1

Temat: Przenosiny Nietoperza z Windows XP na 7

Niedługo czekają mnie przenosiny Nietoperza 4.2.23 (z szyfrowaną bazą danych) z Windowsa XP na Windowsa 7 64 bitowego. W związku z tym:
* czy da się przenieść Nietoperza tylko kopiując katalog z pocztą, oraz skopiować wpisy w rejestrze podmieniając jedynie ścieżki?
* jeśli muszę to jednak zrobić za pomocą kopii zapasowej utworzonej przez Nietoperka, to czy Nietoperz poradzi sobie z utworzeniem kopii z 10GB danych i jakie w tej chwili są znane błędy Nietoperkowego mechanizmu kopii zapasowych?

2

Odp: Przenosiny Nietoperza z Windows XP na 7

1. Powinno dać radę. Od dawna przy przesiadce na nowy system właśnie tak postępuję. Ważne jednak to rejestr i zachowanie wszystkich ścieżek.
2. Zawsze dla bezpieczeństwa taka kopia to podstawa. O błędach można poczytać tutaj: https://www.ritlabs.com/bt/view_all_bug_page.php (w category wybierz backup/restore)

3

Odp: Przenosiny Nietoperza z Windows XP na 7

lazik napisał/a:

Ważne jednak to rejestr i zachowanie wszystkich ścieżek.

No to teraz nie rozumiem - Bacik zapisuje jakieś ścieżki w swoich plikach czy tylko w rejestrze? Katalog z plikami poczty będzie na pewno w innym miejscu - to jest firmowy komputer wpięty do domeny i nie mam możliwości zmiany tego.

4

Odp: Przenosiny Nietoperza z Windows XP na 7

Będziesz miał więcej grzebania w rejestrze i nie wiadomo czy to zadziała. Powinno, ale .... zawsze jest jakieś ale.

5

Odp: Przenosiny Nietoperza z Windows XP na 7

Ja ostatnio dwukrotnie robiłem podobne operacje (rok temu po przesiadce na Vistę 32 bit i dwa tygodnie temu przy Win7 32 bit), lecz katalog z pocztą miał rozmiar ok. 1,5 GB. Podstawą zawsze była kopia zapasowa, ale z niej nie korzystałem. Bazę danych mam także szyfrowaną.

Pierwszą rzeczą było przeniesienie katalogu Mail na nowy dysk, a następnie instalacja programu (wybór trybu pracy z szyfrowaniem i podanie hasła takiego jak w starej instalacji) i wskazanie mu po jego uruchomieniu tego nowego katalogu. Potem wszystko odbywało się automagicznie i z wyjątkiem drobnych poprawek w filtrach (tam gdzie występowały bezwzględne ścieżki) - nic nie trzeba było już robić.

6

Odp: Przenosiny Nietoperza z Windows XP na 7

A to dziwne Zygmunt. Z tego co pamiętam to Ritsi podawali na tbbeta, że szyfrowana baza nie będzie działać po reinstalce i podłożeniu starego folderu mail, nawet przy tych samych hasłach, ze względu na metodę tworzenia klucza do bazy, który miał być generowany losowo a nie na podstawie ustawianego hasła dostępu. Dziwne. Muszę odkopać tę wiadomość - coś może się w międzyczasie zmieniło?

7

Odp: Przenosiny Nietoperza z Windows XP na 7

Ostatnie przenosiny, jakie robiłem,  to przeniesienie wszystkiego między dwoma egzemplarzami Windowsa XP z takim samym użytkownikiem domenowym - czyli taka sama struktura katalogów użytkownika. Wystarczyło skopiować katalog z pocztą i rejestr.
Łaziku, ja kiedyś pobawiłem się w wyizolowanie plików zawierających klucz szyfrujący i do czego doszedłem - jak na zakładasz konto ,,na czysto'' kilka razy z tym samym hasłem, to klucz szyfrujący jest za każdym razem inny. Raz utworzona baza ma klucz niezmienny niezależnie od składników systemu komputerowego. Aby na wielu komputerach mieć bazę szyfrowaną tak samo wystarczy (o ile dobrze pamiętam) przenieść pomiędzy instalacjami któryś z tych plików: ikey.*, masterkey.*, token.*. Tzn. należy je skopiować z istniejącej instalacji, w nowej instalacji przejść kreatora tworzenia konta, potem otworzyć katalog z danymi, wyczyścić zawartość i skopiować powyższe pliki. W tym momencie każda instalacja ma identyczne szyfrowane pliki i można ja pomiędzy nimi prznosić poprzez proste kopiowanie.

8

Odp: Przenosiny Nietoperza z Windows XP na 7

Jak znajdę wolną chwilę, spróbuję powtórzyć tę operację tym razem na Wine pod linuksem aby ostatecznie się przekonać jak to działa.

9

Odp: Przenosiny Nietoperza z Windows XP na 7

Zainstalowałem The Bat! pod Wine tak jak pisałem poprzednio o nowej instalacji w systemach Windows, czyli po instalacji programu, wyborze opcji szyfrowania hasłem i jego uruchomieniu wskazałem mu katalog z pocztą. W systemie Windows był to katalog D:\Mail, natomiast w Wine jest to katalog H:\Mail. Dopiero wtedy The Bat! poprosił o hasło, potem wpisałem także klucz instalacyjny. Wszystko działa bez problemu. Wersja programu 4.2.23.

10

Odp: Przenosiny Nietoperza z Windows XP na 7

Tak więc przeniosłem Bacika z XP na Siódemkę w następujący sposób - przegrałem cały katalog profilu ze starego komputera na nowy, ze starego komputera wyeksportowałem plik rejestru, dosłownie w paru miejscach (ja wiem, może w pięciu) skorygowałem ścieżki i zaimportowałem  ten plik na nowym komputerze. I Bacik jest w nowym miejscu.