1 (edytowany przez Prozac 2005-09-07 01:36:06)

Temat: Standardy kodowania znaków

Witajcie !

Od jakiegoś czasu zacząłem tworzyć wszystkie nowe wiadomości w standardzie UTF-8. Pomyślałem sobie, że warto zrobić krok na przód i zastosować najnowszy i najbardziej uniwersalny standard. Zauważyłem jednak, że po wysłaniu danej wiadomości jej widok w liście listów wysłanych nie zawsze był prawidłowy. Chodzi mi oczywiście o polskie znaki diakrytyczne w tematach tych listów. Dziwne, bo w polach nagłówka polskie znaki były wyświetlane prawidłowo. Moje pytanie dotyczy więc opcji dostępnej w menu 'Wygląd' -> Standard kodowania znaków. Czy wybrane ustawienie jest realizowane globalnie dla wszystkich folderów i list ? Dlaczego po wybraniu opcji 'Wykrywany automatycznie' nie pojawia się przy niej znak zaznaczenia (ptaszek) ?
Prowadzę korespondencje zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Czy polecacie stosowanie standardu UTF-8 do tworzenia nowych wiadomości ?
W jaki sposób skonfigurować kodowanie znaków dla folderów, aby listy odbierane i wysyłane były zawsze wyświetlane poprawnie bez względu na ich pochodzenie ?

Postanowiłem w tym samym temacie poruszyć sprawę związaną z kodowaniem znaków w 'Tablicy Informacyjnej'. Prowadzę dyskusje na wielu przeróżnych forach. Zwykle powiadomienia o nowych odpowiedziach oraz prywatnych wiadomościach (nagłówki tych powiadomień) wyświetlane są prawidłowo na tablicy informacyjnej. Zdarza się jednak, że zamiast polskich znaków pojawiają się przeróżne symbole. Zauważyłem, że dotyczy to danego forum i np. tylko i wyłącznie powiadomień o prywatnej wiadomości. Strasznie dziwne zjawisko. Kiedy przychodzi powiadomienie o nowym temacie w subskrybowanym dziale, znaki wyświetlane są poprawnie. Kiedy zaś z tego samego forum dostaję wiadomość o nowej prywatnej wiadomości, polskie znaki nie są obecne. Macie jakieś koncepcje ?

Pozdrawiam,
Prozac

2

Odp: Standardy kodowania znaków

Prozac napisał/a:

Zauważyłem jednak, że po wysłaniu danej wiadomości jej widok w liście listów wysłanych nie zawsze był prawidłowy.

Masz jakiś przykładowy list z wykrzaczonymi pliterkami w UTF-8? Możesz go gdzieś wystawić, żebyśmy my też tego doświadczyli? smile
Wystaw w foemcie unixa najlepiej.

Prozac napisał/a:

Moje pytanie dotyczy więc opcji dostępnej w menu 'Wygląd' -> Standard kodowania znaków. Czy wybrane ustawienie jest realizowane globalnie dla wszystkich folderów i list ?

Nie. Por.:
http://thebat.pl/faq/?itemid=251&ca … mp;catid=3

Prozac napisał/a:

Dlaczego po wybraniu opcji 'Wykrywany automatycznie' nie pojawia się przy niej znak zaznaczenia (ptaszek) ?

AFAIK ta opcja działa dla jeżykó z rodziny 'cyrylicowych' i aktywuje się wtedy, gdy list jest np. po rosyjsku, ale nie posiada deklaracji strony kodowej. jeśli się tu mylę, to może Zygmunt mnie poprawi, to temat był już wiele wiele miesięc temu poruszany na liście dyskusyjnej.

Prozac napisał/a:

W jaki sposób skonfigurować kodowanie znaków dla folderów

Co masz na myśli? dla folderów - o co tu chodzi? strony kodowe wybiera się dla konta i dla nowych wiadomości ew. w samym edytorze.

Prozac napisał/a:

Zdarza się jednak, że zamiast polskich znaków pojawiają się przeróżne symbole. Zauważyłem, że dotyczy to danego forum i np. tylko i wyłącznie powiadomień o prywatnej wiadomości. Strasznie dziwne zjawisko. Kiedy przychodzi powiadomienie o nowym temacie w subskrybowanym dziale, znaki wyświetlane są poprawnie. Kiedy zaś z tego samego forum dostaję wiadomość o nowej prywatnej wiadomości, polskie znaki nie są obecne. Macie jakieś koncepcje ?

Że list z powiadomieniem jest źle zakodowany/nie ma deklaracji itp. j.w. - podaj konkretny, namacalny przykład i być może sprawa się wyjaśni.

3

Odp: Standardy kodowania znaków

Prozac napisał/a:

Prowadzę korespondencje zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Czy polecacie stosowanie standardu UTF-8 do tworzenia nowych wiadomości ?

Hmm Mogę tylko wyrazić swoje prywatne zdanie. Osobiście uważam, iż jak na razie najlepiej używać:
- do listów PL - ISO-8859-2
- do listów EN - us-ascii
- do listów PL i EN - ISO-8859-2

utf-8 w praktyce przecież niewiele daje, jeżeli chcemy pisać tylko literkami lub cyferkami z alfabetu PL/EN. Jego zastosowania owszem są niezastąpione, ale jeżeli zaczniemy dołączać inne bohomazy z greki czy cyryliki. Ogólnie rzecz biorąc na razie używam tak jak jest i nie widzę powodów do zmiany na lepsze zło - wiadomo niektóre programy do dnia dzisiejszego unicodu nie obsługują (zresztą z TheBatem też tak było do niedawna).

