1

Temat: Cała korespondencja w jednym folderze (filtr na bazie "references"?)

Witam cool

Najpierw opiszę sytuację. Jest firma X, która ma siedzibę i kilka biur w Polsce. Siedziba jest w mieście "siedziba", a dodatkowe biura w "miasto1", "miasto2".

Tak też są skonstruowane maile: siedziba@firmaX.pl, miasto1@firmaX.pl, miasto2@firmaX.pl - są to aliasy i maile wpadają do jednej skrzynki np. firma@firmaX.pl.

I teraz mamy wszystkie maile w jednym worku. Łatwo jest zrobić filtr, który będzie rozdzielać je na foldery:
- odebrane/siedziba
- odebrane/miasto1
- odebrane/miasto2

Jest kilka osób obsługujących przychodzącą korespondencję (osoba1, osoba2, osoba3), a konto pocztowe firma@firmaX.pl skonfigurowane jest na protokole IMAP. Każda z tych osób przenosi wiadomość, na którą będzie odpowiadać, do swojego imiennego konta pocztowego i stamtąd będzie dalej prowadzić korespondencję. Zatem nie odpisuje już z adresu np. miasto1@, lecz z np. osoba2@.

I teraz są dwa pytania (choć właściwie jedno):
1) jak zrobić, aby odpowiedź na danego maila lądowała w tym samym folderze, w którym jest list pierwotny (czyli ten, na który się odpowiada). Na to pytanie jest odpowiedź na forum, ale to jest dopiero początek, bo chodzi właściwie o pytanie drugie.
2) jak zrobić, żeby cała przyszła korespondencja (przychodząca i wychodząca) automatycznie lądowała w folderze dla danego miasta. Dodam, że każdy użytkownik ma stworzoną strukturę, jak wyżej przedstawiłem (odebrane/siedziba; odebrane/miasto1; odebrane/miasto2). No i co ważne, dany klient "w przyszłości" nie będzie już pisać na konto "miasto1", tylko na konto imienne osoby, która mu odpisała.

Wstępnie myślałem, że można do tego użyć nagłówka 'references' (nie wiem jak), ale dany klient, może przecież napisać nowego maila (raczej rzadko), który nie będzie mieć references. Ponadto należy pamiętać, że osoba1, osoba2 itd. będą też prowadzić inną, niezależną korespondencję (czyli wiadomości bez 'references' z miast). Zatem, tak naprawdę, chodzi o segmentację firm/klientów wg miast, z/do których piszą.

Z góry dziękuję za odpwiedzi.

Jeśli ktoś zobrazował sobie "problem" - nie tylko filtr, ale przede wszystkim metodologię działania - i uważa, że inaczej lub lepiej można to rozwiązać, to także będę wdzięczny za pomoc.

Nie wiem, czy taka sytuacja jest w ogóle do ogarnięcia. Najłatwiej byłoby, aby założyć tyle kont pocztowych, ile miast, a każdy użytkownik pisałby z adresu nie-imiennego, tylko z "miasta". Można też zrobić subdomeny pocztowe: miasto1.firmaX.pl, miasto2.firmaX.pl oraz adresy mailowe: osoba1@miasto1.firmaX.pl, osoba2@miasto1.firmaX.pl itd., ale to chyba najmniej sensowne.

Dzięki za odpowiedzi smile
cool

2

Odp: Cała korespondencja w jednym folderze (filtr na bazie "references"?)

Sądzę, że do sortowania poczty w taki sposób jak opisałeś, czyli przenoszenia korespondencji do folderów powiązanych z początkowym adresem odbiorcy niezależnie od tego, kto będzie będzie później tę korespondencję prowadził, można wykorzystać książkę adresową. Pole References nie bardzo się nadaje do tego, aby wykorzystać je do sortowania, ponieważ - jak słusznie zauważyłeś - może ono nie być powiązane z poprzedzającą wiadomością.

Wyobrażam sobie schemat sortowania w następujący sposób:

1. W książce adresowej tworzymy grupy Siedziba, Miasto1, Miasto2... (początkowo będą one puste).

2. Przychodzi pierwsza wiadomość na adres xxx@firmaX.pl. Musisz mieć kilka filtrów poczty przychodzącej (tyle ile głównych kont, czyli liczba filii + 1 dla siedziby), z których każdy będzie sprawdzał obecność odpowiedniej frazy Siedziba, Miasto1, Miasto2... w polu Odbiorca i nieobecność adresu nadawcy w odpowiedniej grupie książki adresowej (obydwa warunki muszą być spełnione równocześnie, czyli połączone operatorem AND). Jeśli adresu nadawcy tam nie będzie filtr ma go tam dopisać. To będzie podstawa do dalszej filtracji.

3. Następna grupa filtrów poczty przychodzącej (umieszczona za filtrami opisanymi wyżej) przenosi wiadomości do właściwych folderów na podstawie obecności odpowiedniej frazy Siedziba, Miasto1, Miasto2... w polu Odbiorca lub (operator OR) obecności adresu nadawcy w odpowiedniej grupie adresowej.

4. Zespół filtrów poczty wychodzącej sprawdza tylko obecność adresu odbiorcy w odpowiedniej grupie adresowej i przenosi wiadomości do właściwych folderów - zauważ, że w ten sposób uniezależniamy się od konta, z którego jest wysyłana wiadomość.

Sądzę, że to powinno zadziałać. Ja wykorzystuję książkę adresową i grupowanie adresów jako pomoc przy sortowaniu wiadomości i nie ma z tym problemów na jednym koncie, zatem i dla kilku kont taki mechanizm powinien się sprawdzić. Nie wiem jak to będzie działać na kontach IMAP, bo obsługa tego protokołu nie jest najmocniejszą stroną The Bat!.

3

Odp: Cała korespondencja w jednym folderze (filtr na bazie "references"?)

Dobry pomysł. Przetestuję. Dzięki za szybką pomoc smile