Temat: Edycja

Drodzy Państwo,

być może poruszam tu banalny problem, ale od dłuższego już czasu nie mogę sobie znim poradzić.
Chodzi mianowicie o formatowanie tekstu w trakcie edycji.
Bardzo często, aby tekst wyglądał przejrzyście staram się niektóre elementy przesunąć tabulatorem na prawo i zrównać z kolejnymi wierszami. W trakcie edycji wszystko wygląda bardzo ładnie, ale kiedy zamknę okno edycji wiadomości w podglądzie wszystko jest poprzesuwane. To co ENTEREM przeniosłem do nastepnego wiersza wraca do poprzedniego. Totalny bałagan. Co zrobić, żeby wiadomość wysyłała się tak jak wygląda w oknie edytora w trakcie edycji. W jaki sposób uruchomić wytłuszczanie tekstu i zwiększenie czcionek w niektórych wierszach. Czy ktoś może pomóc?

Nie rozumiem też tych 4 opcji edytora: tylko HTML, HTML i czysty tekst, Czysty tekst i HTML, tylko czysty tekst.

2

Odp: Edycja

grigoraki napisał/a:

...Chodzi mianowicie o formatowanie tekstu w trakcie edycji.

Odpowiedź na wszystkie pytania przypominałaby bardzo rozdział Wbudowane edytory tekstu w podręczniku i dlatego szkoda miejsca na jego przepisywanie na forum. Polecem tę lekturę, a wszystko się wyjaśni. Dodam tylko, że zróżnicowanie krojów pisma w jednej wiadomości można uzyskać tylko w formacie HTML.

3

Odp: Edycja

Dziękuję za podpowiedź.
Przeczytałem właściwe rozdziały podręcznika the Bat. Rozumiem już na czym polegają opcje edytora: tylko HTML, HTML i czysty tekst, Czysty tekst i HTML, tylko czysty tekst. Jednak nie rozumiem wszystkiego. W podręczniku jest napisane, że jeśli edytuje się wiadomość w edytorze MicroEd ma się pewność, że odbiorca zobaczy ten tekst w takim samych formacie jak piszący. Tymczasem tak się nie dzieje. Tekst jest poprzesuwany. Wstawiają się znaki enter, po prostu totalny bałagan.

Mam z tym wciąż spory problem. Poza tym the Bat jest fantastyczny. Czy może Pan jeszcze coś poradzić?

4

Odp: Edycja

To teraz musisz poczytać o łamaniu linii po xx znakach i na czym to polega w przypadku czysteo tekstu. Ważne jest także to jakich czcionek używasz w edytorze do wyświetlania i pisania wiadomości. Ogólnie w celu pełnej standaryzacji i właściwego wyświetlania powinno się używać czcionki o stałej szerokości znaku zarówno do pisania jak i wyświetlania wiadomości.

5

Odp: Edycja

Być może Twoje kłopoty wynikają ze złych przyzwyczajeń (tabulacja, wymuszanie nowych wierszy...). Ja od wielu lat mam skonfigurowane opcje edytora tak jak na załączonym obrazku:

http://thebat.pl/media/3/20060315-opcje_edytora.png

Wypróbuj takie ustawienia. Edytor MicroEd sam łamie wiersze w ustalonym miejscu, a dodatkowo do formatowania akapitów można użyć skrótów klawiszowych: Alt+L - łamie akapit bez wyrównania marginesu, Alt+J - justuje akapit. Między akapitami należy wstawiać pusty wiersz i w zasadzie tylko do tego przydaje się klawisz Enter. Znaki tabulacji służą głównie do wyrównania początku danego wiersza z początkowymi literami wyrazów w wierszu poprzedzającym (przydaje się np. w numerowanych listach).

Osoby odbierające taką wiadomość i używające czcionek o zmiennej szerokości (Arial, Times...) będą widziały go inaczej niż osoby korzystające z krojów nieproporcjonalnych (o stałej szerokości znaku, czyli Courier, Lucida Console itp.).

6

Odp: Edycja

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Doceniam tym bardziej, że jest obszerna i zrobiona z zaangażowaniem. Zrobilem kilka dodatkowych ćwiczeń, wypróbowałem ustawienia jak na rysunku, ustawiłem czcionki o stałej szerokości znaku zarówno do pisania jak i wyświetlania wiadomości i ... Jest znacznie lepiej. Rzeczywiście moje problemy wynikają z "mikrosoftskich" przyzwyczajeń.

Miałbym pytanie dodatkowe dotyczące znaku tabulacji. Po naciśnięciu tego klawisza, wyrównanie nie dokonuje się do tego samego punktu. Tzn. dokonuje się, ale tylko w przypadku sąsiadujących wierszy. Jeśli natomiast są oddzielone pełnym wiersze, wówczas nowe wyrównanie rozpoczyna się w innnym miejscu niż poprzednio.

I drugie pytanie: czy automatyczne listy numerowane są dostępne w formacie czystego tekstu?

Pozdrawiam,


Grigoraki

7

Odp: Edycja

Jeśli chodzi o tabulator, działa on tak jak opisałeś i nie da się tego zmienić.

Numerację list (a także innego rodzaju formatowanie) można automatyzować za pomocą szablonów podręcznych. Konrad Szkudlarczyk utworzył taki szablon do numeracji, korzystam z niego od czasu do czasu, ponieważ przy dłuższych listach ręczna numeracja jest pracochłonna. Szablon i opis jego działania były podane na liście dyskusyjnej "thebat-l" dwa lata temu. Archiwum listy jest ogólnie dostępne: http://thebat.pl/download/index.php?itemid=392#more - stąd musisz pobrać paczkę wiadomości z marca 2004 i po zaimportowaniu do The Bat! odszukać w niej wątek z 24 marca (nadawca: Konrad Szkudlarczyk, temat: "Szablon formatujący").

8

Odp: Edycja

Jeszcze raz dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedź.

Znalazłem tę paczkę z marca i ją ściągnąłem. Jest w formacie txt. W jaki sposób mogę go zaimportować do the Bat? W menu "Narzędzia" jest możliwość importowania plików w innych formatach.

9

Odp: Edycja

grigoraki napisał/a:

W jaki sposób mogę go zaimportować do the Bat? W menu "Narzędzia" jest możliwość importowania plików w innych formatach.

Zgodnie z podanym na tamtej stronie opisem, czyli: "Zawartość każdego archiwum to plik tekstowy ze skrzynką w formacie systemu UNIX, którą można importować do TB! korzystając z menu Narzędzia > Import wiadomości > Ze skrzynek systemu UNIX."