41

(16 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Jeden z moich dostawców usług oferuje wygodny interfejs do konfiguracji 'czułości' filtrów. Do tego daje możliwość wyboru,  czy kasować zakwalifikowane czy dodawać tylko oznaczenie do nagłówka. W tym drugim przypadku białą lista (<known>) i filtry TB! są bardzo przydatne.

42

(16 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

juma41 napisał/a:

Ochronę taką już w większości przypadków  posiadają nieodpłatnie inne programy, jak choćby Mozilla Thunderbird. Pozdrawiam Forumowiczów  i czekam na ewentualne komentarze do mego ostatniego wpisu.

Ochronę antyspamową oferuje już sporu dostawców usług kont pocztowych, nawet tych darmowych. Jeśli chodzi o sam program pocztowy, na szczęście w TB! nikt na siłę nie wbudowuje niczego. Oferuje za to ogrom możliwości konfiguracyjnych. Także jeśli chodzi o ochronę przed spamem, począwszy od wygodnego tworzenia filtrów po bezpłatne i płatne wtyczki antyspamowe. Ale jeśli oczywiście ktoś nie potrzebuje swobody, znajdzie sporo  prostszych rozwiązań.
Co do Twojego problemu z komunikacją TB!, mogę tylko potwierdzić to, co napisał już mkosinski. Firewall i już. Czyli problem  użytkownika a nie programu tongue

Dziś sprawdziłem nowego TB! (4.0.14.9) z ESET Smart Security (3.0.642.0) jeśli chodzi o wyłapywanie wirusów. Okazało się, że wtyczki od NOD32 nie działają - ani ta starsza n naszych stron jak i ta z downloadu Ritlabs. Co ciekawe, nie mogłem z poziomu TB! otwierać załączników do maili, bo program antywirusowy nie potrafił ich przeskanować. Usunięcie wtyczki rozwiązało problem. Zarówno maile przychodzące po zwykłym POP3 (port 110) jak i po TLS (465) były skanowane. Standardowo ESS sprawdza 110, aby sprawdzał 465 trzeba dodać ten port w konfiguracji. Wysyłałem wirusa. Przy odbiorze - tam, gdzie był załącznikiem został skasowany a odpowiednia informacja dołączona do maila. Tam gdzie wirus był w zipie czy RARze, załącznik zostawał usunięty i oczywiście adnotacja także była dołączona do maila.
Jedyne, do czego nie udało mi się skłonić ESS to działanie antyspamowe. Prawdopodobnie funkcjonuje tylko dla outlooka i windowsowego maila.
Testowałem na Vista Home Premium 64bit.

44

(4 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Nie tylko *.eml, *.msg także :-(

45

(4 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Jedyna rada to poczekać. Na liście betatesterów jest informacja, że prawdopodobnie pełne wydanie (MSI) będzie zawierało poprawkę. Sam próbowałem znaleźć rozwiązanie na kilka sposobów, ale nadal nie działa (4.0.14.9). Problem dotyczy nie tylko mailto: ale i ustawienia TB jako domyślnego programu pocztowego. U mnie Vista Home Premium 64bit i Vista Business 32bit.

46

(16 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Ja mimo wszystko stawiam na któryś z firewalli. Zacząłbym od odinstalowania System Mechanic i pozostawienia ZASS z włączonym trybem interaktywnym.

47

(16 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Po pierwsze masz dosyć karkołomne zabezpieczenia. Przy dwóch firewallach dziwię się, że cokolwiek Ci działa. Spróbuj wyłączyć system mechanic. W ZA masz kontrolę programów i tam powinieneś znaleźć TB i udostępnić mu internet.

Pisałem już o tym na forum Ritlabs, kilka osób potwierdziło błąd.
Po przejściu z 3.99 na linię 4 straciłem integrację TB z Windows. Nie można użyć "Wyślij do: adresat poczty", z menu FireFoxa nie można wysłać linka. Z MsOffice "Wyślij jako załącznik" także nie działa. Nie można ustawić TB jako domyślnego programu pocztowego. Wcześniejszy link w manu start do TB (domyślnego programu pocztowego) daje komunikat "nie można odnaleźć programu". Vista Business 32bit oraz Home Premium 64bit. W wersjach Alpha działało jeszcze. Popsute w pełnym wydaniu 4.0. Do dziś (4.0.14.1) nie poprawione.
Czy komuś to działa?

49

(16 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

juma41, objaw jest charakterystyczny dla zablokowania całego programu. To znaczy że jeśli po zmianie wersji programu TB ten nie potrafi pobrać poczty z żadnego konta, to znaczy że został prawdopodobnie zablokowany przez "bezpieczniki", tzn firewall/antywirusa. Nie znam Twojego SystemMechanic. Ale prawdopodobnie program kontrolując aplikacje, stwierdził że program "thebat.exe" zmienił wielkość i został z automatu zablokowany. Ja bym przeszukał ustawienia SystemMechanic związane z kontrolą programów, począwszy od przeglądu zablokowanych. Sprawdź, czy TB! jest na tej liście. Daj znać o rezultatach.