1

Temat: Kodowanie utf przy autouzupełnianiu.

witam

Mam dziwny problem związany z autouzupełnianiem podczas wpisywania adresata wiadomości:
Załóżmy że mam w książce adresowej osobę Jan Mały.
1) otwieram okno tworzenia nowej wiadomości
2) w pole To: wpisuję "Ja"
3) w tym momencie The Bat uzupełnia mi adres "Jan Ma&#179;y <jakis tam email>" oraz wyświetla listę adresów wśród których jest "Jan Mały <jakiś tam email>"

Jeśli zgodzę się na to co mi uzupełnił mail ma następujące pole TO:
To: =?utf-8?Q?Jan_Ma=C2=B3y?= <jakiś tam email>
Jeśli natomiast wybiorę propozycję z listy to mam:
To: =?iso-8859-2?Q?Jan_Ma=B3y?= <jakiś tam email>

Przy czym w pierwszym przypadku w wysłanych wiadomościach również jest wyświetlane "Jan Ma&#179;y" więc domyślam się, że kodowanie jest ISO a deklaracja utf-8.
Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem??
Czy można w jakiś sposób w ogóle wyłączyć dodawanie fragmentu "=?iso-8859-2?Q?" do pola TO: wiadomości (żeby zawsze kodowanie tego pola było takie same jak całej wiadomości)??

2

Odp: Kodowanie utf przy autouzupełnianiu.

A przy tworzeniu tej wiadomości na belce statutu masz kodowanie ...
Co do tego mówi źródło wiadomości?

3 (edytowany przez teg 2006-03-21 22:40:42)

Odp: Kodowanie utf przy autouzupełnianiu.

lazik napisał/a:

A przy tworzeniu tej wiadomości na belce statutu masz kodowanie ...

Central European (ISO)

lazik napisał/a:

Co do tego mówi źródło wiadomości?

Wszystko w porządku:

Content-Type: text/plain; charset=iso-8859-2
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

z tym, że pole To: zaczyna się od "=?utf-8?Q?".

Przy okazji zauważyłem, że kodowanie ISO jest leniwe - jak nie ma polskich liter to mail jest kodowany w us-ascii (pomimo, że zostało ustawione ISO-8859-2 w opcjach template'ów).

4

Odp: Kodowanie utf przy autouzupełnianiu.

teg napisał/a:

Przy okazji zauważyłem, że kodowanie ISO jest leniwe - jak nie ma polskich liter to mail jest kodowany w us-ascii (pomimo, że zostało ustawione ISO-8859-2 w opcjach template'ów).

Lowest common denominator chyba toto się zwie - innymi słowy zgodne z RFC2046 i tak powinno być.

5

Odp: Kodowanie utf przy autouzupełnianiu.

Zestaw znaków używany w nagłówku (np. UTF-8) może się różnić od zestawu używanego w treści (np. ISO-8859-2) i dlatego The Bat! wstawia tam oddzielne deklaracje. Nie powinno to stwarzać żadnych kłopotów, jeśli odbiorca dysponuje pełnym zestawem znaków. Kłopoty pojawiają się w systemach nie obsługujących Unicode (czyli Windows 9x). Pierwszeństwo Unicode w nagłówku stosowane w The Bat! od jakiegoś czasu prawdopodobnie wynika z próby dostosowania go do obsługi wielu języków (szczególnie chodziło o chiński, bo bywały z tym kłopoty).

teg napisał/a:

Przy okazji zauważyłem, że kodowanie ISO jest leniwe - jak nie ma polskich liter to mail jest kodowany w us-ascii (pomimo, że zostało ustawione ISO-8859-2 w opcjach template'ów).

Jest to zachowanie normalne i zgodne z dokumentem RFC opisującym format wiadomości. Jeśli w wiadomości nie ma znaków spoza zestawu ASCII, wtedy program powinien używać tylko tego zestawu i wstawiać do nagłówka odpowiednią deklarację.

6

Odp: Kodowanie utf przy autouzupełnianiu.

