Temat: Domyślne kodowanie dla nowych folderów

Witam wszystkich,

mam jeden problem z konfiguracją The Bata, będę wdzięczny za wszelką pomoc w tym temacie. Jeśli pytanie juz pojawiło się na forum, przepraszam, starałem się je przejrzeć pod tym kątem.

Od ponad roku korzystam z The Bata, w tym jest mi niezbędny w pracy. Moja praca polega na prowadzeniu korenspondencji z kilkuset osobami. Każda z tych osób musi mieć przyporządkowany własny folder żeby się w tym wszystkim nie pogubić. Problem polega na tym, że za każdym razem kiedy tworzę folder dla danej osoby, muszę ustawiać kodowanie dla folderu mimo, iż foldery nadrzędne i konto w ogóle mają już ustawione kodowanie (na ISO-8859-2). Naprawdę nie wiem co z tym zrobić..
:-(

Pozdrawiam
Leszek

2

Odp: Domyślne kodowanie dla nowych folderów

Korzystasz zapewne z szablonów powiązanych z folderami, lecz nie jest to najlepsze rozwiązanie (wyjaśnienie w podręczniku oraz w archiwum listy dyskusyjnej thebat-l@). Jeśli nie korzystasz, to problem da się prosto rozwiązać przez wstawienie do głównych szablonów danego konta makra %Charset="ISO-8859-2". Jeśli używasz szablonów powiązanych z folderami, to takie makro musisz wstawić do każdego szablonu.

3

Odp: Domyślne kodowanie dla nowych folderów

Dziękuję za Twoją odpowiedź, ale...

Zygmunt napisał/a:

Korzystasz zapewne z szablonów powiązanych z folderami, lecz nie jest to najlepsze rozwiązanie (wyjaśnienie w podręczniku oraz w archiwum listy dyskusyjnej thebat-l@)

rzeczywiście korzystam z szablonów powiązanych z folderami. Ale to chyba nie o to chodzi. Postaram się krótko przedstawić jak to u mnie wyglada: Poczta przychodząca od każdej z tych kilkuset osób dotyczy w 99% przypadków 6 tematów (6 etapów pewnego zadania które każda z tych osób po kolei "zalicza"). W związku z tym utworzyłem 6 folderów, do których te maile trafiają. Każdy z tych folderów ma przyporządkowany szablon odpowiedzi. Nastepnie, po odpowiedzeniu na maila, przenoszę go ręcznie do folderu "osobistego" danej osoby. Nie mam więc problemów z odpowiedziami na maile, ale z widokiem maila w tym nowo utworzonym folderze.

pozdrawiam
Leszek

4

Odp: Domyślne kodowanie dla nowych folderów

Blondon napisał/a:

Postaram się krótko przedstawić jak to u mnie wyglada: Poczta przychodząca od każdej z tych kilkuset osób dotyczy w 99% przypadków 6 tematów (6 etapów pewnego zadania które każda z tych osób po kolei "zalicza"). W związku z tym utworzyłem 6 folderów, do których te maile trafiają. Każdy z tych folderów ma przyporządkowany szablon odpowiedzi. Nastepnie, po odpowiedzeniu na maila, przenoszę go ręcznie do folderu "osobistego" danej osoby. Nie mam więc problemów z odpowiedziami na maile, ale z widokiem maila w tym nowo utworzonym folderze.

Taka sytuacja doskonale nadaje się do optymalizacji. Masz już filtry poczty przychodzącej, które segregują wiadomości do sześciu folderów "tematycznych". Ręczne przenoszenie wiadomości do folderów "osobistych" można prosto zastąpić przenoszeniem automatycznym - wykona to jeden uniwersalny filtr dla wiadomości z odpowiedzią. Twoje odpowiedzi także powinny trafiać do tych samych folderów "osobistych" - to zadanie zrealizuje następny uniwersalny filtr poczty wychodzącej. Dodatkowo te filtry powinny automatycznie tworzyć foldery "osobiste", jeśli sam ich wcześniej nie utworzyłeś.

