1,261

(8 odpowiedzi, napisanych FAQ - pytania i odpowiedzi)

grigoraki napisał/a:

W jaki sposób mogę go zaimportować do the Bat? W menu "Narzędzia" jest możliwość importowania plików w innych formatach.

Zgodnie z podanym na tamtej stronie opisem, czyli: "Zawartość każdego archiwum to plik tekstowy ze skrzynką w formacie systemu UNIX, którą można importować do TB! korzystając z menu Narzędzia > Import wiadomości > Ze skrzynek systemu UNIX."

1,262

(20 odpowiedzi, napisanych Szablony i filtry)

Andy napisał/a:

Prosze o wyjasnienie znaczenia znakow ~ i # , czy  dobrze rozumie ze jest to forma nawiasow?

Jeśli w makrach nie wystarcza cudzysłowów i apostrofów, do oznaczenia argumentów stosuje się inne znaki, np. &, #, @, ~ (pod warunkiem, że nie będzie to w sprzeczności z samym argumentem).

Wracając zaś do głównego wątku: czy wygenerowany załącznik jest wysyłany jednorazowo do ustalonej listy odbiorców, czy też może być wysyłany kilka razy tego samego dnia do różnych odbiorców? Skąd użytkownik wie, że akurat ten a nie inny plik ma załączyć?

Cały czas zastanawiam się nad wykorzystaniem możliwości automatycznej wysyłki plików z Terminarza programu The Bat!. Mogłoby to działać w taki sposób, że w określonym katalogu byłyby gromadzone pliki do wysyłki i o określonych porach dnia The Bat wysyłałby je automatycznie z zastosowaniem odpowiednich szablonów. Takich zadań wysyłkowych w Terminarzu mogłoby być kilka, lecz to zależy od organizacji pracy zespołu przygotowującego pliki oraz od tego, czy pliki mają być wysyłane natychmiast, czy też o określonej porze.

1,263

(1 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

STMan napisał/a:

Posiadam TheBat z edycji dla KS Experta - pelna wersja.
Z tego co wiem to licencja jest jednostanowiskowa, tzn moge ja zainstalowac na jednym komputerze.
Ale jak sytuacja wyglada z OSami?

KŚ wydał kilka wersji The Bat!, w tym również pełne wersje Professional z prawem do ich komercyjnego wykorzystania. Treść licencji powinieneś znależć w katalogu z programem (plik "licence.txt") - tak jest w w przypadku programów rozprowadzanych normalną drogą, bez ograniczeń aktualizacji.

Normalna licencja nie ogranicza liczby instalacji lecz liczbę użytkowników, oto cytat: "You are granted a non-exclusive licence to use the program on one computer at a time." Oznacza to, że nie możesz jednocześnie pracować na takiej samej kopii The Bat! na kilku komputerach. Nie ma tam również mowy o żadnych ograniczeniach dla systemów operacyjnych bądź ich emulatorów.

1,264

(6 odpowiedzi, napisanych FAQ - pytania i odpowiedzi)

Marek M. napisał/a:

Poszukalem tych opcji. We właściwościach folderu są dwie: usun stare wiadomosci i kompresuj folder.

Trochę się rozpędziłem i błędnie napisałem o opcjach ustawianych we właściwościach folderu, a chodziło mi o pozycje menu dla folderu (lub konta). Tam powinno się uruchamiać oczyszczanie i kompresję.

Jeśli chodzi o opcję usuwanie starych wiadomości, to nazwa mówi sama za siebie: po przekroczeniu określonego wieku wiadomość jest usuwana automatycznie (trwałe usunięcie uzyskasz po włączeniu kompresji).

1,265

(6 odpowiedzi, napisanych FAQ - pytania i odpowiedzi)

Używasz wersji, której już nie pamiętam smile Zdaje się, że we  właściwościach kont i folderów są tam jakieś opcje kompresji i oczyszczania. Uruchom je dla każdego folderu osobno - dopiero wtedy trwale usuniesz "skasowane" wiadomości.

1,266

(2 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

radek napisał/a:

Czy podczas wykonywania kopii zapasowych (włączonej ręcznie z menu NARZĘDZIA) muszę wyłączyć automatyczne ściąganie poczty?

Ja nie wyłączam i jeszcze nic mi się nie zepsuło w kopii zapasowej, ale gwarancji raczej nikt nie da. Ostatnio ten problem był poruszany na jakiejś liście dyskusyjnej i chyba sformułowano żądanie, aby autorzy wbudowali do programu automatyczne blokowanie połączeń w czasie tworzenia kopii. To byłoby najlepsze rozwiązanie.

Być może nie ma jednak problemu, ponieważ z moich obserwacji wynika, że przed zapisaniem wiadomości do pliku kopii zapasowej The Bat! tworzy tymczasową kopię folderów oraz kont i dopiero tę kopię przekształca dalej. Taka metoda zabezpiecza w pewien sposób kopie przed uszkodzeniem przez odebrane nowe wiadomości, ale czy jest skuteczna?

1,267

(20 odpowiedzi, napisanych Szablony i filtry)

Andy napisał/a:
lazik napisał/a:

%XMP_FileTime z XMP może byłoby najlepszym rozwiązaniem?

Zainstalowalem XMP, studiuje help i jak narazie tylko sie dymi z mojej glowy.:-)  Z tego co wstepnie widze to realnie mozna odliczyc ilosc "n" dni ale jak narazie niewpadlem na pomysl aby nie bralo pod uwage przynajmniej sobot i niedziel.

