Udostępniam najnowszą wersję podręcznika, opisującą między innymi większość nowych funkcji, które pojawiły się w programie w wersji 10. Podręcznik w formacie PDF jest dostępny do pobrania od dzisiaj.

82

(4 odpowiedzi, napisanych Szablony i filtry)

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, np. ustawienie szablonu nowej wiadomości dla folderu lub dla adresata. Jeśli używasz makr w szablonie, to one również mogą wprowadzać zmiany. Podaj więcej szczegółów, a najlepiej pokaż ten szablon (oczywiście z zachowaniem anonimowości). Czy jest to szablon w formacie HTML, czy prosty tekstowy? Jaka wersja programu?

83

(5 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

spin napisał/a:

Protokołu exchange lub mapi nie ma (tak jak było w starej wersji).
Trochę lipa, bo na głównej stronie ritlabs się chwali, że the bat ma mapi.

No niestety, na działanie trzecich firm nie ma rady (popatrz tutaj: https://devblogs.microsoft.com/microsof … customers/). Może z czasem uda się przywrócić tę funkcję, ponieważ wiele osób się na to skarży. Dotyczy to zresztą nie tylko The Bat!, ale i innych programów pocztowych.

84

(40 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Być może problemy z zapisem kopii zapasowej wynikają z usypiania / wygaszania komputera. Niestety, The Bat! nie ma opcji współpracy z tymi funkcjami systemu operacyjnego i trudno wyrokować jak się zachowa w takich przypadkach. Domyślnie plik kopii zapasowej jest tworzony w głównym katalogu z pocztą, ale do niego masz chyba wszelkie uprawnienia. The Bat! nie musi być instalowany z konta administratora, wystarczy zwykły użytkownik.

Ja zawsze wyłączam automatyczną kopię zapasową i ustawiam własny harmonogram tworzenia kopii w terminarzu programu. Jeśli jednak chcesz korzystać z automatu, to w ustawieniach także masz sporo opcji, m.in. wybór katalogu do zapisu kopii, nazwy pliku itp. Spróbuj pobawić się z tymi ustawieniami - może to rozwiąże problemy.

Jeżeli chcesz dodać datę do nazwy pliku kopii, to najprościej użyć do tego celu makra %Date, czyli przykładowo plik kopii powinien w konfiguracji nazywać się %Date(YYYYMMDD)-autobackup.tbk. Wynikiem będzie wiele plików o różnych nazwach - czyli trzeba pamiętać o możliwości zapełnienia dysku.

85

(11 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Blajpios napisał/a:

Czy wiadomo ile będzie trzeba czekać, zanim wyjdzie wersja bez tych zabobonnych straszydeł? Jeżeli zaś trzeba będzie dłużej czekać lub nie wiadomo ile - to czy ktoś może może podpowiedzieć skąd ściągnąć tę wersję 10.2 czy 10,3 byle nie "hallowinowaną" ale jednak tę z autoupgrade'm? Będę wdzięczny za podpowiedź.

Na ogół nowa wersja po tej "hallowinowanej" w poprzednich latach pojawiała się pod koniec grudnia i wtedy w ekranie powitalnym pojawiała się choinka. Nie musisz oglądać tego ekranu, wystarczy do wywołania programu dodać opcję /NOLOGO, czyli np. dla wersji 64-bitowej:

"C:\Program Files\The Bat!\TBLauncher64.exe" /NOLOGO

86

(5 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Miałem na myśli taką sytuację, że masz dostęp do serwera Exchange z Twojego komputera za pomocą programu Outlook. Kiedyś, gdy komputer mógł się łączyć z serwerem Exchange przez program Outlook, można było konfigurację konta w Exchange wykorzystać w The Bat!. Wystarczyło w The Bat! dodać nowe konto, wybrać protokół Exchange i dalej użyć danych do logowania takich jak w Outlooku.

Nie wiem jak jest teraz, bo nie mam dostępu do serwerów Exchange. Jeśli Ty masz i wiesz jak się logujesz z programu Outlook, spróbuj w The Bat! utworzyć nowe konto i sprawdzić czy będzie dostępny protokół Exchange. Jeśli nie, to zapewne nie uda się wykorzystać The Bat! do współpracy z programami Microsoftu.

