1

Temat: Stary kod

Tak się zastanawiam, czy Ritsi kiedykolwiek przepiszą stary kod na nowo? Bo program w wersji, w jakiej pamiętam - a chyba niewiele się poprawiło, sądząc po wpisach na forach - mocno się zestarzał (czasami mam wrażenie, że hobbystycznie dłubie w nim jeden człowiek)  - nie widać na horyzoncie chyba żadnych zmian, dla których warto byłoby powrócić do używania TB?

2

Odp: Stary kod

To zależy, którą wersje masz na myśli. Jeżeli v1, to kod od tamtej pory przepisywany był co najmniej kilka razy. Z tego co pamiętam przy wprowadzaniu wirtualnych folderów, później przy okazji wprowadzania pełnej obsługi unicode oraz domen IDN. Od niedawna mamy dostępną wersję 64-bit, więc pewnie tutaj też musieli trochę przepisać.

Z aktualnych zmian (w wersji 7) interesuje mnie tylko obsługa protokołu EWS (ze względu na pracę w korpo).

3

Odp: Stary kod

Miałem na myśli brak innowacji, stary, toporny i zwyczajnie brzydki (w mojej subiektywnej opinii rzecz jasna) interfejs i ciągłe błędy - nie znam chyba drugiego tak zapluskwionego programu! Do tego model płatności za każdą niemalże nic nie wnoszącą "nową" wersję przypomina mi gangsterski haracz. Program niewątpliwie ma swoje zalety, ale w tym czasie, kiedy to TB! wciąż drepcze w miejscu udając, że pędzi do przodu, kod Windows został napisany od nowa już kilkukrotnie. Czyli generalnie da się. Co więc stoi na przeszkodzie: brak umiejętności, brak chęci...?

4

Odp: Stary kod

Podejrzewam że powodem jest to, że decyzje o kierunku rozwoju i marketingu podejmują właściciele firmy (czyli programiści) a nie osoby, które się na tym dobrze znają. Nie znam statystyk ich sprzedaży, ale myślę że aktualnie 90% wszystkich użytkowników poczty rozkłada się w podziale webmail vs. MS Outlook (firmy posiadające pakiet Office). Do tego nowy Outlook Express w postaci Mail App w Windows 8/10 . Mając to na uwadze takie agresywne licencjonowanie być może jest jedynym sprawdzonym sposobem na to, aby kasa się zgadzała (lub ponownie brak odpowiednich osób na odpowiednich miejscach).

Dodatkowo kilka dni temu na tbbeta@ wypłynęła "afera", która może to wszystko ostatecznie zakończyć:
http://article.gmane.org/gmane.mail.the-bat.beta/78756
http://article.gmane.org/gmane.mail.the-bat.beta/78778

Akurat UI mi pasuje. Na pewno masz rację jeżeli chodzi o błędy.
Jednak porównanie MS do RIT Labs (nawet z uwzględnieniem proporcji linii kodu Windows i TB! na programistę) IMO mocno przesadzone :-)

5 (edytowany przez apoc 2016-01-03 12:36:54)

Odp: Stary kod

O problemach firmy czytałem - byłoby szkoda, gdyby ta historia miała się skończyć w taki sposób. Używałem TB! przez kilka lat (od 1.62 zdaje się), a porzuciłem go właśnie ze względu na ciągłe opłaty, wieczne bugi i brak perspektyw na rozsądny rozwój (irytujące drobne rzeczy, których były dziesiątki - przedpotopowe mechanizmy konfiguracji wyglądu kolumn czy brak wbudowanych mechanizmów antyspamowych - pomimo licencji na AntiSpamSniper'a albo słabe mechanizmy do wymiany danych z innymi klientami poczty). Gwoździem do trumny był brak obiecywanego latami Linuxowego portu - ile można się bawić w uruchamianie programu pod wine? Nie wiem ile od tamtej pory się zmieniło na lepsze, bo ostatnią licencję miałem chyba na 4.x - ale czasem zaglądam na listy TB! i zgaduję, że chyba niewiele...?

Z drugiej strony może jest to odpowiedni i ostatni moment, żeby w to truchełko tchnąć drugie życie i otworzyć kod albo choć zmienić licencję?

Edyta:
Wg Wiki "rozwój" wyglądał następująco:

    1.0 Beta, the first public version, was released in March 1997. It supported folders, filtering, viewing HTML email without the need to have Internet Explorer installed, and international character sets. It also had a special feature named Mail Ticker.
    1.00 Build 1310, the first stable version, came to public in March 1998.
    1.32 introduced a proprietary layout engine[10][11] on 27 April 2000. Versions up to 1.31 had used the THtmlViewer engine by David Baldwin.
    Version 2.0 (September 2003) introduced IMAP support, a basic HTML editor, Anti-Spam and Anti-Virus Plug-ins and a Scheduler, and could import messages from Microsoft Office Outlook and Outlook Express
    Version 3.0 (September 2004) introduced customizable User Interface, virtual folders, Mail Chat, Biometric authentication and support of MAPI protocol to connect to Microsoft Exchange Servers.
    Version 3.95 (December 2006) supports IPv6.
    Version 4.0 (February 2008) has Address History option, Favorite Folders sets and URL manager for HTML images retrieval. The Bat!'s text editor supports Unicode, internal image viewer supports rotate, advanced resize and zoom algorithms and full screen mode.
    Version 4.1 (December 2008) adds HTML templates, support for SOCKS proxy, and a new mail database format that allows for an unlimited volume of mail.
    Version 4.2 (June 2009) adds postponed sending.
    Version 5.0 (April 2011) improves support for IMAP protocol, hints, folder information html templates, image downloader, odd/even row contrast.
    Version 5.1 (April 2012) adds Inbox Analyzer, image download manager, message tags, hints, external HTML viewing module and Multi-SMTP option.
    Version 6.0 (November 2013) supports International email addresses.
    Version 6.1 (December 2013) supports SSL 3.0 and TLS 1.1 protocols.
    Version 6.2 (January 2014) introduces Summary View.
    Version 6.3 (March 2014) comes with the internal implementation of the RSS feed subscriptions.
    Version 6.4 (April 2014) Address Space Layout Optimization adds extra safety for The Bat!
    Version 6.6 (August 2014) support for Windows Touch technology on desktops and laptops with touch screen as well as hybrid devices and Windows 8 tablets.
    Version 6.7.20 (February 2015) adds separate 64-bit installer.[12]
    Version 7.0 (August 2015) adds address book sync (CardDAV) and support for the EWS protocol (MS Exchange Server 2007 and later).

6

Odp: Stary kod

Dziwne, u mnie AntiSpamSniper sprawdza się bardzo dobrze.
Jeżeli nie padną to moim zdaniem szybciej powstanie wersja na OS X niż na Linuxa (kasa).