1

Temat: Cyrylica

Witam. Mam taki mały problemik mianowicie, dojedzie pewnie do takiej sytuacji że będę otrzymywał e-mile w cyrylicy, jak zrobić aby TB dobrze je pokazywał mój obecny efekt to  ???? dodałem w tabli kodowania znaków cyrylice ale i tak nic z tego

2

Odp: Cyrylica

The Bat! raczej nigdy nie miał problemów z cyrylicą (w końcu to rodzimy alfabet twórców). Warunkiem poprawnego wyświetlenia odebranej wiadomości jest jej poprawne zakodowanie przez nadawcę, co polega głównie na użyciu zestawu znaków zgodnego z deklaracją wpisaną w nagłówku. Wyświetlanie znaków zapytania zamiast cyrylicy występuje np. wtedy gdy takiej zgodności nie ma. Aby poprawnie widzieć treść listu w cyrylicy, nic nie musiałem robić, a takiej korespondencji otrzymywałem bardzo dużo w ciągu ostatnich lat. Oczywiście, warto do wyświetlania wybrać taką czcionkę, w której cyrylica występuje (do czystego tekstu używam bardzo ładnej i czytelnej czcionki HE_TERMINAL, można ją znaleźć w Internecie, nie jest to produkt licencyjny).

Przy tworzeniu wiadomości w cyrylicy trzeba oprócz deklaracji zestawu (np. w szablonie lub w oknie konfiguracyjnym konta) użyć także odpowiedniej klawiatury - a tę należy zainstalować w systemie Windows. Różne sterowniki klawiatury z cyrylicą można znaleźć w Internecie, jeśli komuś nie odpowiada układ rosyjskiej maszyny do pisania.