981

(4 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Rozszerzenie nie jest ważne, ja na ogół stosuję .txt dla zaznaczenia, że jest to plik tekstowy. Jeśli chodzi o import do Outloka Expressa, nie pomogę, ponieważ nie używam i nie znam tego programu. Outlook 2003 również nie ma opcji importu tego podstawowego formatu poczty. Być może uda się to zrobić dwustopniowo, stosując do tego celu np. Mozilla Thunderbird, dla którego pliki w formacie skrzynki Unix są naturalnym źródłem danych.

Wracając do eksportu poczty z wybranego folderu, chciałbym dodać kilka uwag. Eksport można sobie ułatwić, stosując do zaznaczonych wiadomości podany niżej filtr:

$$$$ TB! Message Filter $$$$
beginFilter
UID: [4EEB5460.01C7BD44.245CF573.70009B43]
Name: Export_Folderu
Filter: {\0D\0A\20`0`0`@\0D\0A}
ExportMessage FmtUnix filename D:\5C%QT(Eksportowany_Folder)_%Date(YYYYMMDD).txt filenamerelative D:\5C%QT(Eksportowany_Folder)_%Date(YYYYMMDD).txt
IsManual
IsActive
IsHotkey
IsHotkeyOnly
Ignore
endFilter

Filtr reaguje na kombinację klawiszy Ctrl+Alt+E (możesz to zmienić w jego opcjach). Filtr eksportuje zaznaczone wiadomości (tutaj na na dysk D: ) do pliku w formacie Unix, tworząc jego nazwę wg wzorca:

<nazwa folderu>_<data bieżąca>.txt

Dodatkowo musisz utworzyć szablon podręczny o nazwie Eksportowany_Folder, który będzie zawierał tylko jedno makro:

%FolderName

Za wstawienie bieżącej daty w formacie YYYYDDMM do nazwy eksportowanego pliku jest odpowiedzialne makro %Date(YYYYMMDD). Filtr wklejasz do grupy filtrów poczty przeczytanej, zaznaczając podany wyżej tekst, kopiując go do schowka i wklejając na miejsce. Ma on uniwersalny charakter, zatem możesz posłużyć się nim w dowolnym folderze. Wystarczy rozwinąć listę wiadomości, nacisnąć Ctrl+A i potem Ctrl+Alt+E, a na dysku D: pojawi się plik archiwalny.

982

(3 odpowiedzi, napisanych Szablony i filtry)

AntispamSniper nawet w darmowej wersji jest bardzo skuteczny. Używam go w wersji komercyjnej mniej więcej od pół roku, a przesiadłem się na tę wtyczkę z BayesIt!, gdy przestała być wspierana przez autorów The Bat!. AntispamSniper (podobnie jak każdą inną wtyczkę tego rodzaju) trzeba najpierw wytrenować ręcznie, wskazując jej wiadomości dobre i niepożądane. Trening trwa bardzo krótko i praktycznie wtyczka zaczyna działać "z marszu". Aby nie usunąć niepotrzebnie dobrych wiadomości, warto odpowiednio ustawić właściwości folderu "Śmieci", do którego trafia spam. Ja ograniczyłem czas przechowywania wiadomości w tym folderze do tygodnia i od czasu do czasu zaglądam tam, aby sprawdzić czy coś wartościowego pomyłkowo się tam nie dostało.

Wtyczka ma własny pasek z przyciskami, za pomocą których można ręcznie sklasyfikować daną wiadomość - wtedy informacja o charakterystycznych cechach takiej wiadomości trafi do pamięci wtyczki i będzie wykorzystywana w przyszłości.

A może to Twój system chodzi wolniej? Jak zmierzyłeś szybkość działania programu? Może przeszkadzają mu inne programy, np. jakiś program antywirusowy?

984

(3 odpowiedzi, napisanych Szablony i filtry)

Zamiast "guzików" proponuję instalację dobrej wtyczki antyspamowej (wystarczy np. AntispamSniper w darmowej wersji). Masz tam opcje tworzenia czarnych i białych list z różnymi kryteriami. Za pomocą filtrów raczej trudno jest uzyskać pełną ochronę, co wynika z faktu, że adresy nadawców niepożądanych wiadomości rzadko się powtarzają. Z tematami już bywa trochę lepiej, ale tutaj także zdecydowanie lepsze wyniki uzyskasz za pomocą wtyczki antyspamowej, która w istocie jest niczym innym jak zaawansowanym filtrem.