Tylko z tym kodowaniem w TB i RFC to są ogólnie kichy bo przy braku deklaracji wstawi windowsowe kodowanie a jak zadeklarujemy to w czambuł będzie walił to co jest zdeklarowane. Chyba, że coś się w tym całym zamieszaniu z kodowaniem zmieniło??

ps. Dzisiaj wreszcie doszedłem że wpis w zakładce Inne ustawiający kodowanie wiadomości dla danego kontaktu książki adresowej ma pierwszeństwo nad deklaracją %Charset dla szablonu nowej wiadomości. Ile takich niespodziewanek może jeszcze być?

7

Odp: Kodowanie utf przy autouzupełnianiu.

Zygmunt napisał/a:

Zestaw znaków używany w nagłówku (np. UTF-8) może się różnić od zestawu używanego w treści (np. ISO-8859-2) i dlatego The Bat! wstawia tam oddzielne deklaracje. Nie powinno to stwarzać żadnych kłopotów, jeśli odbiorca dysponuje pełnym zestawem znaków. Kłopoty pojawiają się w systemach nie obsługujących Unicode (czyli Windows 9x). Pierwszeństwo Unicode w nagłówku stosowane w The Bat! od jakiegoś czasu prawdopodobnie wynika z próby dostosowania go do obsługi wielu języków (szczególnie chodziło o chiński, bo bywały z tym kłopoty).

No dobrze, ale ja mam Windows XP i nie powinenem chyba mieć krzaczków w polu To: (tym bardziej że wybierając adres z listy uaktywnia się kodowanie iso i wszystko jest ok).

8

Odp: Kodowanie utf przy autouzupełnianiu.

teg napisał/a:

No dobrze, ale ja mam Windows XP i nie powinenem chyba mieć krzaczków w polu To: (tym bardziej że wybierając adres z listy uaktywnia się kodowanie iso i wszystko jest ok).

Nie podałeś jednak podstawowej informacji: w której wersji The Bat! masz takie problemy? U mnie deklaracja w polach nagłowka zgadza się z deklaracją dla treści, niezależnie od wybranego zestawu znaków (W2K, jutro mogę sporawdzić XP, ale nie miałem z tym kłopotów). Może korzystasz w nagłówku z jakiegoś kroju pisma, w którym brakuje polskich liter?

9

Odp: Kodowanie utf przy autouzupełnianiu.

Zygmunt napisał/a:
teg napisał/a:

No dobrze, ale ja mam Windows XP i nie powinenem chyba mieć krzaczków w polu To: (tym bardziej że wybierając adres z listy uaktywnia się kodowanie iso i wszystko jest ok).

Nie podałeś jednak podstawowej informacji: w której wersji The Bat! masz takie problemy? U mnie deklaracja w polach nagłowka zgadza się z deklaracją dla treści, niezależnie od wybranego zestawu znaków (W2K, jutro mogę sporawdzić XP, ale nie miałem z tym kłopotów). Może korzystasz w nagłówku z jakiegoś kroju pisma, w którym brakuje polskich liter?

Wersja 3.71.03 Professional Trial.
Jedyne co mam niestandardowe to angielską wersję Windows XP (przy czym sztucznie podmieniłem plik strony kodowej żeby aplikacje polskie znaki wyświetlały, ale nigdzie nie spowodowało to problemów).

10

Odp: Kodowanie utf przy autouzupełnianiu.

teg napisał/a:

Jedyne co mam niestandardowe to angielską wersję Windows XP (przy czym sztucznie podmieniłem plik strony kodowej żeby aplikacje polskie znaki wyświetlały, ale nigdzie nie spowodowało to problemów).

No i to właśnie jest przyczyna kłopotów. Jak widać, program korzysta przy wyświetlaniu z funkcji systemowych mimo podmiany pliku deklaracji. Prawdopodobnie autorzy nie dopracowali do końca takich szczegółów, a sam system też nie jest bez winy - zbliżone efekty można niekiedy zaobserwować po włączeniu jakiejś "egzotycznej" wersji językowej The Bat!