1

Temat: Zasada działania wtyczki avast! dla The Bat!

Witam wszystkich świątecznie !
Chciałbym poruszyć zagadnienie związane z zasadą działania wtyczki anty-wirusowej avast!!
Zastanawiałem się ostatnio nad różnymi wariantami jej zastosowania.
Jak wiadomo sam avast! posiada możliwość skanowania poczty w trybie ochrony dostępowej. Program kontroluje popularnie porty używane do wysyłania i odbierania poczty. Dzięki temu poczta przed opuszczeniem komputera i dotarciem na serwer poddawana jest kontroli. Podobnie dzieje się z wiadomościami wędrującymi z serwera na lokalny dysk. Dzięki temu avast! ma również możliwość dołączania do wysyłanych (odbieranych) wiadomości notatek o "czystej", bądź "zainfekowanej" wiadomości.
Co jednak kiedy używany konta z szyfrowaniem TLS (np. konta na gmail) ?
Wtedy avast! nie jest w stanie skontrolować takich wiadomości podczas ich drogi na serwer lub z serwera do naszego komputera. Nie jest też rzecz jasna dołączyć do wiadomości żadnej notatki.
W takim przypadku zastosowanie wtyczki anty-wirusowej dla The Bat! wydaje się być uzasadnione. Wtyczka powoduje, że każda wiadomość po odebraniu (przed wysłaniem) trafia do specjalnego folderu tymczasowego "Temp", a avast! dostaje sygnał, aby ją tam skontrolować. Jeśli wiadomość jest czysta wychodzi na zewnątrz lub przekazywana jest do naszej skrzynki odbiorczej w zależności od kierunku operacji.
Jeśli to, co napisałem powyżej jest prawdą, to stosowanie tej wtyczki wskazane jest jedynie w przypadku połączeń używających niestandardowych portów, połączeń szyfrowanych. Jeśli natomiast używamy zwykłych portów, to aktywacja tej wtyczki jest nie tyle zbędna, co nawet niewskazana. Pozbawia nas ona wtedy możliwości skanowania poczty "w locie", spowalnia transfer poczty ze względu na konieczność zapisywania plików tymczasowych, pozbawia nas też możliwości dołączania przez antywirusa notatek o "czystych", bądź "zainfekowanych" wiadomościach.
Jeśli to, co napisałem nie do końca jest prawdą, to poprawcie mnie.
Z góry dzięki za wszystkie głosy w dyskusji.