Oczywiście, da się zbudować takie filtry, o których pisałeś, i uruchamiać je za pomocą odpowiednich kombinacji klawiszy. Filtry mogą zapisywać do plików tekstowych adresy nadawców, tematy wiadomości i wiele innych elementów pobranych z wiadomości. Mogą też usuwać wiadomości z folderu. Zapisane dane można następnie wykorzystać w filtrach selektywnego pobierania wiadomości (patrz podręcznik) - ale wątpię w dobrą skuteczność tej metody.

985

(4 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

skibbbi napisał/a:

Mam folder wspólny o nazwie KLIENCI a w nim wiele podfolderów a każdy dla konkretnego klienta. W danym folderze np. KLIENT A przechowuję całą korespondencję od i do niego. Po jakimś czasie kończę z nim współpracę i chciałbym zarchiwizować tylko folder "KLIENT A". Jak mogę to zrobić?

Proponuję użycie do tego celu opcji eksportu wiadomości w formacie Unix do pliku tekstowego. Rozwijasz po prostu całą listę wiadomości w danym folderze, wciskasz klawisze Ctrl-A, zaznaczając wszystkie wiadomości, i wybierasz opcję eksportu. Ma to jeszcze dodatkową zaletę: tak zarchiwizowane wiadomości możesz później zaimportować do wielu innych programów. Aby zmniejszyć objętość pliku warto także użyć dodatkowo jakiegoś programu do kompresji.

skibbbi napisał/a:

Mam stworzony folder wspólny o nazwie KLIENCI a w nim każdy klient ma swój podfolder. Do różnych klientów wysyłam pocztę z różnych kont. W trakcie odpowiedzi na listy tworzy się spory bałagan. Chcąc w jednym folderze mieć listy od klienta i moje odpowiedzi muszę później ręcznie przeglądać foldery POCZTA WYSŁANA na każdym koncie i ręcznie przenosić odpowiedzi do folderów z korespondencją od danego klienta.

Rozwiązanie Twojego problemu zależy między innymi od tego w jaki sposób wiadomości od klientów trafiają do właściwych podfolderów. Jeśli robisz to automatycznie za pomocą filtrów poczty przychodzącej, wtedy sprawa jest w miarę prosta. Wystarczy skopiowanie każdego takiego filtru (metodą Ctrl-C, Ctrl-V) do gałęzi Poczta wychodząca dla filtrów wspólnych i niewielka modyfikacja warunku: zmiana nadawcy na odbiorcę oraz dopisanie dodatkowego warunku

AND Nadawca zawiera twoj@adres.email

Można to jeszcze uprościć i problem rozwiązać za pomocą dwóch uniwersalnych wspólnych filtrów (jeden dla poczty przychodzącej i jeden dla wychodzącej). Wiąże się to jednak z przyjęciem pewnej konwencji nazw dla podfolderów: każdy podfolder w folderze wspólnym KLIENCI powinien nazywać się tak jak adres e-mail danego klienta. Warunek dla obydwu filtrów byłby taki sam:

Nadawca zawiera @

Ważniejsza w taki przypadku byłaby nazwa folderu, do którego ma trafić wiadomość. W filtrze poczty przychodzącej folder powinien nazywać się \\\KLIENCI\%OFromAddr, a dla poczty wychodzącej \\\KLIENCI\%OToAddr. Należy także zaznaczyć w operacji filtru opcję tworzenia folderu w razie jego braku. Całość będzie działać automatycznie, ale ma jedną wadę: powstanie tyle podfolderów ilu masz korespondentów. Oczywiście, można to ograniczyć, np. stosując odpowiednią kolejność innych filtrów lub ograniczając możliwość ich uruchamiania (na zakładce Opcje w oknie konfiguracji filtrów).

Możliwe jest jeszcze inne rozwiązanie, które będzie wykorzystywać książkę adresową. Jeśli otrzymasz po raz pierwszy wiadomość od klienta, wstaw jego dane do książki adresowej (możesz utworzyć w niej grupę KLIENCI). Wtedy dwa wyżej wspomniane filtry powinny sprawdzać dodatkowo obecność adresu klienta w książce (lub w grupie) - w ten sposób możesz ograniczyć liczbę podfolderów.

