1

Temat: wysyłanie większych maili niemożliwe (WiFi)

Witam

Używam The Bata (obecnie 3.60, ale probowalem tez 3.80.3) i nie mogę wysyłac maili większych niż około 50 kb z laptopa. Laptop łączy się z internetem za pomocą sieci bezprzewodowej WiFi poprzez bramkę na komputerze stacjonarnym. Oba kompy: system operacyjny xp, avast antywirus, sygate personal firewall, firewall systemowy xp.  Internet (www, komunikatory, przesyłanie plików w tlenie itp) hula bez zarzutu. Mniejsze maile w Bacie - wychodzą, bez problemu też odbieram pocztę. Przy próbie wysłania większego maila otrzymuję komunikat: połaczenie z serwerem zostało przerwane, ostatnie wysłane komendy: data, rset. Bawiłem się w wyłączanie wszystkich firewalli i antywirusów i wtedy niby działało, ale mimo wszystko część dużych maili nie dochodziła nigdzie, chociaż The Bat sygnalizował udane wysłanie i przenosił je do folderu "Wysłane" (testowałem na różnych skrzynkach - tlenowych i onetowych). Kiedy podepnę się laptopem bezpośrednio do netu - wszystko wydaje się być OK. Bardzo proszę o pomoc, może ktoś też napotkał takie problemy. Przypuszczam, że to wina sieci, może firewalli lub antywirów, jeśli tak - to może ktoś mógłby mi coś polecić zamiast np sygate'a (najlepiej coś darmowego) i podpowiedzieć jak toto skonfigurować. Albo jak skonfigurować The Bata. Przykładowy zapis w dzienniku po nieudanej wysyłce maila 200 kb z załącznikiem:

7/18/2006, 16:40:24: SEND  - Wysylka poczty - liczba listów w kolejce: 1
7/18/2006, 16:40:24: SEND  - Inicjacja fazy potwierdzania TLS
>7/18/2006, 16:40:24: SEND  - Nr certyfikatu: 8409E9B61ED429F0B04635BBF0FB8F9F, algorytm: RSA (1024 bitów), wazny od 04 Oct 2005 do 03 Oct 2008, dla 1 wezlów: poczta.o2.pl.
>7/18/2006, 16:40:24: SEND  - Wlasciciel: PL, 02-231, Mazowieckie, Warszawa, ul. Jutrzenki 177, o2.pl Ltd, Hosted by IWS Internet Web Studio, InstantSSL, poczta.o2.pl.
>7/18/2006, 16:40:24: SEND  - Wystawca: GB, Comodo Limited, Comodo Trust Network, Terms and Conditions of use: http://www.comodo.net/repository, (c)2002 Comodo Limited, Comodo Class 3 Security Services CA.
7/18/2006, 16:40:24: SEND  - Faza potwierdzania TLS zakonczona
7/18/2006, 16:40:24: SEND  - Polaczono z serwerem SMTP
7/18/2006, 16:40:24: SEND  - Potwierdzanie tozsamosci (proste)...
7/18/2006, 16:40:24: SEND  - Wysylka wiadomosci do: xxxxxx@poczta.onet.pl
!7/18/2006, 16:40:43: FETCH - Polaczenie z serwerem zostalo przerwane (ostatnie wyslane komendy: "DATA", "RSET")
7/18/2006, 16:40:43: SEND  - Polaczenie zakonczone - wyslano listów: 0
7/18/2006, 16:40:43: SEND  - Niektóre wiadomosci nie zostaly wyslane - sprawdz dziennik

2

Odp: wysyłanie większych maili niemożliwe (WiFi)

powyższego, dośc długiego postu też nie mogłem zamieścić z laptopa, a z kompa połaczonego z internetem bezpośrednio - bez problemu. To chyba jednak coś z siecią sad Może jednak ktoś mimo wszystko będzie wiedział jak temu wszystkiemu zaradzić...

3

Odp: wysyłanie większych maili niemożliwe (WiFi)

Drugim postem chyba sam zdiagnozowałeś problem. Ja AFAIR postowałem tutaj na forum przez GPRS i OperęMobile i nie miałem problemów a wiadomo jak jest z takimi wynalazkami. Zapewne należy prześledzić co w łaczu piszczy. Ja jednak stawiałbym na AV lub firewall, szczególnie że sam TB w przypadku normalnego połączenia nie sygnalizuje błędów.

4

Odp: wysyłanie większych maili niemożliwe (WiFi)

Dzieki lazik. Rzeczywiście - wyglada na to, że problem sprawiają firewalle. Jednak rozwiązania nie mam nadal. Żeby wszystko chodziło - muszę wyłączyć firewalla na stacjonarnym, a jak je włącze to jeszcze przez jakiś czas nadal mogę wysyłać duże maile, później wysyła się ale nie dochodzi do adresata, a później znów zerwane połączenia z serwerem. Wszystko wskazuje na kompa stacjonarnego, ale żeby wysyłać muszę też zrestartować firewalla na lapie... Nie mogę zostawić komputerów bez zapory (zwlaszcza tego łączącego się bezośrednio z internetem), a na konfiguracji firewalli nie bardzo się znam... Jedyne co zrobiłem, to odblokowałem wszystkie aplikacje systemowe windy, jakie zalecał Sygate dla ICS. Co można jeszcze sprawdzić w firewallu?

