1 (edytowany przez Mr.Dean 2006-11-02 18:40:29)

Temat: Wysylka wielu archiwow (*.rar) pod jeden adres e-mail

witam.

zalozmy ze mamy do wyslania duzy plik (400-900MB) - nie mozemy wyslac go w jednej wiadomosci bo nie pozwalaja na to parametry naszej skrzynki. wysylajac taki plik stosujac opcje podzialu na segmenty (powiedzmy o wielkosci 10MB) czujemy sie jak na loterii - wysylany plik czasem dochodzi do odbiorcy w calosci a czasem podczas wysylki dochodzi do przeklaman na serwerze pocztowym. aby tego uniknac - dziele plik przy pomocy archiwizera (WinRar) na paczki po 10MB i wysylam do odbiorcy kazda paczke w osobnym liscie. taka procedura zapewnia dostarczenie calego pliku a ewentualne niedostarczone paczki moge podeslac jeszcze raz. wszystko pieknie i ladnie - ale czy nie da sie tego zrobic automatycznie, aby nie dodawac zalacznikow recznie i nie wpisywac za kazdym razem w polu tematu kolejnych numerkow w stylu: "paczka 01, paczka 02...." aby odbiorca wiedzial ktora paczke wlasnie pobiera z serwera?

czy ma ktos pomysl na taki szablon lub makro ?

z gory dziekuje za pomoc.

2

Odp: Wysylka wielu archiwow (*.rar) pod jeden adres e-mail

Mr.Dean napisał/a:

...czy nie da sie tego zrobic automatycznie, aby nie dodawac zalacznikow recznie i nie wpisywac za kazdym razem w polu tematu kolejnych numerkow w stylu: "paczka 01, paczka 02...." aby odbiorca wiedzial ktora paczke wlasnie pobiera z serwera?

Niestety, prawdopodobnie całkowita automatyzacja wysyłki w taki sposób nie będzie możliwa. Problem polega na tym, że nazwa załącznika staje się dostępna dla makr dopiero po jego faktycznym załączeniu, nie wcześniej. Widać to wyraźnie przy próbie skorzystania z makra %Attachments w szablonie nowych wiadomości.

The Bat! ma jednak całkiem użyteczną funkcję wysyłki plików o określonej godzinie (lub na żądanie) za pomocą Terminarza. Całkiem sprawnie można zatem wysłać pliki z określonego katalogu (nawet o określonych nazwach) do wskazanych odbiorców zgodnie z wybranym lub wpisanym ad hoc szablonem. Niestety, próba sekwencyjnej numeracji tak tworzonych wiadomości nie uda się, podobnie jak ustawianie tematu za pomocą makr %Subject="%Attachments". Możesz więc zautomatyzować tylko dodawanie załączników.

3 (edytowany przez Mr.Dean 2006-11-03 11:17:45)

Odp: Wysylka wielu archiwow (*.rar) pod jeden adres e-mail

no dobrze - a jakby w takim razie (chwilowo sprawe dolanczania zalacznikow sobie darujmy) skonstruowac szablon/makro aby TheBat! samoczynnie tworzyl nowa wiadomosc o zdefiniowanym adresie odbiorcy (to bez problemu osiagne za pomoca %TO="") oraz temacie wiadomosci z "licznikiem" (przypuszczam ze aby licznik dzialal przy kolejno tworzonych wiadomosciach potrzebne bedzie przechowanie jego wartosci w zewnetrznym pliku za pomoca jakiejs zmiennej) ?
czy jest to osiagalne za pomoca systemu makr ?

4 (edytowany przez Andy 2006-11-05 13:00:11)

Odp: Wysylka wielu archiwow (*.rar) pod jeden adres e-mail

1- wyraze swoj poglad na temat tego problemu. E-mail niejest najlepszym rozwiazaniem do przesylania tak duzych plikow.

2- istnieja rozne inne sposoby do przekazywania tak duzych plikow. Sluzby P2P, MegaUploand, RapidShare, mozliwosc dzielenia i udostepnienia plikow o wielkosci od 100 do 250 MB, w przedplaconych kontach nawet wieksze.

3- osobiscie tak duze pliki wysylam sporadycznie i raczej preferuje wyslanie tradycyjna poczta nagrane na plytce DVD.

4- pomimo wszystkich problemowi ograniczen, jezeli chcesz to rozwiazac droga E-maila proponowalbym to przez konta o wiekszej pojemnosci typu Tlen albo Gmail, ktore umozliwaja przesylanie wiekszych plikow.
Nienapisales jakie sa zrodlowe data? Czy maja kompresje i o ile procent skomprimuje WinRar?
Jest calkiem interesujacy free program do kompresji www.7-zip.org/pl/ ktory w wielu przypadkach ma lepsza kompresje jak ZIP i RAR.
Przytym powyzsze programy wiedza rozpakowac pliki 7-zip.
Nastepnie spubowalbym odeslanie maila z dzieleniem wkomponowanym w TheBacie.
-Opcje konta
-Pliki i katalogi
-Podzial dlugiej wiadomosci na porcje (nigdy tego nieprubowalem przy tak duzych wiadomosciach z tego tytulu niemoge podac konkretnego wyniku), Moze ma to jakies wewnetrzne ograniczenia.
Niejest to idealne rozwiazanie ale moze bedzie zrodlem dalszych pomyslow.

