1,451

(20 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

eM napisał/a:

Co do notatek, to nie umiem jeszcze nimi pracowac.

To bardzo proste. The Bat! przechowuje wiadomości w swoistych bazach danych, a jednym z pól w takiej bazie jest właśnie notatka. Edytor notatek otwierasz z menu Wygląd | Automatyczny podgląd notatki - w otwartym oknie możesz wpisać dowolny tekst. To samo możesz wykonać za pomocą filtru, ponieważ na liście dostępnych operacji mamy Włącz notatkę, która otwiera edytor szablonu notatki. Możesz w nim wpisać to samo co w zwykłym szablonie, łącznie z makrami. Jeśli w filtrze w szablonie notatki użyjesz makra %Attachments, w notatce powstałej po zadziałaniu filtru i przypisanej do odfiltrowanej wiadomości pojawi się lista załączników. Jeśli zależy Ci na ładnym sformatowaniu tej listy, możesz w szablonie notatki wywołać jakiś szablon formatujący (szukaj w FAQ lub w archiwum listy dyskusyjnej thebat-l@).

Notatki są zachowywane w kopii zapasowej, można je automatycznie wyświetlać, ich zawartość może być użyta jako warunek filtru (także w filtrach dla widoków i folderów wirtualnych)... Niezależnie od automatycznej generacji treści notatki, można robić to ręcznie. Jedynym mankamentem przy przetwarzaniu notatek, który być może zostanie kiedyś usunięty, jest brak makra zwracającego ich treść.

1,452

(7 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Blondon napisał/a:

Postaram się krótko przedstawić jak to u mnie wyglada: Poczta przychodząca od każdej z tych kilkuset osób dotyczy w 99% przypadków 6 tematów (6 etapów pewnego zadania które każda z tych osób po kolei "zalicza"). W związku z tym utworzyłem 6 folderów, do których te maile trafiają. Każdy z tych folderów ma przyporządkowany szablon odpowiedzi. Nastepnie, po odpowiedzeniu na maila, przenoszę go ręcznie do folderu "osobistego" danej osoby. Nie mam więc problemów z odpowiedziami na maile, ale z widokiem maila w tym nowo utworzonym folderze.

Taka sytuacja doskonale nadaje się do optymalizacji. Masz już filtry poczty przychodzącej, które segregują wiadomości do sześciu folderów "tematycznych". Ręczne przenoszenie wiadomości do folderów "osobistych" można prosto zastąpić przenoszeniem automatycznym - wykona to jeden uniwersalny filtr dla wiadomości z odpowiedzią. Twoje odpowiedzi także powinny trafiać do tych samych folderów "osobistych" - to zadanie zrealizuje następny uniwersalny filtr poczty wychodzącej. Dodatkowo te filtry powinny automatycznie tworzyć foldery "osobiste", jeśli sam ich wcześniej nie utworzyłeś.

Takie działanie wymaga stosowania jednolitej konwencji nazw dla folderów "osobistych". Proponuję, by nazwy tych folderów były takie jak adresy e-mail Twoich korespondentów - wtedy w filtrach przenoszących wiadomości nazwy tych folderów można zapisać z użyciem makra %OFromAddr (dla filtru poczty z odpowiedzią) albo %ToAddr (dla filtru poczty wychodzącej). Nazwa folderu docelowego w filtrze powstaje jako złożenie nazwy konta i nazwy folderu nadrzędnego, czyli ma postać: \\Konto\Folder_nadrzędny\%OFromAddr (lub %ToAddr - zależy to od filtru).

Można zawęzić działanie filtrów "osobistych", narzucając dodatkowe warunki (jeśli są znane), np. przynależność do określonej grupy tematycznej. Aby wizualnie zróżnicować wiadomości z różnych grup tematycznych, warto zastosować kolorowanie, które powinny wykonywać główne filtry "tematyczne". Wtedy jako warunek filtrów podrzędnych możesz wykorzystać kolor wiadomości.