5

Odp: wysyłanie większych maili niemożliwe (WiFi)

Zagladam jeszcze na to forum, bo jestem ciekawy czy ktos mi odpowie w sprawie problemu jaki zglosilem w poniedzialek. Chyba jednak nie ma sensu i dlatego dam sobie spokoj.
Dla informacji, nie zajmuje sie niczym zwiazanym z informatyka i znam sie na kompie na tyle na ile zmusza mnie zycie. TheBat! uzywam stale od pieciu lat i dopiero teraz spotkal mnie pierwszy problem. Jednak jakos sam sie rozwiazal.

Wracajac do przedstawionego problemu:
Po opisie objawow problemu mysle, ze przyczyna moze byc cos, co nazywa sie MTU (Maximmum Transmission Unit). W Internecie znajdziesz dokladne informacje co to jest i jakie znaczenie ma ten parametr w roznych sieciach. Powinienes tez z latwoscia znalezc informacje jak zmienic MTU w twoim systemie.
Ja sie spotkalem z podobnym problemem jakis czas temu bo okazalo sie, ze jedna z kolejnych poprawek do Windows XP zmienila u mnie wartosc MTU (do dzisiaj nie wiem po co?) i pojawily sie pewne problemy, miedzy innymi z wysylaniem e-maili. To nie mialo zadnego zwiazku z programem pocztowym i pewnie u Ciebie tez nie ma.

pozdrawiam

6

Odp: wysyłanie większych maili niemożliwe (WiFi)

Niestety... Zmieniłem MTU zgodnie z zaleceniami na http://www.winguides.com/registry/display.php/280 i nic... Próbowałem też przejść z sygate firewall na kerio i tez nic (ten ostatni to dopiero mi wszystko skrzaczył smile) Wyłączenie wszystkich firewalli wydaje się rozwiązywać problem, ale... w tym wszystkim nie mogę znaleźć żadnej reguły, bo czasem wyłącze ścianę - maile chodzą, włącze ją z powrotem i też chodzą, a czasem nic nie zmieniam i przestają chodzić..... Najgorsze są znikające wiadomości oznaczane jako wysłane w Bacie. Wysyłam czasem papiery do firm i wysyłanie do dziury nie stawia mnie w najlepszym świetle wink W każdym razie wygląda na to, że problem nie dotyczy The Bata, wielkie dzięki za pomoc.  Pozostaje mi, na czas wysyłania poczty, wpinać lapa w starą dobra skrętkę wink

7

Odp: wysyłanie większych maili niemożliwe (WiFi)

Zagladam jeszcze na to forum, bo jestem ciekawy czy ktos mi odpowie w sprawie problemu jaki zglosilem w poniedzialek. Chyba jednak nie ma sensu i dlatego dam sobie spokoj.

Problem sam i to dość sprawnie i skutecznie rozwiązałeś także reczywiście nie ma sensu oczekiwać na dodatkowe odpowiedzi.
Co do samych plików utraconych danych to było na forum kilkanaście wątków i co wtedy robić, także mało co do tego chyba można dopowiedzieć.

8

Odp: wysyłanie większych maili niemożliwe (WiFi)

Na mój problem natomiast pomogło jednak dość proste rozwiązanie - dodanie w obu firewallach numerów ip i masek podsieci komputerów w sieci wewnętrznej do listy "zaufanych". Pewnie osłabia to bezpieczeństwo w sieci - rozumiem, że teraz jak jeden komp złapie robala czy inny syf z internetu to ten przejdzie na drugiego kompa bez większego problemu, jeśli tylko będzie chciał. Pewnie mozna dodać do zaufanych tylko określone protokoły czy inne rzeczy, ale specjalistą nie jestem, więc dodałem po prostu ip ale z zaznaczeniem tylko połączenia bezprzewodowego (wewnętrznego). Przy okazji sieć działa znacznie szybciej. Piszę o tym, bo może się komuś kiedyś przyda.

pozdrawiam

9

Odp: wysyłanie większych maili niemożliwe (WiFi)

lazik napisał/a:

Problem sam i to dość sprawnie i skutecznie rozwiązałeś także reczywiście nie ma sensu oczekiwać na dodatkowe odpowiedzi. Co do samych plików utraconych danych to było na forum kilkanaście wątków i co wtedy robić, także mało co do tego chyba można dopowiedzieć.

Staram się unikać raf i zwykle mi się to udaje. TheBat! używam od wielu lat tylko dlatego, że mogę mu ufać. Czasem też polecam ten produkt komuś, ale uprzedzam, że trzeba się go najpierw trochę nauczyć .

Jednak to co mnie spotkało ostatnio: Wszystko: ZERO, potem restart i też: ZERO i dopiero to cofnięciu systemu: cudowna reinkarnacja, dało mi do myślenia. Po raz pierwszy uprzytomniłem sobie, że nawet TheBat! może dać mi popalić. W panice odnalazłem nawet to forum. Najważniejsze, że wszystko jest w końcu OK!

Co do MTU, to podobno w Internecie standardem jest wartość 1500. U mnie w sieci jednak tak się nie da, bo nie przechodzą większe e-maile i są jeszcze inne problemy. Za to kiedy ustawi się na maszynach MTU na przykład na 1300 to wszystko chodzi doskonale. Nie mam czasu, żeby to dokładnie sprawdzić.

pozdrawiam smile