5 (edytowany przez Mr.Dean 2006-11-05 12:36:25)

Odp: Wysylka wielu archiwow (*.rar) pod jeden adres e-mail

Andy masz racje - sa inne uslugi w sieci ale... no wlasnie zawsze sa jakies "ale". dla przykladu, uslugi P2P nie wchodza w tym przypadku w gre poniewaz odbirca moich przesylek P2P ma zablokowane na poziomie administracyjnym sieci (wykupiony pakiet nie przewiduje P2P). kolejna sprawa - wielkosc konta mamy obaj odpowiednia (o2.pl). podzial duzego listu na pakiety za pomoca np.TheBat! jest awaryjny - jakosc polaczen w Polsce czesto nie stoi na przyzwoitym poziomie i w trakcie wysylki czesto zdarzaja sie bledy - a juz najgorsze gdy blad nastepuje po wyjsciu pakietu ode mnie (w drodze na serwer) wtedy zmuszony jestem wyslac calosc jeszcze raz - stad moja metoda dzielenia Rar'em na "paczki" i wysylanie pojedynczo - jak nie dojdzie jakas paczka to wysylam ja jeszcze raz.

wiec moim problemem nie jest w sumie objetosc plikow lecz sama pracochlonnosc ich wysylania a szczegolnie reczne dodawanie zalacznika i odpowiedniego tematu do kazdej wiadomosci - bo gdy jest takich wiadomosci powiedzmy 80-100 to zaczyna to byc meczace.

mam pewien pomysl jak osiagnac moj cel z poziomu TheBat! ale musze nad tym jeszcze popracowac i jak tylko bede mial czym sie pochwalic i uczynie to tutaj.

tymczasem dziekuje Wszystkim za Wasz czas i checi.

6

Odp: Wysylka wielu archiwow (*.rar) pod jeden adres e-mail

Pomysł jaki ja widzę:
1. Dzielisz dany plik
2. Tworzysz plik arch.ini

[OGOLNE]
Sciezka=
nazwa=
czesci=
konto=
adresat=

Parametr "Sciezka" odpowiada ścieżce gdzie archiwizujesz
Parametr "nazwa" odpowiada nazwie pliku jaki dostają części
Parametr "czesci" odpowiada natomiast ilości części jakie są do wysłania
Parametr "adresat" określa wartość pola To: przesyłanej wiadomości, czyli do kogo (na jaki adres) wysyłamy wiadomości z załącznikami

3. Wtyczka XMP i makropolecenia:
%XMP_IniGet
%XMP_Run
%XMP_For(Variable, Von, Bis, Vorlage)

4. Wiersz poleceń TB i polecenie /MAIL

I teraz opis co i jak:
W TB należałoby utworzyć szablon podręczny uruchamiany przez NAZWA_ctrl+space. W szablonie należy zdefiniować warunki uruchamiania wiersza poleceń, który jest wyzwalany ilość razy parametru "czesci". Wartości dla wiersza poleceń ściągane są z pliku .INI (uruchomione ilości można także osiągnąć poprzez makropolecenie XMP_IniSet).
Samo załączanie plików:
%XMP_For(x, 0, %XMP_IniGet=#"Ścieżka_do_pliku_ini","OGOLNE","czesci"#, %XMP_Run='"Ścieżka_do_TB /MAILU="%XMP_IniGet=#"Ścieżka_do_pliku_ini","OGOLNE","konto"#;TO=%XMP_IniGet=#"Ścieżka_do_pliku_ini","OGOLNE","adresat"#;A=~%XMP_IniGet=#"Ścieżka_do_pliku_ini","OGOLNE","sciezka"#\%XMP_IniGet=#"Ścieżka_do_pliku_ini","OGOLNE","nazwa"#.r%%_x~ ";"')

Oczywiście powyższe to tylko przykład, który nie został sprawdzony, ale może zadziałać - z punktu widzenia teorii wink.

Aktualizacja: Jeżeli jakiś archiwizer potrafiłby logować ile części jest zapisanych i robiłby to pliku tekstowego wtedy możnaby użyć makropolecenia %XMP_FileLines. Przy logowaniu możnaby w łatwy sposób zautomatyzować ręczne edytowanie pliku .ini.
Jeżeli wszystko działa można również w TB łatwo dodać okna dialogowe wskazujące np. lokalizację pliku .ini lub .txt itd.

7

Odp: Wysylka wielu archiwow (*.rar) pod jeden adres e-mail

Ja mam jeszcze inny, już przetestowany pomysł, który nie wymaga zewnętrznych wtyczek z makrami. Idea jest prosta: wykorzystanie Terminarza do wysyłki plików z określonego katalogu i dwóch dodatkowych filtrów, które zbudują wiadomości z załącznikami i odpowiednio spreparowanym tematem.

