Temat: Kilka problemów z programem i sposoby na ich obejście.

Witam wszystkich!

W zasadzie z TB kozystalem juz duzo wczesniej, ale nie potrzebowalem pewnej funkcjonalnosci, ktora niezbedna jest mi teraz.
Do tej pory większość stanowisk firmowych gdzie pracuję używała OE, ale jak wszyscy wiemy OE ma niewiele wspólnego z prawdziwym programem pocztowym a i zwiększająca się częstotliwość rozwalania jego baz - co przy ilości stanowisk ponad 170 - zmusiła nas do migracji na innego klienta pocztowego. Ponieważ wcześniej mieliśmy do czynienia z TB zdecydowaliśmy się na zakupienie TB i powolną i bolesną migracje. Po drodze nie obyło się bez paru problemów z częscią których sobie poradziliśmy ale reszta pozostała, oto niektóre z nich:

1) Na jednej maszynie nie powiódł sie wogóle import starej poczty z OE (mimo nieuszkodzonych plików skrzynek), problem polega na tym, że wogóle nie są wykrywane ŻADNE foldery pocztowe OE (mimo ręcznego wskazania odpowiedniego katalogu); oczywiście spod OE wszystko jest poprawnie (w kazdym razie poczta jest tam widoczna i mozliwa do odczytania, a kompaktowanie przechodzi bezproblemowo)

2) Na innej maszynie import powiódł się tylko częsciowo - mimo braku błędów po stronie OE (kompaktowanie bezbłędne, możliwość czytania/przesuwania/kasowania itp. wiadomości) zaimportowała się tylko niewielka część z niektórych folderów pocztowych (np 1 wiadomość z 550, albo 26 wiadomości z 70)

Ale powiedzmy, że to jakoś można przeboleć (te osoby mają archiwum w postaci OE hmm )

Największym problemem jak do tej pory okazała się -CYRYLICA-. Mianowicie kilkoro pracowników w mojej firmie musi mieć możliwosc pisania jak i odpowiadania na przesyłki pisane cyrylicą i stąd jak na razie wynikło kilka nietypowych problemów.
Przedstawie może przykładami jaka nastąpiła sytuacja i jak się z niej udało wybrnąć. Do tego mam kilka sugestii do załogi TB.

3) Piszemy do kogoś maila po polsku i wysyłamy komuś za wschodnią granicę; osoba zza wschodniej granicy ma OE i odpowiada na tego maila po... rosyjsku. Gdy takiego maila odczytujemy pod OE wszystko wyglada jak najbardziej w porządku, ale TB zamiast cyrylicy wyświetla prześliczne ...pytajniki smile. Oczywiście podgladnąłem sobie nagłowki i okazało sie, ze gniot (OE) w nagłówku ustawił kodowanie oryginalnego listu (win1250), TB sobie to skonwertował i wyszła ładna sieczka.
Rozwiązaniem tego problemu jest: wysyłanie oryginalnego listu kodując go w win1251 (cyrylica), ale tracimy na tym polskie znaki diaktryczne, których nie da sie po prostu wpisać - rozwiązanie nie do końca zadowalające (OE *jakoś* potrafi wywróżyć, żeby to wyświetlało się poprawnie).

4) Drukowanie cyrylicy; no tu przyznam szczeże, że na rozwiązanie problemu wpadłem, jak tylko usłyszałem w słuchawce telefonu, że TB nie drukuje cyrylicy. Z tego co widze, TB próbuje drukować bukwy jako zwykłe czcionki TrueType, ale niestety drukarki (albo przynajmniej ta, z którą ja miałem do czynienia) nie potrafią sobie z nimi radzić i zamiast liter pojawiają sie po prostu puste znaki/kropki/przecinki itp. Rozwiązanie jest w zasadzie proste - we właściwościach drukarki należy zaznaczyć opcję drukowania czcionek TrueType jako grafiki. Jest tylko jeden problem - nie kazdy sterownik ma taką możliwość i dlatego mam propozycję, aby maile z ustawionym kodowaniem polskim/angielskim drukowane byly w całości jako grafika. W zasadzie najlepszym rozwiązaniem byłoby drukowanie wszystkich maili (czy tez bardziej czcionek!) jako grafiki, zużywa to moze nieco więcej czasu (przy obecnych komputerach jest to niezauważalne!) ale za to gwarantuje bezkonfliktowe wydruki wszystkich maili przy takiej samej jakości wydruków, jak i takiemu samemu zużyciu materiałów (tonera/taśmy/atramentu itp.).

Na razie to wszystkie problemy z jakimi się spotkałem ale z niejaką obawą czekam na to, co przyniesie mi poniedziałek w związku z kolejnymi problemami działu eksportu smile

2

Odp: Kilka problemów z programem i sposoby na ich obejście.

pkt 1 i 2 - przenieść nie zaimportowane wiadomości do jakiegoś folderu. Najlepiej przez przeciągnięcie z okna OE do tego folderu a następnie zaimportować do TB.

pkt 3: jaka wersja TB? Może lepiej słać w UTF-8. Ewentualnie z menu kontekstowego wiadomości można wybrać kodowanie win-1251 albo ustawić na automatyczne bo TB akurat rosyjskojęzyczne kodowania rozpoznaje bardzo dobrze.

pkt 4: a co jak się ustawi we właściowościach wydruku inne czcionki dla kroju pisma lub ewentualnie innego skryptu?

3

Odp: Kilka problemów z programem i sposoby na ich obejście.

lazik napisał/a:

pkt 1 i 2 - przenieść nie zaimportowane wiadomości do jakiegoś folderu. Najlepiej przez przeciągnięcie z okna OE do tego folderu a następnie zaimportować do TB.

