Temat: Seryjne wysyłanie maili!

Witam serdecznie!

Chciałbym zapytać, czy zna ktoś może sposób wa jaki można wykonać następującą operacje: 

Mam konto (poczta.onet.pl)  a do niego podpiętą listę adresową. (ok 100 maili). Od czasu do czasu muszę wszystkim z tej listy wysłać informację. Jeśli do pola odbiorce wstawię wszystkie adresy i wyślę dostaję błąd serwera (prawdopodobnie zabezpieczenie antyspamowe) Jednakowoż jeżeli będę wysyłać takowe maile co 10-15 minut i w polu adresu będzie np 10-15 maili wiadomość przejdzie. Dotychczas robiłem to ręcznie ale wymagało to wysłania tego samego maila 7 razy i zajmowało trochę czasu. I tu pojawia się pytanie. Jak skonfigurować program tak, aby po napisaniu przeze mnie maila sam np brał pierwsze 15 adresów z listy - wysyłał maila, czekał 15 minut, brał następne 15 adresów  wysyłał maila, czekał 15 minut... itd. aż wyśle na wszystkie adresy z listy.

czy ma ktoś może jakiś pomysł?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pomoc.

PS. Mam The Bat Pro 4.2.36.4

2

Odp: Seryjne wysyłanie maili!

Wysyłanie poczty z dużą liczbą odbiorców w polu Do nie jest najszczęśliwszym pomysłem. Zakładam, że odbiorcy się znają i nie mają nic przeciwko temu, by ich adresy znali wszyscy pozostali adresaci. W takich przypadkach lepiej jednak używać pola Kopia ukryta, podając jako głównego odbiorcę (pole Do) swój własny adres. Tyle uwag ogólnych...

Wysyłki seryjnej nie da się zrealizować w taki sposób jak sobie życzysz, przynajmniej za pomocą mechanizmów obecnych w The Bat!. Proponuję jednak rozwiązanie pośrednie: podział całej listy odbiorców w książce adresowej na grupy liczące kilkanaście osób i wysyłkę odroczoną do każdej grupy. Nie korzystasz wtedy z funkcji korespondencji seryjnej w książce adresowej, lecz normalnie w edytorze wiadomości wstawiasz adres grupowy odbiorcy. Ma on postać ID_grupy <list>. Wysyłkę do każdej z grup odpowiednio odraczasz o 15, 30, 45... minut, korzystając w edytorze z menu Opcje | Czasy wysyłki. To na pewno działa, chociaż musisz otworzyć edytor wiadomości tyle razy ile masz grup adresatów. Treść wiadomości możesz jednak kopiować.

3

Odp: Seryjne wysyłanie maili!

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Maile oczywiście wysyłam z kopią ukrytą tak jak zalecasz (z tym polem Do to był taki skrót myślowy smile. Szkoda że nie da się tego jakoś zautomatyzować. sad Sądziłem że nietoperz może wszystko smile
Będę jednakowoż korzystać ze wskazanego sposobu. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc!

4

Odp: Seryjne wysyłanie maili!

Mam pewien pomysł wykorzystujący opcję /MAIL wiersza poleceń The Bat! Zanim jednak uda się to sprawdzić, chciałbym wiedzieć jak tworzysz wiadomość. Czy ma ona format HTML, czy też czysty tekst? Czy są w niej załączniki?

5

Odp: Seryjne wysyłanie maili!

Niestety bardzo różnie.  Powiedziałbym że tak 50 -50 (w kwestii załączników jak i edytora). sad Ale jeśli da się proces ten zautomatyzować choćby w jednym z tych wariantów będę zobowiązany. Pozdrawiam serdecznie.

6

Odp: Seryjne wysyłanie maili!

Przygotowanie The Bat! do obsługi takiej poczty seryjnej wymaga trochę czasu, ale praktycznie robi się to tylko raz. Różnice w proponowanym schemacie wysyłania poczty w formacie HTML i zwykłego tekstu wynikają z pewnych niekonsekwencji w działaniu niektórych makr dla tych formatów. O ile w przypadku czystego tekstu nie ma większych kłopotów, to dla wiadomości w formacie HTML automatyzacja jest tylko częściowa.

