Temat: Odzysk poczty!

Witam,
mam program TheBat! do obsługi poczty. Wczoraj wieczorem przy moim komputerze działa siostra sad i tu cały problem, dzisiaj po uruchomieniu the bat nie mam w jednym z moich kont ani jednej wiadomosci w odebranych a bylo ich tam kilkanaście! Siostra twierdzi ze "coś wyskoczyło i coś kliknęła" ale nic po za tym. Czy jest jakaś możwliść odzyskania utraconych wiadomości ??

2

Odp: Odzysk poczty!

Folder->Przeglądaj usunięte wiadomości

3

Odp: Odzysk poczty!

Niestety nie pomogło. Znajdują się tam tylko wiadomości kiedyś przeze mnie usuniętę z mojego katalogu wysłane. Zastanawiam się co mogła zrobić że tak nagle wszystkie wiadomości z katalogu otrzymane zniknęły...

Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł??

4

Odp: Odzysk poczty!

Morfeusz napisał/a:

Znajdują się tam tylko wiadomości kiedyś przeze mnie usuniętę z mojego katalogu wysłane.

Zrozumiałem to tak, że operację przeglądania usuniętych wiadomości wykonałeś tylko dla folderu "Kosz". Przejrzyj w taki sam sposób wszystkie foldery, a w szczególności folder "Odebrane". Proponuję także w przyszłości częste wykonywanie kopii zapasowej, sortowanie do różnych folderów poza folder "Odebrane" oraz założenie drugiego konta dla siostry, aby nie miała dostępu do Twoich wiadomości.

5

Odp: Odzysk poczty!

Dla wszystkich katalogów na koncie użyłem tej funkcji i jedynie co pamięta to tylko mail'e wysłane przeze mnie. Czy jest jakaś możliwość by wiadomości zmieniły swoje położenie np. przeszły do innego konta?? Albo się usunęły ale fizycznie są jeszcze na dysku ?? Podobno wyskoczyło jakieś okienko do kompresji...

6

Odp: Odzysk poczty!

Nie masz co winic siostry. To niestety taka, chyba do tej pory niezdiagnozowana, przypadlosc TheBat. Zdazylo mi sie to raz osobiscie, moja zona dwa razy stracila maile z jednego folderu. Komunikat to zazwyczaj podczas normalnej pracy 'folder uszkodzony - czy naprawiac' albo cos w tym stylu. Jedyna rada to, jak juz pisal Zugmunt, dzielenie inboxa na wiele folderow. No i oczywiscie regularny backup.

7

Odp: Odzysk poczty!

Morfeusz napisał/a:

Czy jest jakaś możliwość by wiadomości zmieniły swoje położenie np. przeszły do innego konta?? Albo się usunęły ale fizycznie są jeszcze na dysku ?? Podobno wyskoczyło jakieś okienko do kompresji...

Niestety, wiadomości nie zmieniają swojego miejsca pobytu ot, tak sobie. Jeśli masz jakieś inne konta, sprawdź je - być może zostały przez nieuwagę przeniesione do innego zestawu folderów (ja jednak w to wątpię). Wszystko wskazuje na to, że zostały one usunięte bezpowrotnie. Gdyby nie owa "kompresja", byłyby szanse na odzyskanie. Podczas kompresji następuje na ogół także fizyczne usuwanie z bazy wiadomości zaznaczonych do usunięcia (czyli usuniętych w "klasyczny" sposób np. za pomocą klawisza "Delete").

Uszkadzanie pliku bazy wiadomości, o którym pisał coor, raczej w tym przypadku nie nastąpiło. Nie jest to zresztą charakterystyczna cecha The Bat!. Uszkodzenia w folderze "Odebrane" występują przeważnie w sytuacjach, gdy zawiera on dużo wiadomości, w tym dużo wiadomości usuniętych i gdy nie jest regularnie wykonywane jego oczyszczanie i kompresja. Folder "Odebrane" jest najbardziej narażony na uszkodzenia, ponieważ przez niego przechodzą wszystkie wiadomosci trafiające na dane konto. Dlatego lepiej go nie przeciążać i odebrane wiadomości przenosić do innych folderów, grupując według nadawcy, odbiorcy, tematu, daty itp. - możliwości jest tu bardzo wiele. Osobiście nie straciłem jeszcze żadnej wiadomości z winy programu - a jeśli tak się stało w ciągu ponad siedmiu lat jego użytkowania, to była to tylko moja nieuwaga. Obecnie na komputerze domowym mam ponad 180 tysięcy wiadomości zgromadzonych na kilku kontach w kilkudziesięciu folderach i podfolderach. Dzięki takiemu podziałowi łatwy jest dostęp, szybsze wyszukiwanie, mniejsze zagrożenie awarią w systemie plików... Zapoznaj się w podręczniku z rozdziałem "Foldery do przechowywania poczty" i spróbuj w przyszłości zastosować u siebie podobne rozwiązania (nie zapominając o kopii zapasowej).

8

Odp: Odzysk poczty!

Zygmunt napisał/a:

Uszkadzanie pliku bazy wiadomości, o którym pisał coor, raczej w tym przypadku nie nastąpiło. Nie jest to zresztą charakterystyczna cecha The Bat!. Uszkodzenia w folderze "Odebrane" występują przeważnie w sytuacjach, gdy zawiera on dużo wiadomości, w tym dużo wiadomości usuniętych i gdy nie jest regularnie wykonywane jego oczyszczanie i kompresja.

Faktycznie, moze powinienem napisac przypadlosc w cudzyslowie. Jednak faktem jest, ze wiadomosci gina. Faktem jest rowniez, ze da sie temu zapobiec, poprzez wspomniana profilaktyke.

Z drugiej jednak strony, mysle ze jest to bug programu - bo przeciez znakomita wiekszosc niezaawansowanych userow (jak chocby moja zona smile ) uzywa programu 'po prostu', nie przejmujac sie iloscia wiadomosci w folderze, czy tez rozmiarem folderu na dysku. Dlatego tez zupelnie nie rozumiem, dlaczego programisci ritsow nie zrobili nic z bledem "2G" smile

9

Odp: Odzysk poczty!

Moja żona też używa i nie ma takich problemów jak ty. Wystarczyło tylko jej poprawnie program skonfigurować i Terminarzem ją wspomagać. Przez dwa lata jak narazie nic nie marudzi, że jej coś zginęło czy przez przypadek skasowała. A do tego czyta usenet przy pomocy Hamsterka. Nie narzeka. Także co użytkownik to Użytkownik.

10

Odp: Odzysk poczty!

Hehehe, no to pogratulowac. Przyklad z zona byl dla zobrazowania problemu smile Moja tez sobie radzi, a program dawno skonfigurowany. Ba, nawet Debiana sie nie boi. Ale juz nam sie offtopic robi... smile