie postępujemy dla kolejnych grup adresatów. Nowa seria wiadomości wymaga tylko zmiany treści szablonu podręcznego.

Opisany tu mechanizm sprawdziłem - działa i dla czystego tekstu, i dla HTML.

Opisz dokładniej, jeśli możesz, co chcesz w ostatecznym efekcie uzyskać. Być może uda się znaleźć sposób na zablokowanie tego filtru po pierwszym użyciu. Jeśli do folderu tworzonego przez filtr mają trafić jakieś wiadomości, to być może nie trzeba stosować drugiej operacji (czyli oczyszczania folderu).

Niestety, utworzenie pustego folderu nie jest w taki sposób możliwe. The Bat! może utworzyć nowy folder tylko przy operacji przenoszenia, kopiowania lub tworzenia nowej wiadomości - ale wtedy nie będzie on pusty.

P.S.
Można zastosować pewien trick z opcją wiersza poleceń, za pomocą której oczyści się folder utworzony przy okazji kopiowania wiadomości. Filtr powinien wówczas zawierać dwie operacje. Pierwsza to kopiowanie wiadomości do folderu o nazwie określonej przez wyrażenie regularne:

\\KONTO\Inbox\%SetPattRegexp="(?imU-s)\sszukany_tekst:\s(.*)$"%RegexpMatch(%OText)

Druga operacja  to uruchomienie programu zewnętrznego (czyli w tym wypadku The Bat! z odpowiednim wierszem poleceń). Oczyszczenie folderu w Twoim przypadku następuje za pomocą następującego polecenia (musisz wstawić poprawną ścieżkę do programu):

"C:\Program Files\The Bat!\thebat.exe" /OP:EMPTY:\\KONTO\Inbox\%SetPattRegexp="(?imU-s)\sszukany_tekst:\s(.*)$"%RegexpMatch(%OText)

Oczywiście, musisz tego filtru używać ostrożnie (tylko raz, aby utworzyć folder), ponieważ usuwa on wiadomości z utworzonego folderu.

687

(1 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Niestety, nie można zmusić programu do dodatkowej kompresji plików zawierających wiadomości (MESSAGES.TBB), ale poprzez proste zabiegi można utrzymywać ich rozsądne rozmiary (być może stosujesz to już u siebie, wtedy raczej nic nie pomoże oprócz zakupu dużego dysku).

Przede wszystkim warto sortować wiadomości do różnych folderów (np. według nadawcy, tematu lub wieku). Przy mniejszej objętości plików z wiadomościami i przechowywaniu ich w większej liczbie folderów zmniejsza się prawdopodobieństwo ich uszkodzenia. Dodatkowo katalogi dyskowe odpowiadające poszczególnym folderom można rozmieszczać na różnych dyskach.

Warto także regularnie robić porządki w folderach, czyli oczyszczanie i kompresję bazy wiadomości. Podczas tej operacji The Bat! usuwa fizycznie z plików MESSAGES.TBB wiadomości, które były usunięte ręcznie. Można w ten sposób uzyskać znaczące zmniejszenie rozmiarów bazy wiadomości.

Problem dostępu do starszych wiadomości możesz rozwiązać przez ich odpowiednie archiwizowanie na dodatkowym koncie, służącym tylko do tego celu. Dokładniejszy opis znajdziesz w wątku http://thebat.pl/forum/viewtopic.php?id=288 a także w podręczniku w rozdziale o folderach wiadomości.

688

(4 odpowiedzi, napisanych FAQ - pytania i odpowiedzi)

Obydwa komunikaty na pewno nie są generowane przez The Bat!, lecz pochodzą z systemu Windows. Pierwszy komunikat i niemożliwość skopiowania katalogu na inną partycję świadczy chyba o nieodwracalnym uszkodzeniu. Dziwna wydaje mi się nazwa tego katalogu ("otrzymane"), czy jest on powiązany z folderem w The Bat!, który zakładałeś sam?

Jeśli w tym katalogu występują pliki *.BCK i *.BCI, spróbuj je przenieść w inne miejsce i sprawdź co się dzieje. Jeśli nie uda się tego zrobić w systemie Windows, polecałbym jakąś płytkę ratunkową z dystrybucją Linuksa i wykonanie tej operacji za pomocą dostępnych tam narzędzi.

Czy masz program antywirusowy? Może to jego "zasługa", że po wykryciu czegoś niebezpiecznego w odebranej wiadomości zablokował do niej dostęp.

Trudno mi tak gdybać, bo sytuacja jest trochę dziwna. Spróbuj na początek użyć narzędzia "The Bat! Message Recovery" (do pobrania z adresu http://www.thebatworld.de/system/sectio … ;artid=92) - może uda Ci się odtworzyć wiadomości z tego uszkodzonego pliku TBB.

689

(10 odpowiedzi, napisanych FAQ - pytania i odpowiedzi)

Patrz wyżej, zgodnie z tym co napisano w licencji: wersję Professional możesz zainstalować na dowolnej liczbie komputerów - wymagane jest tylko to, abyś jednocześnie używał tylko jednej instalacji.

690

(4 odpowiedzi, napisanych FAQ - pytania i odpowiedzi)

Spróbuj jeszcze raz opisać co się dzieje, podając dokładnie najważniejsze szczegóły:

1. Jak brzmią komunikaty (dokładnie) o uszkodzonych plikach i gdzie te pliki są zlokalizowane?

2. Czy masz uprawnienia do zapisu w katalogach dyskowych, w których The Bat! przechowuje wiadomości?

3. Jaka jest wersja The Bat! i na jakim systemie Windows pracujesz?

4. Ile masz wolnego miejsca na dysku, na którym jest katalog z pocztą?

5. Ile wolnego miejsca jest na dysku, na którym jest umieszczony katalog TEMP?

Sądzę, że to raczej problem systemowy, a nie samego programu.