Temat: Migracja POP - IMAP 100tys maili

Witam,
Na jednym z kont pocztowych używam od wielu lat TheBat z POP3.
Poza bieżącym klientem poczty TheBat robi za bardzo duże podręczne archiwum.  Jest na nim lokalnie ok. 70tys maili przychodzących i ok. 40tys wychodzących. Chodzi to bardzo dobrze, porobione foldery, filtry itd.
Niestety, POP3 zaczyna być coraz większym problemem: maile wychodzące w dużej ilości pisane są z komórki, laptopów itd.
Pora więc przejść na IMAP.
No i tu pytanie: jak to zrobić żeby to wszystko zgrabnie przenieść?
Jak ustawić TheBat żeby serwer nie wycinał mi starych maili: stare ma zostać, nowe się aktualizować (i też lokalnie już zostawać).
Strukturę folderów mogę zrobić ręcznie (planuję zastąpić foldery zwykłe filtrowanymi folderami wirtualnymi) ale przepychanie takiej ilości danych przez serwer jest bardzo czasochłonne, dodatkowo na wciąż aktywnych instancjach POP3 zaczynają się maile duplikować.
Z góry dziękuję za pomoc.

2

Odp: Migracja POP - IMAP 100tys maili

A może po prostu zostawić to konto POP3 jak jest, tylko przestać z niego korzystać i traktować zgromadzone na nim wiadomości jako archiwum? Bezpośrednio nie można przejść na protokół IMAP z POP3, zatem należy utworzyć nowe konto IMAP z parametrami jak w starym POP3 (z wyjątkiem danych serwera). Oczywiście, na wszystkich urządzeniach służących do obsługi tego konta musi być ustawiony protokół IMAP.

Przenoszenie wiadomości na konto IMAP wiąże się z ich wysyłką na serwer, nie można bowiem w The Bat! tworzyć lokalnych folderów na koncie IMAP nie mających odwzorowania na serwerze. Dlatego proponuję oddzielenie starych wiadomości na koncie POP3 od nowych na koncie IMAP.

3

Odp: Migracja POP - IMAP 100tys maili

Zdecydowanie wolę to scalić. Z różnych względów.
W IMAP nie chcę odwzorowywać struktury folderów POP3. Porządek zrobię to folderami wirtualnymi czyli w praktyce wszystkie maila z POP3 ze skrzynki odbiorczej (w tym z folderów) wpadną na skrzynkę odbiorczą IMAP.
Jeżeli jest konieczność przepuszczania przez serwer: też tak mogę zrobić, choć liczyłem że można to ominąć bo przecież interesują mnie kopie lokalne.

W takim razie: jak ustawić TheBat żeby zagwarantować sobie ściągnięcie po IMAP całych wiadomości łącznie z załącznikami, oznaczenie hurtowe jako przeczytane i żeby lokalne kopie nie były kasowane po skasowaniu ich na serwerze?
Czyli jak się ściągnie po IMAP, niezależnie czy mail wychodzący czy przychodzący to już zostaje aż skasuję lokalnie.

4

Odp: Migracja POP - IMAP 100tys maili

Istotną cechą protokołu IMAP (przynajmniej tak dzieje się w The Bat!) jest synchronizacja zawartości folderów na serwerze i folderów lokalnych. Oznacza to, że usunięcie wiadomości na serwerze powoduje jej zniknięcie w folderze lokalnym powiązanym z folderem "serwerowym" i odwrotnie: usunięcie wiadomości lokalnie powoduje jej usunięcie (przeniesienie do folderu TRASH) na serwerze.

Przeprowadziłem kilka prób z The Bat! i serwerem IMAP i okazuje się, że na koncie IMAP nie można utworzyć folderów lokalnych, które nie są powiązane z folderami serwerowymi. Aby zachować wiadomości usunięte z serwera trzeba zatem przenieść je na konto "archiwalne" POP3. Można skonfigurować szablony na tym koncie tak, żeby odpowiedzi i przekierowania przechodziły przez konto IMAP - w ten sposób zachowasz ciągłość korespondencji.

Pobieranie całych wiadomości lub ich treści (bez załączników) albo tylko nagłówków ustawiasz globalnie dla konta IMAP w jego właściwościach w sekcji Zarządzanie pocztą > Dostrajanie konta IMAP. Można też ustawić to indywidualnie dla każdego folderu w jego właściwościach w sekcji IMAP > Pobieranie poczty.

Oznaczanie hurtem wiadomości jako przeczytanych w całym folderze najlepiej wykonać posługując się skrótem klawiszowym Ctrl M po podświetlenie danego folderu. Jeśli chcesz to zrobić dla wybranych wiadomości, wtedy można użyć menu kontekstowego na liście wiadomości.