Microsoft zdecydował ostatnio o także zaprzestaniu wsparcia protokołu POP3 oraz IMAP, na co skarży się wielu użytkowników The Bat!.

87

(5 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Obecnie dodanie nowego konta obsługującego MAPI nie jest chyba możliwe. Opcję te usunięto w wersji 9.3.4 i nie pojawiła się w następnych wersjach. Dawno temu można było wybrać protokół Exchange przy konfiguracji konta (sam z tego korzystałem przez kilka lat, z ograniczeniami wynikającymi ze specyfiki starszych wersji The Bat! i serwera Exchange).

Sprawdź czy przy działającym serwerze Exchange dostępnym z Twojego komputera będzie w The Bat! dostępny wybór protokołu przy tworzeniu nowego konta. Być może The Bat! automatycznie wykrywa aktywny protokół MAPI i da się coś skonfigurować. Osobiście nie mam możliwości sprawdzenia takiej konfiguracji.

88

(2 odpowiedzi, napisanych Szablony i filtry)

Aby uzyskać numerowaną listę elementów należy użyć tzw. rekurencji, czyli wywoływać szablon tyle razy, ile elementów jest na liście aż do opróżnienia listy. Przy każdym wywołaniu należy zwiększać numer pozycji, korzystając z makr dostępnych w programie. W tym celu będą potrzebne dwa szablony podręczne: pierwszy "rozruchowy" (niech nazywa się on atn) i drugi wywoływany rekurencyjnie (niech ma nazwę atn2).

Szablon atn wstawia listę załączników do zmiennej %_Att i następnie, jeśli ta lista nie jest pusta, dopisuje do niej numer początkowy (tutaj 1) i wywołuje szablon rekurencyjny atn2. Szablon atn ma następującą zawartość:

%_Att(%ATTACHMENTS)%-
%_Any_Att="%SETPATTREGEXP='^\s*<(brak|none)>\s*\Z'%-
%REGEXPMATCH(%_Att)"%-
%-
%IF:"%_Any_Att"==""%-
:%-
"%_Att_Items='1:%_Att'%-
Lista załączników:
%QINCLUDE(atn2)"%-

Szablon rekurencyjny atn2 wywołuje sam siebie tyle razy, ile załączników jest na liście, zwiększając przy każdym wywołaniu numer porządkowy i usuwając z listy użytą nazwę załącznika. Działanie kończy się, gdy na liście nie będzie żadnego załącznika. Szablon rekurencyjny atn2 jest następujący:

%IF:"%-
%SETPATTREGEXP='(?i)(,|;)'%REGEXPMATCH(%_Att_Items)"<>""%-
:"%-
%SETPATTREGEXP='(?i)^(\d+):\s*(.*?)\s*(,|;)'%-
%REGEXPBLINDMATCH(%_Att_Items)%-
%SUBPATT(1)) %SUBPATT(2) -
%-
%_Curr_No='%SETPATTREGEXP=""^(\d+):""%REGEXPMATCH(%_Att_Items)'%-
%_Next_No(%CALC='1+%_Curr_No')%-
%SETPATTREGEXP='(?i)^\d+:.*?(;|,)\s*(.*)\s*\Z'%-
%REGEXPBLINDMATCH(%_Att_Items)%-
%_Att_Items(%_Next_No:%SUBPATT(2))%-
%-
%QINCLUDE(atn2)"%-
:"%-
%SETPATTREGEXP='(?i)^(\d+):\s*(.*?)\s*\Z'%-
%REGEXPBLINDMATCH(%_Att_Items)%-
%SUBPATT(1)) %SUBPATT(2) -"%-

Wstawienie listy na żądane miejsce jest bardzo proste: wystarczy w tym miejscu wpisać wywołanie pierwszego szablonu, używając makra %QINCLUDE(atn). Można to także robić ad hoc, wpisując nazwę szablonu i naciskając kombinację klawiszy CTRL+SPACJA.

89

(6 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Czy można prosić o więcej rzeczowych informacji? Wróżenia nikt się chyba nie podejmie.

90

(1 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Google działa tak jak chce, zatem nie mamy na to wpływu sad

Jeśli chodzi o kolory wpisów w kalendarzu to nigdzie nie znalazłem możliwości ich modyfikacji. Wydaje mi się, że to kolory są przypisane w jakiś sposób na stałe do kont. Zmiana motywu kolorystycznego programu także nic nie daje.