Takie działanie wymaga stosowania jednolitej konwencji nazw dla folderów "osobistych". Proponuję, by nazwy tych folderów były takie jak adresy e-mail Twoich korespondentów - wtedy w filtrach przenoszących wiadomości nazwy tych folderów można zapisać z użyciem makra %OFromAddr (dla filtru poczty z odpowiedzią) albo %ToAddr (dla filtru poczty wychodzącej). Nazwa folderu docelowego w filtrze powstaje jako złożenie nazwy konta i nazwy folderu nadrzędnego, czyli ma postać: \\Konto\Folder_nadrzędny\%OFromAddr (lub %ToAddr - zależy to od filtru).

Można zawęzić działanie filtrów "osobistych", narzucając dodatkowe warunki (jeśli są znane), np. przynależność do określonej grupy tematycznej. Aby wizualnie zróżnicować wiadomości z różnych grup tematycznych, warto zastosować kolorowanie, które powinny wykonywać główne filtry "tematyczne". Wtedy jako warunek filtrów podrzędnych możesz wykorzystać kolor wiadomości.

Jak pisałem poprzednio, szablony dla folderów nie są najszczęśliwszym rozwiązaniem i należy ich unikać. Historia zna wiele przypadków zabawnych i smutnych pomyłek związanych z wysyłką prywatnej poczty do niewłaściwych adresatów - wystarczy tu chwila nieuwagi. Dlatego proponuję, abyś automatycznie dopisywał adresy swoich korespondentów do książki adresowej. Ponieważ masz filtry "tematyczne", dodaj do każdego z nich dodatkowy filtr podrzędny, który będzie dopisywał adres korespondenta do odpowiedniej grupy "tematycznej" w książce adresowej. Taki filtr "adresowy" powinien działać tylko wtedy, gdy danego adresu nie ma w danej grupie adresowej. Kolejnym krokiem jest sporządzenie sześciu kompletów szablonów dla sześciu grup "tematycznych" w książce adresowej - takie szablony mają wyższy priorytet niż szablony powiązane z folderami i w naturalny sposób ograniczają możliwość pomyłki.

W kolejnym etapie można pomyśleć np. o automatycznym usuwaniu zbędnych adresów z książki, gdy korespondencja z daną osobą się zakończyła. Mozna także automatycznie archiwizować w plikach tekstowych zawartość folderów "osobistych" - to także zadanie dla filtru. Na początek proponuję jednak utworzenie opisanych wyżej filtrów "tematycznych" i "osobistych" - potem można pomyśleć o dalszej optymalizacji.

P.S. Nie napisałeś, którą wersją programu się posługujesz. To ważna sprawa, ponieważ makra w parametrach fitrów działają od niedawna.

5 (edytowany przez Blondon 2005-11-06 15:33:47)

Odp: Domyślne kodowanie dla nowych folderów

Wow! Spory post, dużo podpowiedzi za które serdecznie dziękuję, ale obawiam się że nie będę mógł z nich (a przynajmniej nie ze wszystkich) skorzystać. Ale po kolei:

Zygmunt napisał/a:

Nie napisałeś, którą wersją programu się posługujesz. To ważna sprawa, ponieważ makra w parametrach fitrów działają od niedawna.

Korzystam z ostatniej "Ekspertowej" wersji tj. BT Pro 3.0.2.10.

Zygmunt napisał/a:

Taka sytuacja doskonale nadaje się do optymalizacji. Masz już filtry poczty przychodzącej, które segregują wiadomości do sześciu folderów "tematycznych". Ręczne przenoszenie wiadomości do folderów "osobistych" można prosto zastąpić przenoszeniem automatycznym - wykona to jeden uniwersalny filtr dla wiadomości z odpowiedzią.

Niestety. Nie odpowiadam z reguły na te maile. Dzieje się tak dlatego, że te osoby nie piszą do mnie tradycyjnych maili ale wypełniają formularz na stronie interenetowej. Gdybym normalnie wcisnął "odpisz" odpowiedź poszłaby do jakiegoś robota (nobody@provider.pl), czyli nigdzie. Dlatego musiałbym ręcznie wpisywać adres maila zanim wysłałbym odpowiedź, co tez oznacza dodatkową robotę, albo po prostu klikałbym sobie na adres maila który dana osoba podaje w tym formularzu i tworzył nową wiadomość z przygotowanym szablonem jako odpowiedź, co robię obecnie smile

Zygmunt napisał/a:

Twoje odpowiedzi także powinny trafiać do tych samych folderów "osobistych" - to zadanie zrealizuje następny uniwersalny filtr poczty wychodzącej. Dodatkowo te filtry powinny automatycznie tworzyć foldery "osobiste", jeśli sam ich wcześniej nie utworzyłeś.

