Temat: TB! 4.0.x a język rosyjski

Wersja TB: 4.0.14, Windows XP Professional PL.
Po wybraniu odpowiedniego kodowania (czy to "ręcznie", czy szablonem) można pisać bukwami w treści (to żadna nowina) i w nagłówkach (hura!).

Jednak próba stworzenia specjalnego szablonu do korespondencji po rosyjsku, z bukwami, się nie udała - wstawia znaki zapytania... Prawdopodobnie da się to obejść wstawiając odpowiednio spreparowany plik tekstowy zamiast pisać bezpośrednio w szablonie, ale to ciut niewygodne. Znalazł ktoś może inny sposób?

Drugi problem jest ze słownikiem. W szablonie wpisane zostało polecenie %LANGUAGE="RU", słownik przełączył się na rosyjski, jednak o ile w polu 'Not in dictionary' bukwy są, to już w 'Change to' widzę głównie pytajniki. Pytanie to samo - zwalczył to już ktoś?

Dyscyplina dodatkowa - jak w szablonie wyłączyć sprawdzanie pisowni przed wysłaniem, jesli opcja jest domyślnie aktywna?

2

Odp: TB! 4.0.x a język rosyjski

Potwierdzam istnienie tego błędu, którego w żaden sposób nie udało mi się obejść. Mało tego, moje stare szablony z cyrylicą generują teraz śmieci w wiadomości, chociaż całe lata działały poprawnie. Opisałem problem w https://www.ritlabs.com/bt/view.php?id=6819 - możesz dopisać swoje uwagi i czekajmy na reakcję autorów...

Problemu ze słownikiem nie zauważyłem, ale być może z tego powodu, że korzystam z automatycznej kontroli pisowni. Nie ma natomiast sposobu wyłączania lub włączania kontroli pisowni przed wysyłką za pomocą makra w szablonie. Takie makro po prostu nie istnieje.

3

Odp: TB! 4.0.x a język rosyjski

Zygmunt napisał/a:

Potwierdzam istnienie tego błędu, którego w żaden sposób nie udało mi się obejść. Mało tego, moje stare szablony z cyrylicą generują teraz śmieci w wiadomości, chociaż całe lata działały poprawnie. Opisałem problem w https://www.ritlabs.com/bt/view.php?id=6819 - możesz dopisać swoje uwagi i czekajmy na reakcję autorów...

Nie bardzo mam co dopisać poza /AOL wink.

Zygmunt napisał/a:

Problemu ze słownikiem nie zauważyłem, ale być może z tego powodu, że korzystam z automatycznej kontroli pisowni.

No, to jest pewne rozwiązanie, spróbuję zasugerować. Rozumiem że z rozpoznawaniem słów rosyjskich słownik nie ma problemu?

Zygmunt napisał/a:

Nie ma natomiast sposobu wyłączania lub włączania kontroli pisowni przed wysyłką za pomocą makra w szablonie. Takie makro po prostu nie istnieje.

Tak podejrzewałam, ale wolałam się upewnić...

4

Odp: TB! 4.0.x a język rosyjski

Udało mi się obejść problemy z szablonami napisanymi w cyrylicy. Dopóki autorzy nie wprowadzą Unicode w szablonach, jest to chyba jedyne rozwiązanie problemu. A oto roziwiązanie:

1. Zapisałem swoje szablony jako pliki tekstowe, używając kodowania "windows-1251" (tylko przy takim u mnie działa).

2. Korespondencję po rosyjsku prowadzę z kilkoma osobami, korzystając z szablonów powiązanych z ich wpisami w książce adresowej. Zmieniłem te szablony, zastępując poprzednio używane odpowiednimi wpisami w postaci:

%Include("plik_z_szablonem", "windows-1251")

3. W każdym z szablonów zapisanych w pliku dodałem makra określające język sprawdzania pisowni i kodowanie znaków:

%Language="RU"%-
%Charset="windows-1251"%-

Okazuje się, że w wersji 4.x można jednak wyłączyć sprawdzanie pisowni za pomocą makra %Language, używając go w postaci %Language="". Można także włączyć sprawdzanie w wielu językach: %Language("PL", "RU", "BR").

5

Odp: TB! 4.0.x a język rosyjski

Ha, sprawdziłam - i u mnie zadziałało we wszystkich 3 kodowaniach!

Znaczy przygotowałam 3 pliki z rosyjskim tekstem

Спустя месяц после выхода версии 4.0, разработчики The Bat! объявляют о выходе обновления, носящего номер 4.0.16. В этой новой версии есть ряд нововведений и исправлений.

w kodowaniu windows-1251, iso-8859-5 i utf-8, każdy z deklaracją języka oraz właściwego kodowania.

Następnie w szablonie testowym wpisałam %Include każdego z tych plików po kolei podając w parametrach odpowiednie kodowanie pliku - wszystkie trzy załączyły się poprawnie.