1

Temat: przekazywanie wiadomości - problem z kasowaniem części wiadomości

Witam. Posiadam wersję The Bat 10.5. Mam następujący problem. W związku z pracą otrzymuję dużo wiadomości zawierających załączniki oraz dodatkowy tekst. Część tych wiadomości muszę przekazać dalej innym osobom jednak chcę pozostawić tylko załączniki a usunąć tekst. Wykonuję więc najczęściej alternatywne przekazanie, które pozwala mi przekazać w normalny sposób załączniki i jednocześnie zaznaczam i usuwam klawiszem delete tekst wiadomości. Niestety moja w ten sposób wysłana wiadomość dochodzi do innych osób w taki sposób, że mimo wykasowania tekstu on i tak jest wysyłany tylko w formacie wiad.html. Wysyłając taką wiadomość z jednego konta pocztowego w programie Bat na drugie swoje konto i odbierając ją w programie Bat wiadomość wyświetla się zawsze z zakładką html lub tekst gdzie nie ma tego wykasowanego tekstu ale zaraz obok jest zakładka wiad.html gdzie mimo kasowania jest pełna wiadomość tekstowa. W innych programach pocztowych typu gmail po prostu wyswietla się najpierw puste pole ale zaraz pod nim pełna wiadomość tekstowa. Czy istnieje jakiś sposób na przekazywaniem wiadomości usuwając całość lub część treści by odbiorca rzeczywiście otrzymał okrojoną wiadomość? Czy może jest jakaś możliwość usuniecia tej zakładki wiad.htm by ona nie dołączała się do każdej prekazanej wiadomości?

2

Odp: przekazywanie wiadomości - problem z kasowaniem części wiadomości

Wypróbowałem różne warianty przekazania i niestety, nie udaje się osiągnąć zamierzonego rezultatu. Tylko wtedy, gdy oryginalna wiadomość jest w formacie czystego tekstu, można usunąć jej fragment przy przekazaniu i do adresata dojdzie bez tego usuniętego fragmentu. W przypadku wiadomości w formacie HTML lub mieszanym usuwanie fragmentu zawsze pozostawia oryginał HTML bez zmian.

Nie mamy na to wpływu i jedyne co można zrobić w przypadkach takich jak Twój, to tworzenie nowej wiadomości z oryginalnymi załącznikami (które niestety trzeba wcześniej zapisać na dysk). Nie widzę możliwości automatyzacji tego procesu. Jeśli odbiorca tej przekierowanej wiadomości byłby cały czas ten sam, to ewentualnie można myśleć o jakichś szablonach podręcznych i filtrach.

3

Odp: przekazywanie wiadomości - problem z kasowaniem części wiadomości

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia i sprawdzenie. Jest niestety tak jak podejrzewałem. Też próbowałem różnych ustawień. Najgorsze, że chyba ten problem dotyczy tych nowszych wersji. Przez długi czas pracowałem na wersji 4.5 i tam nie było tego problemu. Przeszedłem na wersję 10.5 nie tak dawno i nie miałem świadomości tej zmiany. Niestety dowiedziałem się o tej kwestii w sposób bezpośredni gdy wysłałem do klienta wiadomość z usuniętą częścią tekstu, który jednak dotarł w całości jako wiad.html. Nie było to nic wielkiego, ale jednak nie do końca klient powinien mieć wgląd w tę treść. To powinna być przestroga dla wszystkich, którzy forwardują ważne wiadomości z przekonaniem że usuwają niepotrzebne treści, a prawda jest taka, że odbiorca je dostaje. Czasami to może być poważny problem.

4

Odp: przekazywanie wiadomości - problem z kasowaniem części wiadomości

Barti napisał/a:

... Też próbowałem różnych ustawień. Najgorsze, że chyba ten problem dotyczy tych nowszych wersji. Przez długi czas pracowałem na wersji 4.5 i tam nie było tego problemu.

Sądzę, że problem pojawił się w momencie, gdy dodano obsługę wiadomości w formacie HTML. Nigdy nie osiągnięto jednak tego poziomu, co przy wiadomościach czysto tekstowych. Jako przykład można podać edytor HTML, który po kilku latach nadal ma błędy i nie jest zbytnio wygodny.