Te foldery MUSZĄ nosić nazwę numeru identyfikacyjnego, jakie przyznaje każdej z tych osób po zaliczeniu pierwszego etapu. Jest to normalna liczba porządkowa (3-cyfrowa). Kiedy o tym napisałeś zacząłem się zastanawiać, czy jest możliwe stworzenie takiego makra który będzie tworzył mi foldery z kolejną liczbą jako nazwą i przenosił tam te maile po przeczytaniu (nie odpowiedzeniu, o czym wyżej). Ponieważ niektórzy wysyłają po kilka razy ten sam formularz, inni nie wypełniają wszystkich rybryk i muszą wysłać formularz jeszcze raz itp, filtr byłby wyzwalany ręcznie, po odsianiu juz takich zbędnych maili. Cały problem teraz polega na tym, żeby jako nazwę tworzonego przez filtr folderu użyć makra - kolejna wolna liczba porządkowa. Nie znalazłem takiego makra sad Może za słabo szukałem?

Zygmunt napisał/a:

Jak pisałem poprzednio, szablony dla folderów nie są najszczęśliwszym rozwiązaniem i należy ich unikać. Historia zna wiele przypadków zabawnych i smutnych pomyłek związanych z wysyłką prywatnej poczty do niewłaściwych adresatów - wystarczy tu chwila nieuwagi.

Przyznam się że nigdy nie miałem z tym problemu. Mam osobne konto dla korenspondecji prywatnej i osobne do służbowej. Ponieważ współpracuję z excelem, teoretycznie mogłbym klknąc na jakis służbowy adres  w bazie excela i jednocześnie "być" w nieprawidłowym folderze, a nawet koncie (np. prywatnym). Tyle że ja zawsze muszę dopisać coś od siebie w tych mailach, więc przypadek prywatnego maila w słuzbowej sprawie jest praktycznie dla mnie niewyobrażalny...

No i nadal nie wiem co z tym widokiem - kodowaniem w nowo utworzonych folderach. Byłoby super gdyby foldery podrzędne dziedziczyły tą właściwość po folderze nadrzędnym, tak się jednak nie dzieje sad

Pozdrawiam i dzięki za poświęcony czas!
Leszek

6

Odp: Domyślne kodowanie dla nowych folderów

Blondon napisał/a:

... Gdybym normalnie wcisnął "odpisz" odpowiedź poszłaby do jakiegoś robota (nobody@provider.pl), czyli nigdzie. Dlatego musiałbym ręcznie wpisywać adres maila zanim wysłałbym odpowiedź, co tez oznacza dodatkową robotę, albo po prostu klikałbym sobie na adres maila który dana osoba podaje w tym formularzu i tworzył nową wiadomość z przygotowanym szablonem jako odpowiedź, co robię obecnie smile

Tutaj widzę przyczynę złego kodowania! Czy tworzysz te nowe wiadomości, klikając w link mailto:? Jeśli tak, to w Twoim koncie, na którym działasz, spróbuj włączyć opcję Konto domyślne dla wywołań mailto: (we właściwościach konta). Prawdopodobnie The Bat! przy takim wywołaniu korzysta ze "wspólnego mianownika", czyli kodowania "us-ascii" i należy go jakoś zmusić do kodowania ISO-8859-2. Radzę także dodatkowo w szablonie tej nowej wiadomości wpisać makro %Charset="ISO-8859-2". To powinno pomóc.

Wracając zaś do sposobu odpowiadania na wiadomości ze "złym" adresem zwrotnym: skoro prawdziwy adres jest umieszczony w standardowy sposób w treści wiadomości, to da się go stamtąd automatycznie wyciąć i użyć w odpowiedzi. Może to zrobić ręcznie uruchamiany filtr generujący odpowiedź według wskazanego szablonu z dodatkiem kilku makr i wyrażeń regularnych. Jeśli nie narusza to czyjejś prywatności, wyślij mi prywatnie taką wiadomość - spróbuję zbudować odpowiedni filtr. Z kodowaniem nie będzie tam prawdopodobnie żadnego kłopotu.

