1

(0 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Korzystam z programu The Bat! od lat. Ostatnio zaktualizowałem go do wersji 6.7 zarówno w komputerze stacjonarnym  jak i w laptopie. O ile na stacjonarnym wszystko działa bez zarzutu, to mam problem z aplikacją na laptopie. Po uruchomieniu i próbie korzystania z  The Bat! pojawia mi się następujący komunikat zatytułowany:" Nieznany certyfikat wystawcy" o następującej treści: "Serwer nie dostarczył certyfikatu źródłowego podczas sesji  i nie ma takiego certyfikatu w  książce adresowej. To połączenie może nie być bezpieczne. Skontaktuj się z Administratorem serwera". Natomiast na dolnym pasku ekranu dodatkowo pojawiają się napisy:"IMAP - Błąd fazy potwierdzania TLC. Istniejące połączenie zostało gwałtownie zamknięte przez zdalnego hosta", lub też " Nieważny certyfikat serwera (Nie znaleziono  wydawcy tego ciągu certyfikatów)".
Być może jest to problem banalny , dla mnie jednak stanowi  istotną przeszkodę w korzystaniu z posiadanej aplikacji.
Bardzo proszę o pomoc i przystępną podpowiedź jak rozwiązać ten problem, abym mógł w pełni z niej korzystać . Pozdrawiam.  juma41

2

(2 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Problem nie leży w poprawnie zapisanym czasie, bo ten był i jest zgodny. Proszę uważnie przeczytać mój początkowy wpis:    " BŁĄD FAZY POTWIERDZANIA TLS: NIEWAŻNY CERTYFIKAT SERWERA !!!, itd..." Pzdr. juma41

3

(2 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

proszę o pomoc. Po utworzeniu konta zgodnie z  instrukcją pojawia mi sie na dole strony następujący komunikat:
" DATA , GODZINA. FETCH. BŁĄD FAZY POTWIERDZANIA TLS: NIEWAŻNY CERTYFIKAT SERWERA.TEN CERTYFIKAT LUB
  CAŁA HIERARCHIA WYWODZĄ SIĘ Z NIEPEWNEGO ŹRÓDŁA."
Nie mam tego problemu po utworzeniu konta w Thunderbirdzie!

Przepraszam, ale nie mam czasu na przeszukiwanie całego Forum w poszukiwaniu interesujacego mnie tematu.
Mam proste pytanie.Chciałbym do mojej wersji The!Bat 5  Prof dodać jakąś dobra wtyczke antyspamową, może być nawet odpłatna, byle w rozsadnej cenie. Mogę liczyc na Waszą pomoc? Dzięki za uwagę. Pzdr.

5

(16 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Mój problem skończył się definitywnie!, ale dopiero w momencie odinstalowania TB v.4 i ponownego pobrania i wgrania wersji poprzednio używanej  tj.TB v.3.99.24. Ale chyba nie o to chodziło twórcom nowej,udoskonalonej (?) i tak zachwalanej wersji. Reasumując zastanawiam się, czy w tej sytuacji w ogóle nie przestać używać   programu pocztowego TB! skoro na dodatek nie ma on  na stałe wbudowanej ochrony przeciw spamowi, stanowiącego ostatnio coraz większy problem. Ochronę taką już w większości przypadków  posiadają nieodpłatnie inne programy, jak choćby Mozilla Thunderbird. Pozdrawiam Forumowiczów  i czekam na ewentualne komentarze do mego ostatniego wpisu.

6

(16 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

To nie jest zupełnie tak, jak piszesz. Nie mam dwóch firewalli,ani dwóch antywirusów, ponieważ w ZASS mam wyłączone niektóre aplikacje,właśnie dlatego aby się nie dublowały.
Ponadto ponownie zwracam uwagę na fakt, że z TB korzystam od paru lat, ale dopiero teraz, po jego uaktualnieniu do wersji 4.0.11  pojawił się problem, którego nigdy przedtem nie miałem, pomimo ustawicznego korzystania z tych samych programów osłonowych.Jakoś nigdy przedtem nie stanowiły one zapory i nie były przeszkodą w normalnym, bezkolizyjnym korzystaniu z TB!

7

(16 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

tagor,odpisuję dopiero teraz, bo cały czas, zgodnie z Twoją sugestią  szukam przyczyny blokady dostępu do serwerów obsługujących mojego TB.Masz rację ,że jakiś zainstalowany przeze mnie program blokuje dostępu, bo po uruchomieniu  TB  na początku proces przebiega prawidłowo.Pokazuje się komunikat o połączeniu z Centrum Połączeń w celu odbioru nadesłanej w międzyczasie poczty i dopiero po ok. 50 sekundach wyskakuje komunikat:
"Nie można połączyć się z serwerem".Nie mogę się jednak sam uporać z tym problemem,pomimo usilnych starań z mojej strony.Oprócz programu System Mechanic Prof. mam również  zainstalowanego Zone Alarm Security Suite.Wiele czasu spędziłem nad rozpracowaniem ustawień obu tych programów , ale  jak dotąd bez efektu.
Poradziłem sobie doraźnie otwierając program pocztowy Mozillę Thunderbirda i tam przenosząc moje skrzynki pocztowe, tam działają one bez zarzutu! Chciałbym jednak móc wrócić do TB! W poprzedniej wersji 3.99 nie miałem tego rodzaju problemów!

8

(16 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Witam .Odpowiadam na zadane pytania.
1.Wersja TB.Problem pojawił się  po zainstalowaniu v.4.0.11 otrzymanej  w linku  załączonym do e-maila  z RitLabs.
2.System operacyjny  Windows XP Home Edition + SP2
3.Firewall jest częścią składową programu System Mechanic v.7 Prof Edit.
4.Antywirus- jak powyżej
5.6.7.- N/A
8.W programie TB posiadam skrzynki pocztowe następujących operatorów:
INTERIA,ONET, W.P.,oraz CHELLO. i z tych serwerów smtp korzystam.
9.dostawcą internetu jest w moim przypadku UPC z usługą CHELLO.

9

(16 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Dzięki za info.Czy można trochę jaśniej. Poza tym nie mam potrzeby pobierania nowych wersji.

10

(16 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Witam,
w dniu wczorajszym otrzymałem wreszcie pocztą elektroniczną
link do pobrania najnowszej, czwartej wersji programu.
Radość moja była jednak krótkotrwała, bo bardzo szybko,
przy pierwszej próbie otworzenia, dosłownie po paru sekundach
pojawił się na dole strony komunikat, o tym,że nie można
połączyć się z serwerem. Komunikat ten pojawia się cały czas.
W tej sytuacji zupełnie  pozbawiony jestem możliwości
odbierania jakichkolwiek wiadomości  do kilku moich skrzynek
pocztowych ,które posiadam w programie pocztowym The Bat!.
Autorom udoskonalonej wersji programu chyba nie o to chodziło?
Pozdrawiam Forumowiczów i liczę na pomoc.
juma41