31

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Nie, to bardzo prosta operacja dostępna z menu Konfiguracja > System. W pole Główny katalog poczty programu The Bat! wpisujesz ścieżkę do wcześniej utworzonego katalogu (ja mam "D:\Mail"). The Bat! zażąda potwierdzenia tej operacji i to wszystko. Niekiedy mogą się pojawić problemy z filtrami, w których jest explicite zdefiniowana ścieżka do folderu, ale to raczej wyjątkowa sytuacja i łatwa do naprawy.

32 (edytowany przez Chris94 2023-08-21 15:09:54)

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Domyślam się, że wcześniej przenoszę do tego katalogu całą zawartość katalogu
C:\Users\<nazwa_konta>\AppData\Roaming\The Bat ?
Czy TB sam ją tam przeniesie?

33

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

The Bat! sam przeniesie pocztę i utworzy strukturę folderów. The Bat! tworzy w systemie operacyjnym własną zmienną systemową o nazwie %EMAIL, której wartość to ścieżka do katalogu z pocztą. Można tę wartość zobaczyć, używając polecenia "set" na konsoli systemowej.

34

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Niestety, ale w dalszym ciągu kiszka!
Ostatniej instalacji TB dokonałem w nocy z 20 na 21 sierpnia.
Wykonanie kompletnego automatycznego backupu ustawiłem na czas wkrótce po zakończeniu instalacji, czyli gdzieś po godz. 1-szej w nocy 21.08.23 i ten backup wykonał się poprawnie oraz zapisał się tam gdzie powinien.
Następnie zmieniłem godzinę wykonywania backupów na 22:00 i ten backup także wykonał się poprawnie o godz. 22:07 tego samego dnia (czyli 21.08.23), również zapisując archiwum w poprawnym katalogu.
Ponieważ miałem już pewne podejrzenia, więc kompletnie nic nie zmieniałem i czekałem co będzie dzisiejszego wieczora, czyli 22.08.23 o godz. 22:00. Archiwizacja odbyła się o tej porze, ale zgodnie z moimi podejrzeniami plik archiwum nie został zapisany tam gdzie zapisany być powinien, lecz w katalogu C:\Users\<nazwa_konta>\AppData\Roaming\ !

W mojej opinii, TB zapisuje archiwum w poprawnej lokalizacji tylko przy pierwszej archiwizacji po ustawieniu jej terminu, a potem coś się przestawia i następne archiwizacja są już zapisywane w katalogu C:\Users\<nazwa_konta>\AppData\Roaming\

35

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Nie wiem co doradzić. U siebie sprawdzałem na czterech komputerach: jeden z 32-bitowym programem, dwa z najnowszymi 64-bitowymi wersjami i jeden z 32-bitową wersją 9.5.2.1 - we wszystkich przypadkach kopie robią się tam gdzie im wskazuję.

36 (edytowany przez Chris94 2023-08-27 01:35:50)

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Czy długoterminowo też u Ciebie te archiwizacje poprawnie się wykonują?
Bo u mnie w poprawnej lokalizacji zapisywana jest tylko pierwsza, a już następne są zapisywane w katalogu
C:\Users\<nazwa_konta>\AppData\Roaming\.

A teraz najciekawsze:
Wczoraj o godz. 21:27 zleciłem wykonywanie backupów przyrostowych. Pierwszy backup przyrostowy wczoraj o godz. 22:00 wykonał się  i zapisał poprawnie, ale już dzisiaj zamiast przyrostowego wykonał się normalny pełny backup i jako autobackup.tbk zapisał się w katalogu  C:\Users\<nazwa_konta>\AppData\Roaming\.

Rzuć okiem na zawartość mojego katalogu C:\Users\<nazwa_konta>\AppData\Roaming\, może widzisz tam coś co pozostało po poprzednich wersjach, a czego tam być nie powinno?

https://zapodaj.net/thumbs/d57c175129996.jpghttps://zapodaj.net/plik-ykyBg90iEv

https://zapodaj.net/thumbs/892a8e96d5b14.jpghttps://zapodaj.net/plik-Zuq4VqufJD

Bo bardzo dużo tam tych plików i gdy odinstalowałem TB, to one wszystkie tam pozostały nienaruszone!

37

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Widzę, że w katalogu C:\Users\<nazwa_konta>\AppData\Roaming\The Bat! masz całość swojej poczty oraz wszystkie pliki konfiguracyjne programu. Może to świadczyć o tym, że korzystasz z wersji "autoupdate" lub że w tym katalogu pozostały pliki z tej wersji, albo nie zmieniałeś lokalizacji głównego katalogu z pocztą.