Blondon napisał/a:

Cały problem teraz polega na tym, żeby jako nazwę tworzonego przez filtr folderu użyć makra - kolejna wolna liczba porządkowa. Nie znalazłem takiego makra sad Może za słabo szukałem?

Takiego makra rzeczywiście nie ma, lecz da się to zrobić za pomocą kilku makr i pomocniczego pliku z "licznikiem". W taki sposób numeruję swoje wiadomości na liście dyskusyjnej thebat-l@, a opis możesz znaleźć na tej stronie w dziale FAQ (http://thebat.pl/faq/index.php?itemid=253).

Blondon napisał/a:

Tyle że ja zawsze muszę dopisać coś od siebie w tych mailach, więc przypadek prywatnego maila w służbowej sprawie jest praktycznie dla mnie niewyobrażalny...

Ja także tego sobie kiedyś nie wyobrażałem... Tego co się stało, nie będę jednak publicznie opisywał, bo mi do dziś głupio.

Blondon napisał/a:

No i nadal nie wiem co z tym widokiem - kodowaniem w nowo utworzonych folderach. Byłoby super gdyby foldery podrzędne dziedziczyły tą właściwość po folderze nadrzędnym, tak się jednak nie dzieje sad

Niestety, nie dziedziczą! Jeśli po dodaniu makra %Charset="ISO-8859-2" do szablonu nic się nie zmieni, to rzeczywiście będzie problem.

7

Odp: Domyślne kodowanie dla nowych folderów

Zygmunt napisał/a:

Tutaj widzę przyczynę złego kodowania! Czy tworzysz te nowe wiadomości, klikając w link mailto:?

Tak, tak właśnie tworzę, ale nie zrozumieliśmy się... smile
Nie chodzi o maile tworzone przeze mnie, ale o te, które dostaję. One najpierw przychodzą do tych 6 folderów (po filtracji), w których mam ustawione domyślne kodowanie (widok wiadomości) na ISO-PL.
Po przeniesieniu do folderów "osobistych" w treści maili widzę krzaczki. Jak już pisałem, są to formularze, w których chyba niestety nie ma ustawionego kodowania w nagłówku (nie wiem czy dobrze się wyrażam?). Miałem nadzieję, że da się to zrobić poprzez konfigurację The Bata (nie mam dużego wpływu na budowę formularzy). Nie przypominam sobie takiego problemu kiedy jeszcze korzystałem z Outlooka sad

Zygmunt napisał/a:

Wracając zaś do sposobu odpowiadania na wiadomości ze "złym" adresem zwrotnym: skoro prawdziwy adres jest umieszczony w standardowy sposób w treści wiadomości, to da się go stamtąd automatycznie wyciąć i użyć w odpowiedzi. Może to zrobić ręcznie uruchamiany filtr generujący odpowiedź według wskazanego szablonu z dodatkiem kilku makr i wyrażeń regularnych. Jeśli nie narusza to czyjejś prywatności, wyślij mi prywatnie taką wiadomość - spróbuję zbudować odpowiedni filtr. Z kodowaniem nie będzie tam prawdopodobnie żadnego kłopotu.

Mogę Ci przesłać formularz jeśli chcesz smile ale to byłaby już sztuka dla sztuki.. smile
Ja i tak muszę te dane wyciagać ręcznie do bazy w excelu. Tak, tak, wiem, że to wszystko można by było rozwiązać prostą bazą SQL, ale ja tej aplikacji nie projektowałem i w ogóle nie chcę w to wchodzić, to trochę skomplikowana sprawa...

Zygmunt napisał/a:
Blondon napisał/a:

Cały problem teraz polega na tym, żeby jako nazwę tworzonego przez filtr folderu użyć makra - kolejna wolna liczba porządkowa. Nie znalazłem takiego makra sad Może za słabo szukałem?