Tak nie probowalem, ale przy skrzynkach (pkt 1) zawierajacych grubo ponad 5000 wiadomosci mi sie to nie usmiecha smile

lazik napisał/a:

pkt 3: jaka wersja TB? Może lepiej słać w UTF-8. Ewentualnie z menu kontekstowego wiadomości można wybrać kodowanie win-1251 albo ustawić na automatyczne bo TB akurat rosyjskojęzyczne kodowania rozpoznaje bardzo dobrze.

Uhh, TB z ostatniego Experta (bodajze 3.50.22?), co do UTF-8 to nie probowalem - gdzie to sie ustawia? (nie mam akurat pod reka TB, poniewaz na moim stanowisku nie ma Windowsa, a dopoki nie bedzie wersji natywnej dla Linuksa to poczekam.).
Tą w połowie polską-w połowie rosyjską wiadomość próbowałem na różne sposoby odczytać - bez efektów (nawet export z TB i import do OE nie pomógł); przypominam ze najpierw wiadomość została wysłana w języku polskim, a odpowiedź nadeszła w języku rosyjskim (z cytatem treści oryginalnej w języku polskim), ale kodowanie w nagłówku (charset) ustawiony był na win1250.

lazik napisał/a:

pkt 4: a co jak się ustawi we właściowościach wydruku inne czcionki dla kroju pisma lub ewentualnie innego skryptu?

Co do czcionek to próbowałem bez efektów (nie zapisywał chyba ustawień) a zmieniałem właściwie jedynie skrypt na cyrylicę.

Właśnie wychodząc koleżanka dała mi kolejną zagwózdkę - przy próbie wysyłania załączników kożystająć z menu podrecznego Windowsa (prawyklik -> "Wyslij do/Adresat poczty") TB za każdym razem pyta ją o hasło do konta pocztowego, identyczna sytuacja ma miejsce podczas próby wysłania dokumentu bezpośrednio z np. Worda (2000) - da się to jakoś wyłączyć (chodzi mi o pytanie o haslo)?

Ogólnie większość osób do tej pory zmigrowanych bardzo sobie chwali TB, ale jak wiadomo - zawsze się znajdzie kilka takich, którym coś wadzi smile.

4

Odp: Kilka problemów z programem i sposoby na ich obejście.

rkolasie napisał/a:

Uhh, TB z ostatniego Experta (bodajze 3.50.22?), co do UTF-8 to nie probowalem - gdzie to sie ustawia?

Najpierw sprawdź opcje | konfiguracja | Tabele kodowania znaków -- tu odszukaj 'Unikode' 7/8 - jeśli są, to włącz je. Potem już swobodnie w edytorze możesz używać UTF-8.

5

Odp: Kilka problemów z programem i sposoby na ich obejście.

rkolasie napisał/a:

Właśnie wychodząc koleżanka dała mi kolejną zagwózdkę - przy próbie wysyłania załączników kożystająć z menu podrecznego Windowsa (prawyklik -> "Wyslij do/Adresat poczty") TB za każdym razem pyta ją o hasło do konta pocztowego

Czy macie w tym TB! jakieś konta zabezpieczone hasłem? Jeśli nie, to sprawdziłbym, czy na pewno chodzi o 'hasło do konta pocztowego' - być może chodzi tylko o wybór konta pocztowego z jakiego ma być wysłany dany list/dokument.

6

Odp: Kilka problemów z programem i sposoby na ich obejście.

krzychu napisał/a:
rkolasie napisał/a:

Uhh, TB z ostatniego Experta (bodajze 3.50.22?), co do UTF-8 to nie probowalem - gdzie to sie ustawia?

Najpierw sprawdź opcje | konfiguracja | Tabele kodowania znaków -- tu odszukaj 'Unikode' 7/8 - jeśli są, to włącz je. Potem już swobodnie w edytorze możesz używać UTF-8.

O i tego mi właśnie brakuje; dziwna sprawa - zainstalowałem pełną wersję programu, ale nie widze pomiędzy tymi tabelami UTF-7/UTF-8, poniżej jest zrzut ekranu konfiguracji:

http://excellent.com.pl/~rkolasie/tab1.png

7

Odp: Kilka problemów z programem i sposoby na ich obejście.

krzychu napisał/a:
rkolasie napisał/a:

Właśnie wychodząc koleżanka dała mi kolejną zagwózdkę - przy próbie wysyłania załączników kożystająć z menu podrecznego Windowsa (prawyklik -> "Wyslij do/Adresat poczty") TB za każdym razem pyta ją o hasło do konta pocztowego

Czy macie w tym TB! jakieś konta zabezpieczone hasłem? Jeśli nie, to sprawdziłbym, czy na pewno chodzi o 'hasło do konta pocztowego' - być może chodzi tylko o wybór konta pocztowego z jakiego ma być wysłany dany list/dokument.

Sprawa wyjaśniona - pojawia się okienko wyboru konta pocztowego i prosi o podanie hasła, ale wystarczy klepnąć OK/ENTER i przechodzi dalej (bez wpisywania niczego). Konto oczywiście jest jedno (niezabezpieczone hasłem) i takie okienko w tym wypadku jest chyba zbędne smile. Dzieki za pomoc!

8

Odp: Kilka problemów z programem i sposoby na ich obejście.

rkolasie napisał/a:

O i tego mi właśnie brakuje; dziwna sprawa - zainstalowałem pełną wersję programu, ale nie widze pomiędzy tymi tabelami UTF-7/UTF-8

Chyba zatem te wersje Ekspertowe jeszcze nie wspierały UTFu. Ale można poeksperymentować: http://born66.net/Unicode.txt --- to jest tabela UTF-8. Pobierz, zmień rozszerzenie na *.reg  itd. ...