Można także podczas dopisywania adresu nowego klienta do książki wpisać nazwę podfolderu do pola Notatka w książce i wykorzystać to pole podczas filtracji. Takie rozwiązanie byłoby korzystne gdy nowy podfolder tworzysz ręcznie i nadajesz mu wybraną przez siebie nazwę. Oczywiście, wtedy w uniwersalnym filtrze poczty wychodzącej jako nazwę folderu, do którego trafi wiadomość, należałoby wpisać:

\\\KLIENCI\%ABToMemo

Jak widać, rozwiązań może być wiele. Oprócz filtrów The Bat! ma możliwość śledzenia odpowiedzi w specjalnych folderach, zwanych śledzącymi. Są to jednak foldery wirtualne, co nie zawsze jest wygodne.

skibbbi napisał/a:

Czy jest jakaś możliwość by odpowiedź pojawiła się w folderze  w którym ta odpowiedź została zainicjowana czyli w folderze A. Chodzi mi generalnie o taką formułę czy filtr, który spowoduje, że jeżeli odpowiem na wiadomość z folderu A przez konto 1 to odpowiedź po wysłaniu znajdzie się w folderze A. Jak odpowiem na wiadomość z folderu B przez konto 2 to wiadomość wróci do folderu B, itd.

Można to robić za pomocą filtrów poczty wychodzącej, ale nie wykluczam konieczności dodatkowego zaangażowania jakiegoś makra w szablonach odpowiedzi. Zależy to od wymaganego stopnia automatyzacji i innych warunków szczególnych, których nie opisałeś.

W najprostszym przypadku (gdy wszystkie odpowiedzi z danego konta mają trafiać do tego samego folderu) wystarczy dla danego konta zdefiniować filtr poczty przychodzącej, który będzie przenosił wiadomości do żądanego folderu. Jako warunek filtru możesz użyć następującej konstrukcji:

Pole nagłówka In-Reply-To pasuje do .*
AND Nadawca zawiera twoj@adres.email

Ponieważ na rozwijanej liście pól nagłówka nie ma In-Reply-To, musisz wpisać tę nazwę pola ręcznie. Filtr sprawdza czy dana wiadomość jest odpowiedzią i czy Ty jesteś jej nadawcą - na tej podstawie następuje przeniesienie do wskazanego folderu.

Jeśli wymagane przez Ciebie sortowanie ma dotyczyć tylko odpowiedzi na wiadomości z określonych folderów, wtedy sprawa się nieco komplikuje. The Bat! nigdzie nie przechowuje informacji o tym, który folder był aktywny w momencie tworzenia odpowiedzi i dlatego trzeba ją w jakiś sposób zapamiętać w samej wiadomości. Można do tego celu użyć w szablonach odpowiedzi wyrażenia %Comment="%FolderName" - wówczas w nagłówku wiadomości pojawi się pole Komentarze, którego zawartością będzie nazwa folderu aktywnego w momencie rozpoczęcia edycji odpowiedzi.

Aby tak spreparowaną odpowiedź przenieść do właściwego folderu, należy dodać do wspomnianego wyżej filtru trzeci warunek:

AND Komentarz zawiera Nazwa folderu

Powinno to działać, a jeśli będziesz miał kłopoty, chętnie pomogę to dalej rozbudować gdy dokładnie opiszesz żądane działanie.

988

(2 odpowiedzi, napisanych FAQ - pytania i odpowiedzi)

Pełną odpowiedź masz w podręczniku, w rozdziale Makropolecenia (patrz podrozdział Wpisy dotyczące daty i czasu). Powinieneś w szablonach użyć np. makra %ODate="dd.mm.yyyy".

989

(3 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Od dłuższego czasu wtyczka BayesIt! nie jest już dołączana do pakietu instalacyjnego, zatem należałoby chyba przywrócić tylko jej poprzednią konfigurację.

990

(1 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Robisz to za pomocą operacji Śledź i wysyłaj pliki z Terminarza. Opis znajdziesz w podręczniku. W starszych wersjach The Bat! zdarzały się tam błędy, ale od dłuższego czasu nie ma z tym kłopotów.