W jaki sposób skonfigurować kodowanie znaków dla folderów, aby listy odbierane i wysyłane były zawsze wyświetlane poprawnie bez względu na ich pochodzenie ?

Też miałem z tym problem gdy weszła nowomoda pisania na usenet w utf-8. Miałem wtedy ustawione kodowanie dla folderu na ISO-8859-2 i były poprostu krzaczki. Ustawienie automatyczne zawsze dawało dla postów w utf-8 jakieś kodowanie rosyjskie (BTW AFAIR Zygmunt na tb-l kiedyś pisał, że automatyczne działa tylko dla rosyjskiego). No cóż wywaliłem wtedy wszystkie kodowanie których ie chcę widzieć na oczy. Pozostawiłem tylko te, z których mogę skorzystać i ustawiłem kodowanie domyślne dla folderu na utf-8. o dziwo zarówno posty w ISO jak i utf są poprawnie wyświetlane i nie trzeba zmieniać tego przy czytaniu.

(...)Kiedy zaś z tego samego forum dostaję wiadomość o nowej prywatnej wiadomości, polskie znaki nie są obecne. Macie jakieś koncepcje ?

Tutaj to najlepiej jakbyś rzucił nagłówkami wiadomości tej dobrze i źle wyświetlanej.

4

Odp: Standardy kodowania znaków

Prozac napisał/a:

Czy polecacie stosowanie standardu UTF-8 do tworzenia nowych wiadomości ?

Zapomniałbym:
http://tinyurl.com/byqr5

5

Odp: Standardy kodowania znaków

krzychu napisał/a:
Prozac napisał/a:

W jaki sposób skonfigurować kodowanie znaków dla folderów

Co masz na myśli? dla folderów - o co tu chodzi? strony kodowe wybiera się dla konta i dla nowych wiadomości ew. w samym edytorze.

Ach... chyba, że przez szablon wiadomści. Coś zbyt wolno mi się dziś synapsy zwierają ;(

6

Odp: Standardy kodowania znaków

Witajcie !
Dziękuję za zabranie głosu w dyskusji.
Ja i wielu moich znajomych używamy kont gmail. Niektórzy nie używają żadnego klienta poczty e-mail. Odbierają i wysyłają wiadomości bezpośrednio na stronie internetowej swojego konta. Zauważyłem, że tematy wiadomości kodowanych w ISO 8859-2 lub Europa Środkowa (Windows) nie sa poprawnie wyświetlane na stronie internetowej gmail. Nieco dziwne, bowiem jak wiadomo, Google spolszczono i poza tematem w nagłówku wiadomości wszystkie inne polskie znaki na stronie są prawidłowo wyświetlane. Zacząłem więc używac kodowania utf-8 i to rozwiązało problem.
Niestety zaobserwowałem w TheBat! zjawiska, o których pisałem wyżej. Podam bardziej namacalny przykład.
Tworzę nową wiadomość. Jako edytora używam edytora HTML z alternatywnym czystym tekstem. W szablonie nowej wiadomości ustawiłem kodowanie UTF-8. Po napisaniu próbnej wiadomości o temacie "Próba wysłania wiadomości w UTF-8" wysyłam ją. Następnie wchodzę do folderu "Wysłane" i na liście widzę to, co pokazuje poniższy screen:
http://www.dreamland.neostrada.pl/utf8.png

Jesli chodzi o foldery, to miałem na myśli to, o czym napisał lazik. Podejrzewam, że problem u mnie może być ten sam.

7

Odp: Standardy kodowania znaków

Prozac napisał/a:

Niestety zaobserwowałem w TheBat! zjawiska, o których pisałem wyżej. Podam bardziej namacalny przykład. Tworzę nową wiadomość. Jako edytora używam edytora HTML z alternatywnym czystym tekstem. W szablonie nowej wiadomości ustawiłem kodowanie UTF-8.

jak konkretnie wygląda ten twój szablon? Zacytuj go proszę.

Prozac napisał/a:

Po napisaniu próbnej wiadomości o temacie "Próba wysłania wiadomości w UTF-8" wysyłam ją. Następnie wchodzę do folderu "Wysłane" i na liście widzę to, co pokazuje poniższy screen:
http://www.dreamland.neostrada.pl/utf8.png

http://born66.net/utf-sent.png

8

Odp: Standardy kodowania znaków

Czołem !

Zrobiłem zrzut ekranowy szablonu nowej wiadomości dla tego konta.

http://www.dreamland.neostrada.pl/szablon_nowej_utf8.png

9

Odp: Standardy kodowania znaków

Prozac napisał/a:

Zrobiłem zrzut ekranowy szablonu nowej wiadomości dla tego konta.

Dodaj do tego szablonu stosowne makro do %charset - np. u mnie jest %CHARSET="ISO-8859-2" - ty zrób to dla UTFa

10

Odp: Standardy kodowania znaków

Okazało się, że dopisanie tego marka do szablonu nie rozwiązało problemu. Sprawa rozwiązała się dopiero, gdy w opcjach konta odznaczyłem opcję 'Zezwól na 8-bitowe znaki w nagłówkach listów'.