Oto skrócony opis całej procedury:

1. Utworzyć w Terminarzu zadanie np. o nazwie Przygotowanie wysyłki o czasie trwania wystarczającym na wygenerowanie wszystkich wiadomości z załącznikami (sądzę, że kilkanaście minut wystarczy). Operacje początkowe wykonywane przez to zadanie:

- Śledź i wysyłaj pliki - tu należy wskazać katalog z tworzonymi archiwami, ustawić opcję przenoszenia wysłanych plików do innego katalogu (np. do podkatalogu Wysłane), zaznaczyć opcję wysyłki plików w oddzielnych wiadomościach, wskazać odbiorcę i konto The Bat!, z którego będą wysyłane wiadomości, a także zdefiniować ich treść w postaci określonego szablonu i zaznaczyć opcję wstawiania do kolejki wysyłkowej. Dzięki tej operacji powstanie w folderze Do wysyłki tyle wiadomości ile było plików. Tematy tych wiadomości nie będą jeszcze określone, ponieważ nastąpi to dopiero w drugim etapie przetwarzania.

- Ponowna filtracja wiadomości (należy wskazać Filtr 1, opisany niżej, i folder Do wysyłki). Filtr 1 utworzy na podstawie pierwotnych wiadomości nowe z odpowiednimi tematami, a następnie usunie wiadomości pierwotne.

Na zakończenie zadania należy zdefiniować operację Uruchom porządkowanie folderów i wybrać w niej kompresję folderu Do wysyłki. Jest to wskazane dlatego, że usuwanie wiadomości pierwotnych powoduje niepotrzebne zaśmiecanie folderu.

2. Zdefiniować dwa filtry np. w grupie wiadomości przeczytanych o następujących właściwościach:

- Filtr 1 reaguje np. na e-mail adresata i tworzy nową wiadomość np. w folderze Przetworzone według szablonu. W szablonie powinny się znaleźć makra pobierające nazwę załącznika oraz adres odbiorcy i treść z pierwotnej wiadomości, a także definiujące temat. Oto przykład prostego szablonu używanego przez Filtr 1:

%Text%-
%To="%OTo"%-
%Subject="%OAttachments"%-
%AttachFile="<Pełna ścieżka do katalogu z archiwami>\Wysłane\%OAttachments"

Jak widać, do nowych wiadomości są dołączane pliki, które wcześniej były dołączone do wiadomości pierwotnych - ale dzięki temu możemy poznać ich nazwy. Drugą operacją tego filtru jest usunięcie już zbędnej wiadomości pierwotnej. W opcjach filtru należy wyłączyć dalsze przetwarzanie oraz wybrać folder Do wysyłki, na którym filtr będzie operował.

- Filtr 2 również może reagować na taki sam warunek jak poprzedni filtr, lecz jego zadaniem będzie tylko przeniesienie wiadomości wygenerowanych przez poprzedni filtr z folderu Przetworzone do folderu Do wysyłki. Opcje jak wyżej, z tym że Filtr 2 powinien działać tylko w folderze Przetworzone.

3.  Zdefiniować w Terminarzu drugie zadanie, w którym jako operacje początkową należy wybrać ponowną filtrację wiadomości w folderze Przetworzone za pomocą Filtru 2 oraz porządkowanie (kompresję) tego folderu. Jako operację końcową należy wybrać Wyślij / sprawdź pocztę, wskazując konto i zaznaczając opcję wysyłki wiadomości z kolejki.

Całość sprawdziła się u mnie, a szczegóły (nazwy katalogów, folderów, filtrów i zadań) musisz dostosować do własnych potrzeb. Tworzone wiadomości mają tematy takie jak nazwy załączników, lecz za pomocą kilku prostych wyrażeń można z tych nazw wycinać tylko numerację.

Zadania w Terminarzu można oczywiście uruchamiać na żądanie.

8

Odp: Wysylka wielu archiwow (*.rar) pod jeden adres e-mail

nie jest tak zle jak myslalem - zaczynaja rodzic sie pomysly ktore rzeczywiscie moga rozwiazac moj problem :-)
moj pomysl byl dosyc podobny do Twojego Zygmunt - ale nawet w najsmielszych przewidywaniach nie spodziewalem sie ze to bedzie az tak zlozona procedura ;-)
oczywiscie nie przeraza mnie to i zamierzam sie do wyprobowania obydwu pomyslow (Twojego lazik rozwniez). tak wiec jesli tylko czas pozwoli poprobuje sobie.

dzieki wielkie Wszystkim.

9

Odp: Wysylka wielu archiwow (*.rar) pod jeden adres e-mail

Mr.Dean napisał/a:

... nawet w najsmielszych przewidywaniach nie spodziewalem sie ze to bedzie az tak zlozona procedura ;-)

Nie jest to aż tak bardzo pracochłonne, bo znacznie więcej czasu zajęło mi opisanie wszystkiego niż rzeczywista konfiguracja Terminarza i filtrów. Mozna to zrobić w dziesięć minut, a może nawet szybciej...