Takiego makra rzeczywiście nie ma, lecz da się to zrobić za pomocą kilku makr i pomocniczego pliku z "licznikiem". W taki sposób numeruję swoje wiadomości na liście dyskusyjnej thebat-l@, a opis możesz znaleźć na tej stronie w dziale FAQ (http://thebat.pl/faq/index.php?itemid=253).

Dzieki! Poczytam, zobaczymy co z tego wyjdzie, jak się uda dam znać...

Zygmunt napisał/a:
Blondon napisał/a:

Tyle że ja zawsze muszę dopisać coś od siebie w tych mailach, więc przypadek prywatnego maila w służbowej sprawie jest praktycznie dla mnie niewyobrażalny...

Ja także tego sobie kiedyś nie wyobrażałem... Tego co się stało, nie będę jednak publicznie opisywał, bo mi do dziś głupio.

Moje szablony (te prywatne) są bardzo grzeczne, hmm.. Nawet gdybym przez przypadek wysłał maila z prywatnego folderu na "służbowy"adres nic by się nie stało. Z resztą nie widzę tu różnicy między szablonami dla kont i folderów - w obu przypadkach można się chyba tak samo wygłupić?

Pozdrawiam
Leszek

8

Odp: Domyślne kodowanie dla nowych folderów

Blondon napisał/a:
Zygmunt napisał/a:

Tutaj widzę przyczynę złego kodowania! Czy tworzysz te nowe wiadomości, klikając w link mailto:?

Tak, tak właśnie tworzę, ale nie zrozumieliśmy się... smile Nie chodzi o maile tworzone przeze mnie, ale o te, które dostaję. One najpierw przychodzą do tych 6 folderów (po filtracji), w których mam ustawione domyślne kodowanie (widok wiadomości) na ISO-PL. Po przeniesieniu do folderów "osobistych" w treści maili widzę krzaczki.

Aha, w takim razie niewiele da się zrobić. Z wiadomościami tworzonymi przez skrypty na stronach WWW bardzo często są kłopoty i trzeba indywidualnie wymuszać ich poprawne wyświetlanie (co nie zawsze się udaje). The Bat! oczekuje na wpis kodowania znaków w nagłówku i jeśli tego nie ma, odkodowuje wiadomość korzystając ze "wspólnego mianownika", czyli wspomnianego "us-ascii". Można spróbować dodać do nagłówka wpis z kodowaniem. Mógłby to być filtr poczty przeczytanej tworzący "nową wiadomość według szablonu" (patrz opis operacji filtrowania w podręczniku). Oryginalna wiadomość byłaby usuwana, a w folderze pojawiałby się w lekko zmodyfikowanej postaci (wystarczyłoby chyba użyć makra %Charset w szablonie filtru).

Blondon napisał/a:

Ja i tak muszę te dane wyciagać ręcznie do bazy w excelu. Tak, tak, wiem, że to wszystko można by było rozwiązać prostą bazą SQL, ale ja tej aplikacji nie projektowałem i w ogóle nie chcę w to wchodzić, to trochę skomplikowana sprawa...

Excel odczytuje pliki CSV, a utworzenie takiego pliku za pomocą The Bat! to fraszka. Tutaj następny ukłon w stronę filtru eksportującego wiadomości do pliku tekstowego.

Blondon napisał/a:

Moje szablony (te prywatne) są bardzo grzeczne, hmm.. Nawet gdybym przez przypadek wysłał maila z prywatnego folderu na "służbowy"adres nic by się nie stało. Z resztą nie widzę tu różnicy między szablonami dla kont i folderów - w obu przypadkach można się chyba tak samo wygłupić?

Problem nie istnieje, jeśli nie korzystasz z makra %To w szablonach przypisanych do folderu. Tutaj nie chodzi nawet o "grzeczność", a raczej o prywatność korespondencji, która znienacka może się w takim przypadku pojawić u kogoś obcego. Zerknij do rozdziału "Ostrożności nigdy dosyć" w podręczniku.

Uwaga z dn. 9/11/2005: Operacja "nowa wiadomość według szablonu" w filtrze ma błędy i obecnie nie można z niej skorzystać w taki sposób jak sobie wyobrażałem. Problem został zgłoszony autorom do poprawki.