691

(2 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Wszelkie porządki większego kalibru powinny być poprzedzone wykonaniem kopii zapasowej, ale ta uwaga nie ma już chyba w Twoim przypadku znaczenia.

Przede wszystkim skopiuj gdzieś w bezpieczne miejsce cały katalog dyskowy z pocztą, a dopiero potem możesz próbować odzyskać wiadomości. Jeśli nie pracowałeś w trybie szyfrowanym, spróbuj odszukać na dysku katalogi odpowiadające poszczególnym tworzonym przez Ciebie folderom i sprawdź, czy są w nich pliki messages.tbb oraz jakie mają rozmiary. Rozmiar pliku ok 1 kB może sugerować, że nie ma w nim wiadomości. Następnie uruchom The Bat!, utwórz w nim jakiś folder i wyłącz program. Jeżeli po ponownym włączeniu nie będzie widać tego folderu, wówczas trzeba będzie zainstalować program ponownie i ponownie spróbować utworzyć taki folder.

Zakładam, że w końcu uda się to zrobić i wtedy można podjąć próbę importu wiadomości z plików messages.tbb (menu Narzędzia | Import wiadomości).

Jeśli zastosowane przez ciebie filtry przenosiły wiadomości do innych folderów i nie wykonywałeś kompresji folderów pierwotnych, to jest szansa na odzyskanie zawartości tych pierwotnych folderów z menu Folder | Przeglądaj usunięte wiadomości. Podczas takiego przeglądania przywrócenie na trwałe jakiejś "usuniętej" wiadomości wykonujesz klawiszem Delete (to nie pomyłka).

692

(5 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Mam pewien pomysł wykorzystujący opcję /MAIL wiersza poleceń The Bat! Zanim jednak uda się to sprawdzić, chciałbym wiedzieć jak tworzysz wiadomość. Czy ma ona format HTML, czy też czysty tekst? Czy są w niej załączniki?

693

(6 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Właściwości książki adresowej można sprawdzić otwierając panel konfiguracyjny książki (np. za pomocą klawisza F8). Jakaś książka powinna tam być na liście i po kliknięciu jej nazwy prawym klawiszem myszy będziesz mógł z menu kontekstowego wybrać pozycję Właściwości. Tam powinna być wpisana ścieżka do pliku książki i tam możesz tę ścieżkę ustawić.

Niestety, przy odtwarzaniu danych z kopii zapasowej The Bat! nie potrafi chyba zmienić niektórych ścieżek - i zapewne to u Ciebie się stało. Trzeba wówczas dostosować je ręcznie do nowej instalacji.

P.S. Jeśli na liście nie ma żadnej książki, utwórz ją i podaj ścieżkę do istniejącego pliku (wcześniej skopiowawszy go gdzieś w bezpieczne miejsce).

694

(6 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Sprawdź jeszcze we właściwościach książki adresowej ścieżkę przechowywania pliku *.ABD i czy zgadza się to z jego faktycznym położeniem na dysku. Czy w starej instalacji miałeś wszystko w takich samych katalogach?

695

(5 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Wysyłanie poczty z dużą liczbą odbiorców w polu Do nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Zakładam, że odbiorcy się znają i nie mają nic przeciwko temu, by ich adresy znali wszyscy pozostali adresaci. W takich przypadkach lepiej jednak używać pola Kopia ukryta, podając jako głównego odbiorcę (pole Do) swój własny adres. Tyle uwag ogólnych...

Wysyłki seryjnej nie da się zrealizować w taki sposób jak sobie życzysz, przynajmniej za pomocą mechanizmów obecnych w The Bat!. Proponuję jednak rozwiązanie pośrednie: podział całej listy odbiorców w książce adresowej na grupy liczące kilkanaście osób i wysyłkę odroczoną do każdej grupy. Nie korzystasz wtedy z funkcji korespondencji seryjnej w książce adresowej, lecz normalnie w edytorze wiadomości wstawiasz adres grupowy odbiorcy. Ma on postać ID_grupy <list>. Wysyłkę do każdej z grup odpowiednio odraczasz o 15, 30, 45... minut, korzystając w edytorze z menu Opcje | Czasy wysyłki. To na pewno działa, chociaż musisz otworzyć edytor wiadomości tyle razy ile masz grup adresatów. Treść wiadomości możesz jednak kopiować.

696

(2 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Zapewne przycisk dodałeś samodzielnie i wybrałeś niewłaściwą funkcję. Operacja "Dopisz do książki adresowej" działa chyba tylko w oknie samej książki. Aby dodać nadawcę do książki powinieneś wybrać pozycję Dopisz nadawcę do książki adresowej z listy Wszystkie operacje / Kontrolki wiadomości. Musisz także wybrać odpowiednią ikonę przycisku, bo standardowo do tej operacji nie jest przypisana żadna ikona. Sprawdziłem i "u mnie działa" (Voyager 4.2.25.1).

697

(1 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Na panelu konfiguracyjnym programu w sekcji Podgląd / Edycja -> Nagłówki możesz ustawić działanie poszczególnych pól nagłówka podczas wpisywania tam tekstu przy edycji wiadomości. Zaznacz pole Do: i kliknij przycisk Edycja. Możesz z rozwijanej listy wybrać sposób pobierania podpowiedzi, wyłączając historię i włączając tylko podpowiedzi z książek adresowych. Wymaga to jednak obecności adresatów w książce.

Po pewnym czasie stare wpisy z historii powinny stać się nieaktywne. Kiedyś była jeszcze możliwość ręcznego usunięcia tych wpisów z listy podpowiedzi. Trzeba było wejść do tej listy, naciskając klawisz ze strzałką w dół i po wskazaniu wpisu przeznaczonego do usunięcia - nacisnąć klawisz Delete. Obecnie chyba ten sposób nie działa - przynajmniej w mojej wersji programu (4.2.36.1).

P.S. Voyager 4.2.25.1 pozwala na ręczne usuwanie wpisów.

698

(1 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Twój The Bat! jest rzeczywiście stary i o ile dobrze pamiętam, bywały w tych wersjach kłopoty z książką adresową. Spróbuj do tej pustej książki zaimportować dane ze starego pliku *.ABD - chyba taka możliwość istnieje.

699

(1 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Uważam, że za Twoje problemy odpowiedzialne jest słabej jakości łącze, albo serwer O2, na który wiele razy były narzekania, nawet na tym forum. Czy sprawdzałeś jak inne programy pocztowe radzą sobie z wysyłką załączników? Jakiej konkretnie wersji programu używasz?

700

(3 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Nie podałeś numeru wersji programu, z której korzystasz. W najnowszych (ale wciąż na etapie beta) chyba były jakieś drobne poprawki w obsłudze protokołu IMAP, ale to nigdy nie było mocną stroną The Bat!. Z informacji przekazywanych przez autorów wiadomo, że dopiero od kilkunastu tygodni wzięli się na serio za kompletną przeróbkę modułu odpowiedzialnego za obsługę IMAP. Kiedy zakończą się te prace i zostanie upubliczniona ta poprawiona wersja - nie wiadomo.

Szybkość działania programu podczas dostępu do serwera IMAP zależy w znacznym stopniu od szybkości łącza. Przy sześciu kontach może być potrzebne łącze o całkiem sporej wydajności. Można próbować coś zmienić w konfiguracji, zmieniając domyślne parametry w sekcji Dostrajanie konta IMAP - ale nie spodziewałbym się tu radykalnej poprawy.

Jeśli możesz przejść na protokół POP bez większej szkody, to szybkość obsługi bez wątpienia kont wzrośnie.