Najważniejsze jest utworzenie w książce adresowej grup adresatów, do których wiadomości będą wysyłane z różnym opóźnieniem. Załóżmy, że identyfikatory tych grup będą 10m, 20m, 30m, itd. Jest to potrzebne zarówno dla formatu HTML, jak i wiadomości czysto tekstowych.

Dla czystego tekstu należy:

1. Utworzyć tyle plików tekstowych, ile jest grup adresatów, o następującej zawartości:
Pierwszy plik:

%Charset="iso-8859-2"%-
%SetEditor(1)%-
%Bcc="10m <list>"%-
%Postpone="10m"

%Include="sciezka_do_pliku_z_szablonem_wiadomosci\szablon.txt"

Następny i kolejne pliki mają odpowiednio zmienione argumenty makr %Bcc i %Postpone, czyli dla %Bcc będą to identyfikatory kolejnych grup adresatów i słowo kluczowe <list>, a dla %Postpone - kolejne wartości opóźnień wysyłki (pamiętając o odpowiednim formacie czasu). Niech te pliki mają nazwy s1.txt, s2.txt, s3.txt,... itd.

2. W pliku szablon.txt trzeba wpisać treść wiadomości oraz zdefiniować jej temat (makro %Subject="Temat wiadomości") i w razie potrzeby ścieżkę do załącznika (makro %AttachFile="ścieżka_do_załącznika\plik_załącznika").

3. Następnym krokiem jest utworzenie pliku wsadowego (nazwijmy go np. serial.bat z następującą zawartością:

REM Przejście na dysk z programem TB
C:
REM Przejście do katalogu z TB, np.
CD "\Program Files\The Bat!"
REM Wielokrotne uruchomienie TB z opcjami 
thebat.exe /MAILU="Twoje_Konto";TO=twoj_email@adres.com;T="sciezka\s1.txt";SEND 
thebat.exe /MAILU="Twoje_Konto";TO=twoj_email@adres.com;T="sciezka\s2.txt";SEND 
thebat.exe /MAILU="Twoje_Konto";TO=twoj_email@adres.com;T="sciezka\s3.txt";SEND 
...

Jednokrotne uruchomienie tego pliku tworzy wiadomości do wszystkich grup adresatów o treści zdefiniowanej przez plik szablon.txt. Wiadomości czekają odpowiedni czas w folderze "Do wysyłki" i są następnie automatycznie wysyłane. Przygotowanie nowej serii wymaga tylko zmiany treści wiadomości w pliku szablonu.

Dla formatu HTML postępujemy inaczej:

1. Tworzymy szablon podręczny w formacie HTML (włącza się go w edytorze szablonów z menu Format), w którym wpisujemy całą treść, dodając w razie potrzeby załączniki za pomocą makra %AttachFile. Warto także na wszelki wypadek wpisać w tym szablonie makro %SetEditor(4).

2. W edytorze szablonów zaznaczamy opcję Użyj dla nowych wiadomości i poczty seryjnej - dzięki czemu szablon stanie się dostępny w rozwijanym menu przycisku Nowa wiadomość na pasku narzędziowym głównego okna programu.

3. Przystępując do wysyłki, wywołujemy z wyżej wspomnianego menu utworzony szablon i ręcznie w edytorze wiadomości wpisujemy w pole Do swój adres, a w pole Bcc adres pierwszej grupy (10m <list>). Ustawiamy także ręcznie opóźnienie (z menu edytora Opcje | Czasy wysyłki) i wysyłamy wiadomość. Podobnie postępujemy dla kolejnych grup adresatów. Nowa seria wiadomości wymaga tylko zmiany treści szablonu podręcznego.

Opisany tu mechanizm sprawdziłem - działa i dla czystego tekstu, i dla HTML.