1

Temat: Pięty Nietoperz.

Ta subskrypcja, to będzie tylko subskrypcja na uaktualnienia, czy też będzie to de-facto licencja czasowa i np. po dwóch latach, chcesz używać programu - płać jeszcze raz?

2

Odp: Pięty Nietoperz.

Z listu jednego z autorów wynnika, że dotyczy to aktualizacji. Oto obszerny fragment tego co napisał na TBBETA:

The registration system will be changed. We didn’t yet completely figured out the final changes to the registration system, but the preliminary changes are the following: registration will allow using The Bat! for a particular period of time. It will not be bound to version numbers as before. During this time period, the user will be able to update to newer versions of The Bat! and receive technical support. Upon the expiration of the term, no updates to newer versions will be possible unless the user prolongs the period by paying the fee.
The changes to the program are the most significant that we have ever made from version to version. We have removed 1.7MB or old source code so far, and are using the new code instead. The program internal architecture is changed to allow smooth IMAP implementations and many new improvements like undo/redo for message management, and so on.

3

Odp: Pięty Nietoperz.

Krótko mówiąc nie wiadomo, czy zakup wersji 4.x ma w tej chwili sens. Pytanie zasadnicze to kiedy pojawi się wersja 5? W przeszłości, o ile dobrze pamiętam, Ritsi robili problemy nawet jeśli ktoś kupił poprzednią wersję na kilka dni przed wypuszczeniem wersji z nowej gałęzi i nie uznawali starej licencji, tylko kazali sobie płacić raz jeszcze.

BTW po kilku latach na innej platformie mam sposobność znowu poużywać sobie Windowsów no i oczywiście... TB! Windowsy zmieniły się nie do poznania, TB wcale. Pytanie, czy zmienili się sami Ritsi?;) A poza tym miło widzieć, że stara gwardia wciąż działa.

P.S. Rozumiem, że lista mailingowa w takiej postaci, jaką ją pamiętam, nie działa? Ostatnia odebrana wiadomość na koncie do jej obsługi jest datowana na 18 lipca 2008r, czyli jestem mocno do tyłu.:-(

4

Odp: Pięty Nietoperz.

Trudno wyrokować kiedy nadająca się do użytku wersja 5.x będzie dostępna. W tej chwili program jest w wersji alfa i jest testowany indywidualnie przez różne osoby głównie pod względem obsługi IMAP - bo to uległo istotnym zmianom. Nadal jest wiele błędów, które są systematycznie usuwane, ale do sprzedaży jeszcze się toto według mnie nie nadaje.

Nie do końca masz rację pisząc o niezapowiedzianych zmianach licencji. Krótki okres na decyzję był chyba tylko przy przejściu z wersji 1.x na 2.x, potem zasady licencjonowania były już podawane do wiadomości z większym wyprzedzeniem. Teraz także to wyprzedzenie będzie chyba znaczne, co można wnioskować na podstawie obecnego stanu programu w nowej wersji.

Czy The Bat! zmienił się w ciągu ostatnich lat? Według mnie - tak. Może nie widać tego w interfejsie, ale wiele funkcji wewnętrznych zostało w znacznym stopniu zmodyfikowanych. Nie chcę być w jakikolwiek sposób kojarzony z lobbingiem na rzecz Ritlabs, bo jestem takim samym użytkownikiem jak inni, płacącym za kolejne wersje - uważam jednak, że w tej chwili nie ma programu pocztowego pod Windows, który dawałby mi równie rozbudowane możliwości sortowania i filtracji, obsługi różnych zdarzeń, czy też przetwarzania wiadomości w różny sposób. Decyzja o kupnie kolejnej wersji w moim przypadku będzie zatem automatyczna. W Twoim może być inaczej - wszystko zależy od tego jak chcesz ten program wykorzystywać.

Lista mailingowa rzeczywiście nie działa od lipca 2008 - po prostu nie było nas prywatnie stać na dodatkową opłatę serwera. Uznaliśmy (tzn. redakcja PSTB), że dyskusja na tym forum musi wystarczyć. Mam nadzieję, że tak jest.

5

Odp: Pięty Nietoperz.

Bo tak po prawdzie, to czego nowego spodziewać się w programie do obsługi poczty - jednynie drobnych usprawnień. Zresztą nowa polityka uaktualnień na to wskazuje wink