1 (edytowany przez Prozac 2005-11-17 02:04:28)

Temat: Kodowanie znaków w temacie nagłówka wiadomości

Czołem !
Postanowiłem założyć nowy bardziej sprecyzowany wątek. Poprzedni założony przeze mnie temat dość znacznie się już rozwinął i pewnie stanowiłby on znaczne utrudnienie dla innych, chcących wyszukać na forum dane zagadnienie, gdybyśmy dalej go ciągnęli i dokładali nowe problemy.
Tym razem chciałbym, żebyście pomogli mi zrozumieć istotę kodowania nagłówków wiadomości.
Załóżmy, że tworzę nową wiadomość i koduję ją w utf-8.
W temacie zawieram polskie znaki diakrytyczne.
Tak wiadomość zawierać będzie deklarację Content-Type: TEXT/PLAIN; charset=UTF-8
Zaś jej temat będzie zdeklarowany w sposób: Subject: =?utf-8?Q? ......, gdzie kropki oznaczają ciąg znaków, wśród których znajdują się polskie znaki diakrytyczne.
Powiedzmy teraz, że ktoś dostaje taką wiadomość i postanawia odpowiedzieć na nią, używając w swoim kliencie poczty opcji 'Reply'. Odbiorca mojej wiadomości ma ustawione kodowanie nowych wiadomości oraz odpowiedzi na ISO-8859-2.
Otrzymuję od niego odpowiedź i podglądam jej źródło. Jeśli dobrze rozumuję, to deklaracje w tej odpowiedzi powinny wyglądać następująco: Content-Type: TEXT/PLAIN; charset=ISO-8859-2 natomiast Subject: =?utf-8?Q? ......
Czyli kodowanie głównej treści zmieni się, bowiem mój rozmówca napisał w odpowiedzi swój własny tekst i zakodował go w ISO-8859-2, natomiast nagłówek pozostał oryginalny (nadesłany przez mnie), więc jego deklaracja się nie zmieniła.
Czy w ten sposób należy rozumieć poprawne funkcjonowanie wiadomości tworzonych przez 'Odpowiedz' ?
Pisze o tym, ponieważ nie tak dawno wysłałem wiadomość zakodowaną w UTF-8, której temat zawierał polskie znaki diakrytyczne.
W odpowiedzi dostałem wiadomość, której treść była wyświetlania poprawnie przez mojego Bata, jednak znaki diakrytyczne w temacie "Re: mój pierwotny tamat" nie były poprawnie wyświetlane. Po podglądnięciu źródła zobaczyłem:
Content-Type: TEXT/PLAIN; charset=ISO-8859-2
Subject: Re: =?ISO-8859-2?Q? mój pierwotny temat
Tak więc chyba coś nie tak. Czyżby klient mojego korespondenta niepoprawnie zmienił kodowanie nagłówka ? Czy może to kolejny problem Bata ?

Pozdrowienia,
Stander

2

Odp: Kodowanie znaków w temacie nagłówka wiadomości

Nie dokopałem się w RFC do opisu podobnej sytuacji, ale myślę że tu także obowiązuje lowwest common denominator i poprostu jego czytnik naprawia twój błąd.