Blondon napisał/a:Postaram się krótko przedstawić jak to u mnie wyglada: Poczta przychodząca od każdej z tych kilkuset osób dotyczy w 99% przypadków 6 tematów (6 etapów pewnego zadania które każda z tych osób po kolei "zalicza"). W związku z tym utworzyłem 6 folderów, do których te maile trafiają. Każdy z tych folderów ma przyporządkowany szablon odpowiedzi. Nastepnie, po odpowiedzeniu na maila, przenoszę go ręcznie do folderu "osobistego" danej osoby. Nie mam więc problemów z odpowiedziami na maile, ale z widokiem maila w tym nowo utworzonym folderze.
Taka sytuacja doskonale nadaje się do optymalizacji. Masz już filtry poczty przychodzącej, które segregują wiadomości do sześciu folderów "tematycznych". Ręczne przenoszenie wiadomości do folderów "osobistych" można prosto zastąpić przenoszeniem automatycznym - wykona to jeden uniwersalny filtr dla wiadomości z odpowiedzią. Twoje odpowiedzi także powinny trafiać do tych samych folderów "osobistych" - to zadanie zrealizuje następny uniwersalny filtr poczty wychodzącej. Dodatkowo te filtry powinny automatycznie tworzyć foldery "osobiste", jeśli sam ich wcześniej nie utworzyłeś.
Takie działanie wymaga stosowania jednolitej konwencji nazw dla folderów "osobistych". Proponuję, by nazwy tych folderów były takie jak adresy e-mail Twoich korespondentów - wtedy w filtrach przenoszących wiadomości nazwy tych folderów można zapisać z użyciem makra %OFromAddr (dla filtru poczty z odpowiedzią) albo %ToAddr (dla filtru poczty wychodzącej). Nazwa folderu docelowego w filtrze powstaje jako złożenie nazwy konta i nazwy folderu nadrzędnego, czyli ma postać: \\Konto\Folder_nadrzędny\%OFromAddr (lub %ToAddr - zależy to od filtru).
Można zawęzić działanie filtrów "osobistych", narzucając dodatkowe warunki (jeśli są znane), np. przynależność do określonej grupy tematycznej. Aby wizualnie zróżnicować wiadomości z różnych grup tematycznych, warto zastosować kolorowanie, które powinny wykonywać główne filtry "tematyczne". Wtedy jako warunek filtrów podrzędnych możesz wykorzystać kolor wiadomości.
Jak pisałem poprzednio, szablony dla folderów nie są najszczęśliwszym rozwiązaniem i należy ich unikać. Historia zna wiele przypadków zabawnych i smutnych pomyłek związanych z wysyłką prywatnej poczty do niewłaściwych adresatów - wystarczy tu chwila nieuwagi. Dlatego proponuję, abyś automatycznie dopisywał adresy swoich korespondentów do książki adresowej. Ponieważ masz filtry "tematyczne", dodaj do każdego z nich dodatkowy filtr podrzędny, który będzie dopisywał adres korespondenta do odpowiedniej grupy "tematycznej" w książce adresowej. Taki filtr "adresowy" powinien działać tylko wtedy, gdy danego adresu nie ma w danej grupie adresowej. Kolejnym krokiem jest sporządzenie sześciu kompletów szablonów dla sześciu grup "tematycznych" w książce adresowej - takie szablony mają wyższy priorytet niż szablony powiązane z folderami i w naturalny sposób ograniczają możliwość pomyłki.
W kolejnym etapie można pomyśleć np. o automatycznym usuwaniu zbędnych adresów z książki, gdy korespondencja z daną osobą się zakończyła. Mozna także automatycznie archiwizować w plikach tekstowych zawartość folderów "osobistych" - to także zadanie dla filtru. Na początek proponuję jednak utworzenie opisanych wyżej filtrów "tematycznych" i "osobistych" - potem można pomyśleć o dalszej optymalizacji.
P.S. Nie napisałeś, którą wersją programu się posługujesz. To ważna sprawa, ponieważ makra w parametrach fitrów działają od niedawna.