1

Temat: wysyłanie wiadomości zawsze w określonym kodowaniu

Witam,

Czasami piszę maile, w których znajdują się zarówno polskie literki, jak i rosyjska cyrylica. Najlepszym wyborem w takim przypadku było (chyba) zastosowanie standardu utf-8. Wszystko świetnie się sprawdza, kiedy to ja piszę maile - w opcjach konta ustawiłem, aby wszystkie nowe wiadomości miały wspomniane kodowanie.
Problem zaczyna się, kiedy dostaję wiadomość, która używa innego standardu (KOI8-R, dokładniej). Odpisując muszę pamiętać, aby przełączyć w programie kodowanie na utf8 bowiem w przeciwnym wypadku wiadomość zostanie wysłana w taki kodowaniu, w jakim przyszła od nadawcy, co oczywiście skutkuje utratą polskich znaków. Czasami przy szybkiej wymianie korespondencji po prostu o tym zapominam sad
Czy jest możliwość aby każda wiadomość, nieważne czy nowo utworzona czy odpowiedź, miała kodowanie ustawione "na sztywno"? Z tego co pamiętam oe miało taką możliwość (choć kiedy używałem tego programu akurat nie potrzebowałem tej funkcji). Czy ma coś takiego the bat? (mam wersje 3.65.03)

Pozdrawiam,
Przemek

2

Odp: wysyłanie wiadomości zawsze w określonym kodowaniu

pst napisał/a:

Czy jest możliwość aby każda wiadomość, nieważne czy nowo utworzona czy odpowiedź, miała kodowanie ustawione "na sztywno"?

The Bat! ma możliwość deklaracji używanego zestawu znaków w kilku miejscach, między innymi we właściwościach konta w sekcji szablonów nowej wiadomości (tam możesz wybrać z listy domyślny zestaw znaków) oraz w szablonach wiadomości przypisanych do folderu i do książki adresowej. Najprościej będzie jednak użyć makra %Charset="UTF-8" we wszystkich szablonach wykorzystywanych w korespondencji.

3

Odp: wysyłanie wiadomości zawsze w określonym kodowaniu

W programie jest jakaś niekonsekwencja według mnie - dla nowo tworoznych wiadomości da się ustawić w opcjach sposób kodoowania, dla odpowiedzi już takiej opcji brakuje.
W każdym bądź razie dziękuję za podany sposób, działa bez zarzutu!

4

Odp: wysyłanie wiadomości zawsze w określonym kodowaniu

pst napisał/a:

W programie jest jakaś niekonsekwencja według mnie - dla nowo tworoznych wiadomości da się ustawić w opcjach sposób kodoowania, dla odpowiedzi już takiej opcji brakuje.

Nie czuję tu niekonsekwencji. Nowa wiadomość jest w zupełności pod kontrolą jej autora - natomiast przy odpowiedzi jest coś jeszcze: kodowanie w jakim dany list do nas dotarł. Więc to podobne, ale jednak różne operacje. przecież nie można ci zabronić odpowiadania w formacie nadawcy - nawet, jeśli jest on różny niż ten, którego używasz na codzień dla nowych wiadomości.

5

Odp: wysyłanie wiadomości zawsze w określonym kodowaniu

Może źle to ująłem. Rzecz w tym, że brakuje (albo brakowało, bo jakoś dało się z tego wybrnąć) opcji, która umożliwiałaby ustawienie czy chcę pozostawić kodowanie wiadomości czy też je zmienić - narzucić swoje. Namiasta takiej opcji oczywiście jest, bowiem można kodowanie ustawić podczas pisania każdej odpowiedzi; poszukiwałem jednak możliwości ustawienia kodowania na stałe. Tego już, jak dla mnie, tak prosto jak w przypadku nowej wiadomości, zrobić nie można.