1

Temat: Przedrostek SPAM w temacie wiadomości

Witam!


Mam ustawiony Antyspam na serwerze pocztowym,RBL, GREYLIST, etc. Zdarza się jednak często, że zakwalifikuje on "czystego" maila jako spam, dodając do tematu słowo SPAM.

TheBat filtruje wszystkie wiadomości po tym słowie i wrzuca do jednego worka SPAM, który od czasu do czasu przeglądam wyławiając i dopisując do Whitelisty pomyłkowo zakwalifikowane adresy.

Następnie przerzucam sobie takie listy do właściwych, NIE SPAM, katalogów.

Problem mój polega jednak na tym, że za nic w świecie nie udało mi się z poziomu Bata wyedytować treśći tematu, usuwając z niego słowo SPAM.

Czy jest na to jakaś metoda?

Przykłąd:

jest   - Temat: [SPAM] Oferta świerzych owoców avocado

chcę - Temat: Oferta świerzych owoców avocado

Pozdrawiam

2

Odp: Przedrostek SPAM w temacie wiadomości

Cojak napisał/a:

TheBat filtruje wszystkie wiadomości po tym słowie i wrzuca do jednego worka SPAM, który od czasu do czasu przeglądam wyławiając i dopisując do Whitelisty pomyłkowo zakwalifikowane adresy.

Następnie przerzucam sobie takie listy do właściwych, NIE SPAM, katalogów.

Problem mój polega jednak na tym, że za nic w świecie nie udało mi się z poziomu Bata wyedytować treśći tematu, usuwając z niego słowo SPAM.

Czy jest na to jakaś metoda?

Przykłąd:

jest   - Temat: [SPAM] Oferta świerzych owoców avocado

chcę - Temat: Oferta świerzych owoców avocado

świeżych
Ad rem: rozumiem, że chcesz mieć tak, że gdy w folderze SPAM znajdziesz jednak dobry list, to przenosząc go do innego folderu chcesz automagicznie usunąć z jego tematu przedrostek [SPAM] ...
Podejrzewam, iż nie obejdzie się bez zaawansowanej operacji eksportu listu do pliku / jego przetworzenia (np. wtyczką|innym programem) / importu do wskazanego folderu. Same filtry raczej tego nie zrealizują. Ale może się mylę?

3

Odp: Przedrostek SPAM w temacie wiadomości

Dokładnie o to mi chodzi. Wydedukowałem to na podstawie programów typu Antyspam, które w końcu dodają to słowo klucz niejako z automatu. Skoro jest więc to takie proste to odwrotnie też powinno się dać zrobić.

Liczę na Was forumowicze.

4

Odp: Przedrostek SPAM w temacie wiadomości

Modyfikowanie tematu jest moim zdaniem mało sensowne. Lepszym rozwiązaniem jest dodanie pola w nagłówku, które identyfikuje daną wiadomość jako spam. Jeżeli zatem masz taką możliwość zmień sposób oznaczania i po sprawie.

5

Odp: Przedrostek SPAM w temacie wiadomości

Niestety system zarządzający pocztą na serwerze nie posiada takiej opcji w związku z tym słowo SPAM będzie w tym układzie lądowało zawsze w temacie wiadomości i w tym przypadku jest to jak najbardziej sensowne by zmieniać jego zawartość.
Często się bowiem zdarza, że ktoś musi odpisać na taki e-mail i zapomniawszy wykasować w temacie Re: ..... słowa SPAM wysyła taką odpowiedź do nadawcy co może wprawić go w konsternację i/lub wrzucić ten list do SPAMu lub całkowicie zostać usuniętym przez serwer lub filtr.

Dlatego jest to jak na dzisiejszy dzień jedyn sensowne rozwiązanie tej bolączki po stronie zwykłego użytkownika.

Jak na razie to pozostaje chyba notatnik i modyfikacja wyeksportowanego listu i ponowne go zaimportowanie co nie jest zbyt wygodne.

Pozdrawiam

6

Odp: Przedrostek SPAM w temacie wiadomości

Cojak napisał/a:

Często się bowiem zdarza, że ktoś musi odpisać na taki e-mail i zapomniawszy wykasować w temacie Re: ..... słowa SPAM wysyła taką odpowiedź do nadawcy co może wprawić go w konsternację i/lub wrzucić ten list do SPAMu lub całkowicie zostać usuniętym przez serwer lub filtr.

Rozwiązanie dla odpowiedzi i przekazania jest bardzo proste - wystrczy odpowiedni szablon. Od lat używam takich szablonów, które usuwają wszelkie przedrostki typu Odp:, PD:, Re[2]: itp. Szablony są tak skonstruowane, że usuwają także z tematu pierwotnego listu wszelkie frazy w nawiasach kwadratowych, zatem i fraza [SPAM] jest usuwana.

Oto fragment mojego szablonu odpowiedzi, który wykonuje takie operacje:

%SetPattRegExp="(?is)\A\:?(\s*(re|ha|rcpt|fwd|fw|odp|pd)%-
(\[\d{1,3}\])?:\s*|\[.*?\])*\s*(.*?)\Z"%-
%RegExpBlindMatch(%OSubject)%-
%_Temat(%SubPatt(4))%-
%Subject="Re: %_Temat"%-

Podobnie będzie dla szablonu przekazania:

%SetPattRegExp="(?is)\A\:?(\s*(re|ha|rcpt|fwd|fw|odp|pd)%-
(\[\d{1,3}\])?:\s*|\[.*?\])*\s*(.*?)\Z"%-
%RegExpBlindMatch(%OSubject)%-
%_Temat(%SubPatt(4))%-
%Subject="Fwd: %_Temat"%-

W obydwu przypadkach za wycięcie frazy w nawiasach kwadratowych jest odpowiedzialny wzorzec \[.*?\] w drugim wierszu szablonu. Jeśli chcesz zawęzić działanie tylko do frazy [SPAM], wpisz w szablonie zamiast tego wzorca inny: \[SPAM\] - napewno będzie działać.

Rozwiązanie globalne, tzn. usuwające jakiś ustalony fragment tekstu z tematu pierwotnego listu, również można zautomatyzować bez potrzeby posługiwania się edytorem tekstu w celu zmiany tematu. Tak jak napisał wyżej Krzysztof, cała operacja przebiega następująco: eksport wiadomości do pliku w formacie skrzynki uniksowej, wyszukanie i wycięcie niepożądanej frazy, a na koniec import zmodyfikowanego pliku do wskazanego folderu. To wszystko można załatwić jednym filtrem, który będzie uruchamiany ręcznie po zaznaczeniu odpowiedniej wiadomości. Filtry działające na tej zasadzie były tutaj kilkakrotnie opisywane, m. in. tak działa filtr do naprawy wątków. Jedyną trudność może tu stanowić skonstruowanie odpowiedniego wyrażenia regularnego wykorzystywanego przy imporcie pliku - ale nie jest to problem mocno skomplikowany. Jeśli znajdę chwilę czasu, przetestuję taki filtr i zamieszczę na tym forum.

7

Odp: Przedrostek SPAM w temacie wiadomości

Liczyłem na Ciebie Zygmuncie. Faktycznie też używam szablonów do Re: Odp: i nie pomyślałem, by to samo użyć do SPAMU. Serdeczne dzięki jeszcze raz za wyczerpującą odpowiedź.