1

Temat: Zbyt duzy rozmiar wiadomości oraz słowo o folderach

Witam!
Jestem szczęśliwym posiadaczem Bata w wersji 3.0.2.10 [była dołączona w pełnej wersji w jakimś piśmie komputerowym]. Gneralnie jestem zadowolony z programu. Mam tylko dwa pytania do osób bardziej obeznanych z programem:

1. Kiedy wysyłam wiadomość [czysty tekst, nie html] i dodaję załączniki [kodowanie MIME] to wielkość wysyłanego listu jest o mniej więcej 30% większa niż wielkość załączników [i nie mówię tu o tym, że 10 MB to 1 073 741 824 B]. W przypadku listów bez załącznika nie ma to dla mnie znaczenia ale kiedy wysyłam załączniki o wadze 10M a Bat pokazuje mi w czasie wysyłania że mój list wazy około 13,5M to jest to dla mnie różnica, tym bardziej, że mam niesymetryczne łącze i mogę wysyłać jedynie z prędkością 6kBps. Moje pytanie brzmi: Co zrobić by Bat nie powiększał wysyłanej poczty?

2. Chciałbym żeby maile wysyłane do mnie z konkretnego adresu trafiały do określonego folderu - w Outlooku nie miałem z tym problemów. W bacie ustawiłem folder wirtualny, zdefiniowałem filtry, ale przyznam, że nie tego oczekiwałem. Obecnie kiedy dostanę korespondencję z adresu, który chciałbym przekierować w odrębny folder to oryginał pozostaje w skrzynce odbiorczej a kopia [czy też link, nie wiem dokładnie] wędruje do folderu wirtualnego. Czy można ustawić folder tak, by trafiały do niego wiadomości spod konkretnego adresu i żeby jednocześnie znikały z folderu Odebrane, tak aby list był tylko w jednym [tym utworzonym] a nie w obu [w Odebranych i utworzonym Wirtualnym] folderach?

Szukałem tych informacji na forum, niestety nic nie znalazłem. Jeśli coś przeoczyłem to proszę mnie przekierować do odpowiednich wątków.

Z góry dziękuję za pomoc.

2

Odp: Zbyt duzy rozmiar wiadomości oraz słowo o folderach

jotes napisał/a:

1. Kiedy wysyłam wiadomość [czysty tekst, nie html] i dodaję załączniki [kodowanie MIME] to wielkość wysyłanego listu jest o mniej więcej 30% większa niż wielkość załączników [...] Co zrobić by Bat nie powiększał wysyłanej poczty?

Poczta elektroniczna korzysta od swego początku z przekazu czystego tekstu. Wszelkie pliki załączane do wiadomości muszą być zatem przekształcone na postać tekstową, aby serwery mogły je między sobą przekazywać. Jeśli obejrzysz źródłową postać takiej wiadomości (klawisz F9), zobaczysz poszczególne części porozdzielane odpowiednimi separatorami oraz ciągi liter będące zakodowanymi plikami (np. obrazami). Proces kodowania, czyli zamiany plików binarnych na pliki tekstowe, powoduje powiększenie rozmiarów plików przygotowanych do transportu w poczcie elektronicznej. To jest cecha wszystkich programów pocztowych, wynikająca z istoty działania poczty - po prostu należy pamiętać o fakcie, że podczas przesyłania rozmiary plików muszą być powiększone o co najmniej 30%.

jotes napisał/a:

2. Chciałbym żeby maile wysyłane do mnie z konkretnego adresu trafiały do określonego folderu [...] Czy można ustawić folder tak, by trafiały do niego wiadomości spod konkretnego adresu i żeby jednocześnie znikały z folderu Odebrane

Do sortowania poczty przychodzącej należy wykorzystać filtry. Bez większych problemów udaje się uzyskać przenoszenie wiadomości do różnych folderów. Foldery wirtualne z włączoną filtracją - jak sam zauważyłeś - filtrują pocztę wirtualnie bez zmiany miejsca przechowywania oryginałów. Polecam zapoznanie się z rozdziałem o filtrach w podręczniku, ponieważ temat jest zbyt obszerny, by omawiać go na forum. Reguły filtracji/sortowania mogą być bardzo złożone, a same filtry mogą robić rzeczy nieporównywalnie ciekawsze niż filtry w jakimkolwiek innym programie pocztowym.

jotes napisał/a:

Szukałem tych informacji na forum, niestety nic nie znalazłem.

Na temat filtrów i szablonów na tym forum jest nawet specjalna grupa wątków, ale na początek polecam podręcznik.