Jak pisałem poprzednio, szablony dla folderów nie są najszczęśliwszym rozwiązaniem i należy ich unikać. Historia zna wiele przypadków zabawnych i smutnych pomyłek związanych z wysyłką prywatnej poczty do niewłaściwych adresatów - wystarczy tu chwila nieuwagi. Dlatego proponuję, abyś automatycznie dopisywał adresy swoich korespondentów do książki adresowej. Ponieważ masz filtry "tematyczne", dodaj do każdego z nich dodatkowy filtr podrzędny, który będzie dopisywał adres korespondenta do odpowiedniej grupy "tematycznej" w książce adresowej. Taki filtr "adresowy" powinien działać tylko wtedy, gdy danego adresu nie ma w danej grupie adresowej. Kolejnym krokiem jest sporządzenie sześciu kompletów szablonów dla sześciu grup "tematycznych" w książce adresowej - takie szablony mają wyższy priorytet niż szablony powiązane z folderami i w naturalny sposób ograniczają możliwość pomyłki.

W kolejnym etapie można pomyśleć np. o automatycznym usuwaniu zbędnych adresów z książki, gdy korespondencja z daną osobą się zakończyła. Mozna także automatycznie archiwizować w plikach tekstowych zawartość folderów "osobistych" - to także zadanie dla filtru. Na początek proponuję jednak utworzenie opisanych wyżej filtrów "tematycznych" i "osobistych" - potem można pomyśleć o dalszej optymalizacji.

P.S. Nie napisałeś, którą wersją programu się posługujesz. To ważna sprawa, ponieważ makra w parametrach fitrów działają od niedawna.

1,453

(7 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Korzystasz zapewne z szablonów powiązanych z folderami, lecz nie jest to najlepsze rozwiązanie (wyjaśnienie w podręczniku oraz w archiwum listy dyskusyjnej thebat-l@). Jeśli nie korzystasz, to problem da się prosto rozwiązać przez wstawienie do głównych szablonów danego konta makra %Charset="ISO-8859-2". Jeśli używasz szablonów powiązanych z folderami, to takie makro musisz wstawić do każdego szablonu.

1,454

(20 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

eM napisał/a:

Godzinowe czy rozmiarowe filtrowanie calkowicie odpada, bo po porstu nie polapie sie w tym wszystkim. Mysle nad tematycznym, ale to tez rozgardiasz. Predzej filtrowalbym po nadawcy, ale do tego dochodzi wlasnie masa folderow.

Jeśli najrozsądniejsze będzie u Ciebie filtrowanie według nadawców, można pomyśleć o ich wcześniejszym pogrupowaniu w książce adresowej i utworzeniu oddzielnych folderów dla poszczególnych grup. Filtry poczty przychodzącej wykrywałyby wówczas obecność nadawcy w grupie i na tej podstawie przenosiły wiadomości do odpowiednich folderów.

W The Bat! są dwa rodzaje zakładek, które umożliwiają swoisty wybór nieprzeczytanych wiadomości: dla listy folderów (wyświetla wszystkie foldery z nieprzeczytanymi wiadomościami) i dla listy wiadomości (wyświetla nieprzeczytane wiadomości w danym folderze). W Twoim przypadku nie są one zbyt efektywne, gdyż chciałbyś wyświetlić wszystkie nieprzeczytane wiadomości z różnych folderów. W takim przypadku nieoceniony będzie folder wirtualny, w którego właściwościach wybierzesz obserwowane foldery i dodatkowo włączysz filtr nieprzeczytanych wiadomości.

Foldery wirtualne ułatwiają także wiele innych czynności związanych z codzienną obsługą poczty. Ja regularnie z nich korzystam, mam np. folder wirtualny, który filtruje wiadomości tylko  z ostatniego tygodnia. Inny folder wirtualny wyświetla wiadomości tylko od określonych osób, łącznie z moimi odpowiedziami. Mam także folder, który pokazuje wiadomości zawierające określone słowo kluczowe w notatce powiązanej z daną wiadomością (treść tej notatki generuje zaś ręcznie uruchamiany filtr).