Uważam, że należałoby całkowicie usunąć program i jego pozostałości z dysku i z rejestru Windows i zainstalować go na nowo, tym razem wersję "no-autoupdate". Masz kopię zapasową poczty (chociażby plik "autoupdate.tbk", więc odtworzenie danych folderów i konfiguracji nie powinno być problemem. Musisz jednak pamiętać, aby na główny katalog z pocztą wybrać miejsce inne niż proponuje instalator (ja używam lokalizacji "D:\Mail").

The Bat! u mnie instaluje się w katalogu "C:\Program Files\The Bat!". Po takiej czystej instalacji nie powinno być problemów z lokalizacją plików kopii zapasowej.

38 (edytowany przez Chris94 2023-08-30 09:57:22)

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Zrobiłem dokładnie tak, jak zalecałeś. Całkowicie odinstalowałem TB, wyczyściłem Rejestr, dotychczasowy katalog z pocztą głęboko ukryłem na innym dysku, który dodatkowo wcześniej repartycjonowałem.

Całkiem od nowa zainstalowałem TB 10.4.0.9 "no-autoupdate"w katalogu "C:\Program Files\The Bat!", jako główny katalog poczty ustawiłem E:\Mail, przywróciłem pocztę z archiwum autobackup.tbk.
Jako miejsce na pliki kopii zapasowych wybrałem katalog E:\Backup\The Bat.

https://zapodaj.net/thumbs/f908c2212fec7.jpghttps://zapodaj.net/plik-qbtInvPMZb

Ustawiłem codzienne wykonywanie pełnej kopii zapasowej, pierwszą na zaraz po ukończeniu powyższych prac czyli na ok. godz. 11-tej, a po jej wykonaniu przestawiłem godzinę wykonywania kopii na 22:00.

I nastąpiła pełna "powtórka z rozrywki", czyli pierwsze kopia wykonała się w miejscu przeze mnie na to wyznaczonym (czyli w katalogu  E:\Backup\The Bat), ale dwie następne zapisały sie już w katalogu poczty, czyli w E:\Mail.

PS: Mój system to Win10 64-bit. Może to odgrywa jakąś rolę?

39 (edytowany przez Chris94 2023-09-09 01:30:19)

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

marcinstrugala napisał/a:

Po aktualizacji do wersji 10.4.0.1 wykonałem kopię zapasową. Na nowym kompie odtworzyłem z tego pliku. Ale folder wysłane jest całkowicie pusty. Czy backup nie robi kopii wiadomości wysłanych??

Ostatnio dość intensywnie eksperymentuje z backupami i u mnie chyba wszystko jest poprawnie archiwizowane i odtwarzane, nie zauważyłem żadnych braków.
Podejrzewam, że robiąc backup nie zaznaczyłeś, by backup objął także pocztę wysłaną.

BTW: Tak wygląda, jakby forum ostatnio nie wysyłało powiadomień o nowych wiadomościach w obserwowanych tematach, nie dostałem powiadomienia o tej odpowiedzi https://thebat.pl/forum/viewtopic.php?pid=10572#p10572 na mojego posta.

40

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Zygmunt napisał/a:

Nie wiem co doradzić. U siebie sprawdzałem na czterech komputerach: jeden z 32-bitowym programem, dwa z najnowszymi 64-bitowymi wersjami i jeden z 32-bitową wersją 9.5.2.1 - we wszystkich przypadkach kopie robią się tam gdzie im wskazuję.

Czy te kopie wykonywały się jako automatyczne archiwizacje, czy uruchamiałeś je ręcznie?
Bo ja dokonałem kilkunastu de-instalacji, a potem ponownych instalacji  The Bata, dokonałem kilkudziesięciu archiwizacji oraz kilkunastu operacji odzyskiwania poczty z plików kopii archiwalnych i za każdym razem miałem dokładnie ten sam efekt:
w przypadku kopii automatycznej, za pierwszym razem po wskazaniu i zatwierdzeniu miejsca na plik kopii zapisywany on był we wskazanym miejscu, ale wszystkie następne pliki archiwum zapisywane były nie tam, lecz w katalogu wyznaczonym na pocztę.
Natomiast w przypadku archiwizacji uruchamianej ręcznie, pliki kopii każdorazowo były poprawnie zapisywane w miejscu wskazanym na ten cel.