1 (edytowany przez kazina23 2020-10-22 10:58:44)

Temat: Gdzie The Bat trzyma szablony

Dziś nagle wyparowały mi wszystkie szablony podręczne jakie miałem we wspólnym folderze. Używam TheBat 9.2.5 w wersi kodowanej i na szczęście mam kopie zapasową (backup całego dysku) Jak przywrócić same szablony podręczne ? Gdzie The Bat je trzyma ?
Z góry dziękuję smile

2

Odp: Gdzie The Bat trzyma szablony

Jeżeli masz kopię zapasową wykonaną przez The Bat! to najlepiej odtworzyć szablony z tej kopii, włączając dla odtwarzania tylko opcje Dane konta i Ustawienia własne. W przypadku kopii dysku i szyfrowania sprawa się nieco komplikuje. The Bat! przechowuje szablony w jakimś binarnym pliku konfiguracyjnym, ale nie wiem w którym (jest ich kilkanaście). Dla folderów wspólnych pliki są umieszczone w głównym katalogu z pocztą - zatem odtwórz w tym katalogu z kopii dysku pliki ACCOUNT.EFB, ACCOUNT.EFN, ACCOUNT.ERB, ACCOUNT.ETB. Wcześniej zrób kopię tego co jest w katalogu głównym z pocztą (bez podkatalogów). Powinno się udać.

3

Odp: Gdzie The Bat trzyma szablony

Dziękuję pomogło z kopii zapasowej.
Pociągnę troszkę temat może nieco OT ale ...
zaczynam się `bać` the bata czym mnie co rano zaskoczy. Często znikają mi  foldery z tysiącami wiadomości teraz szablony podręczne.

Generalnie TheBat to 50% mojej skuteczności w pracy w firmie i tak sobie myślę czy nie czas go jakoś oczyścić?

Mam foldery po 180 000 wiadomości kont 9 łącznie pewnie ponad 1 milion wiadomości spokojnie zbieranych od 2005 roku.
Czy jest jakiś systemowy sposób by nieco udrożnić The Bata ? (Pewnie w jakiś plikach tymczasowych jest sieczka) smile

Co Ty być zrobił na moim miejscu? Nauczył się żyć z tymi niespodziankami raz na miesiąc ,czy próbował udrożnić jakoś The Bata?
Wiem, że idealna była by nowa instalacja ale to dla mnie kilka dni pracy zapewne i ogromny stres.

Z góry dziękuję za pomoc i spytam czy jakoś można wspomóc to forum finansowo  ?

4

Odp: Gdzie The Bat trzyma szablony

Nie mam aż tylu wiadomości, w sumie ok. 200 tysięcy i 8 kont. Trzymam wiadomości od roku 1999 do dziś i mam do nich dostęp bezpośrednio z programu. Kilkanaście lat temu zdecydowałem się na rozbudowanie struktury folderów i archiwizację poczty w tych folderach zależnie od "wieku" wiadomości. The Bat! potrafi to zrobić niemal całkowicie automatycznie - po prostu we właściwościach folderu (sekcja Dodatkowe), z którego wiadomości mają być przeniesione do folderu archiwalnego należy ustawić okres ich przetrzymywania oraz w sekcji Usuwanie wybrać opcję usuwania alternatywnego, wskazując jednocześnie folder na archiwum. Taki sposób archiwizacji stosuję na bieżąco, używając dla danych folderów opcji Oczyść i skompresuj. Oczyszczanie folderu można połączyć z zamykaniem programu. Wiadomości spełniające kryterium wieku trafią do archiwum automatycznie.

Utworzyłem także nowe konto "Archiwum", które nie jest powiązane z żadnym rzeczywistym serwerem i służy tylko jako magazyn folderów z archiwalnymi wiadomościami. Struktura tych archiwalnych folderów może odzwierciedlać strukturę rzeczywistych kont. Ja dodatkowo użyłem różnych kolorów, aby łatwiej było rozpoznać do jakiego konta należy dane archiwum.

Przy dużej liczbie wiadomości tworzenie folderów archiwalnych może zajmować dużo czasu, ale można to zautomatyzować za pomocą filtru. Załóżmy, że pierwsze zapełnianie folderów archiwalnych ma dotyczyć roku 2015 i że na koncie "Archiwum" wiadomości z tego roku z poszczególnych kont mają trafić do podfolderów nazwanych tak jak konta umieszczonych w folderze "2015". Trzeba zatem utworzyć filtr (najlepiej filtr wspólny dla poczty przeczytanej, uruchamiany ręcznie przez jakąś kombinację klawiszy, np. Ctrl+F11) o następujących parametrach:

Warunki:

Data utworzenia przed 01.01.2016

Operacje:

Przenieś do folderu \\Archiwum\2015\%FolderFullName

- tutaj trzeba włączyć opcję automatycznego tworzenia folderu w razie jego braku. Makro %FolderFullName daje w wyniku nazwę filtrowanego folderu łącznie z nazwą konta i folderów nadrzędnych.

Filtr należy powiązać z poszczególnymi kontami i wtedy można go uruchamiać z Terminarza, wskazując w nim foldery do filtracji.

Taki sposób archiwizacji należy powtórzyć dla kolejnych lat, zmieniając warunek filtru. Filtrację należy rozpocząć od najstarszych wiadomości, wpisując odpowiedni warunek do filtru. Na koncie "Archiwum" pojawią się foldery dla kolejnych lat, zawierające strukturę poszczególnych kont z ich zarchiwizowanymi folderami. Po każdej operacji filtrowania warto oczyścić i skompresować oryginalne foldery, ponieważ w taki sposób odbuduje się bazę danych wiadomości i zmniejszy jej rozmiar. Utworzywszy sobie takie archiwum z kolejnych lat będziesz miał dostęp do wiadomości, a jednocześnie będziesz mógł tworzyć w miarę szybko kopię zapasową wiadomości w The Bat!, ograniczając się tylko do kont niearchiwalnych. Kopię zapasową konta archiwalnego można zrobić raz do roku.

To co tutaj opisałem to jest pewien szkic, gdybyś miał jakieś pytania - pisz na forum.

5

Odp: Gdzie The Bat trzyma szablony

Bardzo przydatne, powoli zacznę wdrażać i u siebie.
BTW dostałem odpowiedź także z SUPPORTU The Bat
Zacytuję może komuś się przyda kto będzie borykał się z podobnym wyzwaniem:

--------------
Quick templates are stored in the ACCOUNT.QTB files. Each account has got that file with that account's quick templates while the common quick templates are kept in MESSAGES.QTB in the root of the mail data folder.
----------------

6

Odp: Gdzie The Bat trzyma szablony

Aha, czyli przy pracy w trybie szyfrowanym będą to pliki o nazwie ACCOUNT.ETB w katalogach głównych poszczególnych kont. Odpowiedź z działu wsparcia nie do końca jest prawdziwa, ponieważ szablony wspólne są przechowane w pliku ACCOUNT.QTB (lub ACCOUNT.ETB przy szyfrowaniu) w głównym katalogu z pocztą, a nie MESSAGES.QTB. Plik MESSAGES.QTB nie istnieje (i raczej nigdy nie istniał).