Jak widzisz, możliwości sortowania poczty w The Bat! są olbrzymie. Wielkość Twoich wiadomości jest pewnym ograniczeniem ze względu na limit 2 GB, lecz może dałoby się zastosować ręcznie uruchamiany filtr, który zachowywałby wiadomości w jakichś katalogach na dysku (nazwa katalogu mogłaby być automatycznie powiązana z domeną nadawcy) oraz tworzyłby notatkę do danej wiadomości z listą załączników i miejscem ich przechowywania? Następnie należałoby ręcznie usunąć załączniki. Można dodatkowo utworzyć specjalny folder wirtualny, który wyświetlałby tylko takie wiadomości. Dzięki temu nie będą się rozrastać pliki w folderach The Bat!, a dostęp do załączników łatwo będzie uzyskać na podstawie zawartości notatki. W notatce można automatycznie umieszczać dodatkowe dane, np. datę odbioru lub utworzenia wiadomości, adres nadawcy itp. Można także tworzyć automatycznie cały dziennik korespondencji w postaci pliku tekstowego. Możliwości jest tu naprawdę bardzo dużo!

1,455

(2 odpowiedzi, napisanych Podręcznik i plik językowy The Bat!)

Prace związane z aktualizacją podręcznika staram się wykonywać na bieżąco i udostępniać wynik po każdej poważniejszej zmianie w programie. Informacje o zmianach są zawsze podawane na głównej stronie PSTB. Od momentu pojawienia się wersji 3.6x podręcznik był systematycznie aktualizowany i teraz nadszedł czas na jego opublikowanie. Sądzę, że pojawi się on na serwerze w ciągu kilku najbliższych dni. Oto lista zmian wprowadzonych od czasu ostatniego wydania na początku sierpnia:

* Dodanie opisu nowego warunku filtrowania ("Weryfikacja podpisu") w podrozdziale "Warunki filtrowania"
* Niewielkie modyfikacje rozdziału "Tworzenie, wysyłanie i odbiór wiadomości" i zmiana jego tytułu na "Zarządzanie wiadomościami"
* Przeniesienie podrozdziału "Korespondencja seryjna" do rozdziału "Zarządzanie wiadomościami"
* Modyfikacja rozdziału "Szablony podręczne" (ilustracje wstawiania szablonów)
* Modyfikacja rozdziału "Podgląd i edycja wiadomości" (opis opcji "Czysty tekst w odpowiedzi na HTML")
* Modyfikacja rozdziału "Przeglądarka wiadomości" (uzupełnienie opisu panelu nagłówka z wielowierszowymi polami)
* Dodano podrozdział "Zakładki" w rozdziale "Konfiguracja programu"
* Zmieniono i dodano ilustracje oraz zmodyfikowano podrozdziały opisujące listę wiadomości (opis działania i konfiguracji zakładek)
* Modyfikacja podrozdziału "Zakładki" w rozdziale "Konfiguracja programu" (zmiana ilustracji, dodanie opisu edytora zakładek)
* Modyfikacja rozdziału "Obsługa listy wiadomości" (dodano opis dynamicznych zakładek listy wiadomości)
* Poprawki ilustracji i nazw opcji w opisach konfiguracji S/MIME (rozdział "Poufność i bezpieczeństwo poczty")
* Dodano podrozdział "Usuwanie wiadomości" w rozdziale "Obsługa listy wiadomości"
* Modyfikcja podrozdziału "Formatowanie treści i modyfikacja wiadomości" (dodano opis nowego makra %SetEditor)
* Poprawki odwołań do pomocy kontekstowej na podstawie danych uzyskanych od autorów (głównie na panelu konfiguracji programu)
* Przeredagowanie podrozdziału "Graficzny interfejs użytkownika"
* Modyfikacja podrozdziału "Zarządzanie wiadomościami" (ilustracje i opis opcji kodowania znaków w nagłówkach i treści wiadomości)
* Opis operacji "Automatyczna odpowiedź" w terminarzu

Jeśli chodzi o zmianę formatu, nie przewidujemy tego w najbliższej przyszłości. Produkcja wersji PDF wymaga dodatkowego nakładu pracy, co wobec braku czasu (pracujemy społecznie) na ogół wiąże się z nocnymi zmianami.

Przeważnie jest tak, że wersja na stronie RITLABS jest rzadziej aktualizowana, natomiast plik LNG dostępny na naszej stronie staram się aktualizować na bieżąco (o ile autorzy udostępnią wersję źródłową zasobów językowych, którą mogę wykorzystać do kompilacji).