Według mnie użycie tego makra nic nie da, ponieważ nadal nie będzie rozwiązany problem podstawowy: nie wiadomo jaki plik załączyć i ile dni odliczać? Automatycznie raczej nie da się tego zrobić. Sądzę, że jedyny sposób na ominięcie tych kłopotów to próba użycia wysyłki plików z Terminarza i w związku z tym mam kilka pytań. Odpowiedzi przybliżą (lub oddalą) rozwiązanie:

1. Czy lista odbiorców jest stała? Jeśli nie, to w jaki sposób powstaje? Ręczny wybór z książki czy z nagłówka jakichś wiadomości?

2. Czy nazwa pliku musi być podana w temacie wiadomości?

3. Czy nazwa załączonego pliku jest używana w treści wiadomości?

4. Czy treść wiadomości jest stała?

1,268

(20 odpowiedzi, napisanych Szablony i filtry)

Andy napisał/a:

Aby mogl lepiej zaprezentowac moj problem, przedstawiam w bardzo skroconej
werzji jeden szablon.

Tak, teraz rozumiem Twój problem. Miałem kiedyś podobne kłopoty, z tym że częstotliwość wysyłki plików była mniejsza (pliki generowano raz w miesiącu, a wysyłano na początku następnego). Rozwiązanie sprowadziło się do tego, że utworzyłem oddzielny szablon, który generował nazwę załączanego pliku na podstawie nazwy bieżącego miesiąca, ale było to trochę sztuczne. W szablonie zastosowałem dwanaście makr warunkowych, które działały na zasadzie:

Jeśli nazwa miesiąca jest <xxx>, wstaw do nazwy załącznika nazwę poprzedniego miesiąca.

U Ciebie takie rozwiązanie doprowadzi do wielkiej komplikacji szablonu i nie zawsze będzie skuteczne.

The Bat! ma jednak dodatkowe możliwości wysyłki plików i być może uda się to zastosować w Twoim przypadku. Pliki można automatycznie wysyłać za pomocą terminarza. Trzeba podać kilka parametrów tej operacji: katalog, w którym są przechowywane pliki do wysyłki, odbiorców oraz szablon. Jeśli lista odbiorców jest stała, to raczej nie będzie problemów. Nie będzie także problemów jeśli ogólna treść wiadomości jest ustalona - ponieważ wysyłana wiadomość z załacznikiem nie będzie widoczna w edytorze (oczywiście, w szablonie mogą być makra zmieniające treść stosownie do odbiorcy, ale nie można będzie nic dodawać ręcznie).

Trzeba tylko pamietać, że od dwóch lat autorzy The Bat! nie poprawili błędu w terminarzu, który uniemożliwia wysyłkę plików adresowanych do całej grupy z książki adresowej. To także pewnie udałoby się obejść, np. pobierając listę odbiorców z pliku, ale można ich także wskazać indywidualnie lub wpisać na stałe w szablonie (jeśli to możliwe).

Rozwiązanie z wysyłką za pomocą terminarza ma także tę zaletę, że od razu widać czy dany plik był wysłany (pliki wysłane mogą mieć zmienione nazwy lub można je automatycznie przenosić do innego katalogu). Nie ma także znaczenia kiedy następuje wysyłka, ponieważ The Bat! wyśle wszystkie pliki ze wskazanego katalogu niezależnie od ich nazw.

1,269

(8 odpowiedzi, napisanych FAQ - pytania i odpowiedzi)

Jeśli chodzi o tabulator, działa on tak jak opisałeś i nie da się tego zmienić.

Numerację list (a także innego rodzaju formatowanie) można automatyzować za pomocą szablonów podręcznych. Konrad Szkudlarczyk utworzył taki szablon do numeracji, korzystam z niego od czasu do czasu, ponieważ przy dłuższych listach ręczna numeracja jest pracochłonna. Szablon i opis jego działania były podane na liście dyskusyjnej "thebat-l" dwa lata temu. Archiwum listy jest ogólnie dostępne: http://thebat.pl/download/index.php?itemid=392#more - stąd musisz pobrać paczkę wiadomości z marca 2004 i po zaimportowaniu do The Bat! odszukać w niej wątek z 24 marca (nadawca: Konrad Szkudlarczyk, temat: "Szablon formatujący").

1,270

(1 odpowiedzi, napisanych FAQ - pytania i odpowiedzi)

Cytat z podręcznika z podrozdziału Usuwanie wiadomości:

Dopóki operacja kompresji (lub kompresji i oczyszczania) folderu nie zostanie wykonana, dopóty działa funkcja Przeglądaj usunięte wiadomości dostępna w menu Folder. Umożliwia ona wyświetlenie listy usuniętych wiadomości i przywrócenie wybranych wiadomości za pomocą klawisza Delete, który w tym przypadku działa odwrotnie w porównaniu do swojego pierwotnego przeznaczenia. Do przywrócenia wybranych wiadomości można także użyć funkcji Cofnij usunięcie z menu Wiadomość lub menu kontekstowego. Jeśli w danym folderze nie ma możliwości odczytu usuniętych wiadomości, The Bat! wyświetla komunikat informujący o takim fakcie i wtedy jedynym sposobem przywrócenia usuniętych wiadomości jest ich odtworzenie z kopii zapasowej.