1

Temat: BAT - IMAP a zajętość na dysku

Jak to jest, że The Bat po odebraniu maila przez IMAP z załącznikiem 3MB zwiększa rozmiar swojej bazy maili odebranych o 300 - 500MB ?
Nie dotyczy to wszystkich maili, ale są wybrane załączniki, które powodują ten efekt. Oczyszczanie i kompresja nie pomaga - wykonal tą operację, znalazł kilka błędów i odzyskał maile.
Dziś miałem taką sytuację z gmail IMAP, załącznik miał 3MB, plik bazy po usunięciu tego maila Shift+Del zmniejszył się z 480MB do 67MB!
Z innymi kontami IMAP mam podobnie, po usunięciu dwóch maili z załącznikami baza zmiejsszyła sięz  1,7GB do 100MB !!
Próbowałem ustawiać tryb zgodności z Courier IMAP i inne opcje, ale to nie pomaga.

Czy jest na to jakaś rada ?

2

Odp: BAT - IMAP a zajętość na dysku

Czy jest na to jakaś rada ?

Tak, nie używać The Bat!.

Jeśli jednak nadal chcesz używać TB!, to kilka moich obserwacji dotyczących opisanych przez Ciebie sytuacji:
1. Zanim uruchomisz kompresję/ naprawianie folderu upewnij się, że na dysku masz sporo wolnego miejsca (kilka razy więcej, niż wielkość pliku z folderem),
2. Staraj się nie "zabijać" procesu thebat.exe, jeśli program "przestaje odpowiadać" -- poczekaj, może sam skończy,
3. Odłącz Internet przed kompresją/ naprawą -- TB! w czasie ich wykonywania próbuje się połączyć z serwerem IMAP i uaktualnić konto. To oczywiście kończy się tragicznie. Odłączenie sieci powoduje długie przerwy w wykonywaniu kompresji (program czeka na timeout połączenia), ale przynajmniej kończy się sukcesem.
4. W ostateczności skasuj konto bądź pojedyncze foldery i załóż je na nowo. To przy IMAPie zazwyczaj prawie nic nie kosztuje.
5. Nie ufaj TB!; traktuj go jako "głupiego" klienta.

r.

3

Odp: BAT - IMAP a zajętość na dysku

Ciekawe porady big_smile

Postestuje, ale najpierw The Bata musze przerzucić na inny dysk, bo na obecnym zajął tyle ile widział.

Jest jakaś realna szansa, że poprawią obsługę IMAPa w niedalekiej przyszłości ? Czy lepiej szukać innego klienta...

4

Odp: BAT - IMAP a zajętość na dysku

Postestuje, ale najpierw The Bata musze przerzucić na inny dysk, bo na obecnym zajął tyle ile widział.

Polecam. Spora szansa, że już to znacznie poprawi działanie programu. Co ciekawe, przy kontach POP3 nie ma aż takich problemów, jeśli na dysku brakuje miejsca.
Aha, koniecznie zobacz czy w folderze z pocztą nie zostały pliki *.tmp i part*.* -- pozostałości po nieudanych kompresjach TB!, zajmujące miejsce na dysku.

Jest jakaś realna szansa, że poprawią obsługę IMAPa w niedalekiej przyszłości ?

Absolutnie żadnej. To nie są przypuszczenia, jestem tego pewien.

Czy lepiej szukać innego klienta...

To może być ciężkie. Ja radzę sobie w następujący sposób:
1. Całkowite zaufanie do serwera poczty (u mnie Dovecot + częste backupy), brak zaufania do klienta (w szczególności TB!),
2. Filtrowanie po stronie serwera - Sieve (w TB! filtrowanie w kontach IMAP nie działa),
3. Jako klienty: dobry webmail (u mnie RoundCube, podobno niedawno wyszedł @mail jako open source) + TB!/ Voyager traktowany z buta (przeglądanie + wyszukiwanie maili -- to robi dobrze; jak tylko zaczyna pajacować, to kasuję i przywracam z backupu; na szczęście przynajmniej wyszukiwanie odbywa się w TB! za pomocą komendy IMAP SEARCH więc nie muszę ściągać całej bazy maili, żeby było skuteczne).

5

Odp: BAT - IMAP a zajętość na dysku

Według informacji autorów podawanych na liście tbbeta w wersji v4 TB pbsługa IMAP ma zostać całkowicie od nowa napisana. Nie wiem kiedy wyjdzie wersja z "nowym imapem" i nie ma podanych żadnych dat odnośnie jej publikacji.

6

Odp: BAT - IMAP a zajętość na dysku

Czyli jest jeszcze jakaś nadzieja na poprawnie dzialający IMAP...

Do backupu można użyć imapsync.


Można przenieść Bata z jednego dysku na inny bez reinstalacji ?  Scieżki do bazy ma ustawione do katalogu Documents and Settings..., można je zmienić ręcznie na inny katalog ?

7

Odp: BAT - IMAP a zajętość na dysku

Ścieżka do bazy znajduje się w gałęzi HKEY_CURRENT_USER\Software\RIT\The Bat! w zmiennej Working Directory

Najprościej jednak żonglować pomiędzy dyskami Voyagerem.

8

Odp: BAT - IMAP a zajętość na dysku

omcdr napisał/a:

Można przenieść Bata z jednego dysku na inny bez reinstalacji ?  Scieżki do bazy ma ustawione do katalogu Documents and Settings..., można je zmienić ręcznie na inny katalog ?

Powinno się to udać bez potrzeby ręcznych zmian w rejestrze. The Bat! ma ścieżkę do głownego katalogu z pocztą  zdefiniowaną w menu Opcje w sekcji System. Po zmianie tej ścieżki powinno nastąpić automatyczne przeniesienie zawartości tego katalogu do nowej lokalizacji (kiedyś mi się to udało bez problemów, nie wiem czy działa to w najnowszych wersjach). Katalogi macierzyste dla kont (definiuje się je oddzielnie we właściwościach każdego konta) mogą być domyślne i wóczas przeniesienie poczty przy zmianie katalogu głównego w konfiguracji porogramu także powinno odbyć się automatycznie. Jeśli katalogi macierzyste kont są inne niż domyślne, wtedy trzeba zmienić ręcznie te ustawienia.


Oczywiście, przed każdą tak poważną zmianą należy wykonać kopię zapasową!

9

Odp: BAT - IMAP a zajętość na dysku

Udało się przenieść katalog z bazami na inny dysk.
Przy zmianie ścieżki w menu System pojawiały się wyjątki i Bat zamykał się, po zmianie ścieżki w rejestrze poszło bez problemów.
Dziękuje.