1

Temat: Problem z niestabilnością The Bat - zawiedziony fan programu...

Mam problem.

Jestem (a raczej byłem, o czym za chwilę) BARDZO zadowolony z użytkowania The Bat. Program naprawdę jest świetny i jego funkcjonalność i dowolność konfiguracji po prostu jest niesłychanie przydatna w mojej codziennej pracy (mnóstwo e-maili każdego dnia). Generalnie po przetestowaniu programu dopraowadziłęm do tego, że cała firma obecnie korzysta z The Bat (około 10 licencji).

Niestety, od jakiegoś czasu (myślę, że ze 3 miesiące) program zaczął zachowywać się niestabilnie sad Od razu piszę, że mam najbardziej aktualną wersję i problem się wciąż pojawia. Podobne uwagi zwraca mi mój kolega, który również w sposób zaawansowany korzysta z The Bat.

Objawy:

a) korzystam z katalogów wirtualnych, które filtrują wiadomości oznaczone flagą, korzystam również z rozbudowanego drzewa katalogów, do których mam automatycznie rozdysponowywane (filtrowane) e-maile od różnych nadawców, możliwość oznaczania flagą po przeczytaniu (na zasadzie do odpowiedzenia na później) była świetna do póki katalog wirtualny filtrował poprawnie e-maile oznaczone flagą, obecnie:

- po restarcie w katalogu wirtualnym filtrującym e-maile z flagą pojawia się tylko część e-maili rzeczywiście oznaczonych flagą,
- po zaktualizowaniu filtra, ponownym wybraniu wszystkich folderów do filtrowania, pojawia się w tym katalogu większość e-maili oznaczonych flagą, ale wciąż niektórych filtr NIE widzi...
- wyłączam program, włączam i znowu to samo, no niestety, ale ustawianie filtrów przy każdym wyłaczeniu programu, to już nie da rady...

Aby rozwiązać ten problem spędziłem już kila godzin próbując różnych ustawień, ale nic z tego...

b) Znikają foldery lub powstają nowe foldery o pustej nazwie zawierające jakieś losowe e-maile (raz tak się zdarzyło, powstały 3 takie foldery)

c) generalnie filtrowanie treści działa dziwacznie, np. szukam w danym katalogu e-maili z tytułem "nazwa", to mimo, że takich e-maili jest kilka to się nie wyświetlają.


d) pozostałe foldery wirtualne, które mają pozadawane filtry również nie działają stabilnie.


Reasumując, proszę o poradę propozycje, jakie czynności  mógłbym wykonać, aby mojemu programowi The Bat przywrócić stabilność i bym znowu mógł uważać go, za bardzo dobry program pocztowy.

Z góry dziękuję!

2

Odp: Problem z niestabilnością The Bat - zawiedziony fan programu...

Twój problem (kłopoty z odświeżaniem zawartości folderów wirtualnych) pojawiał się na angielskiej liście dyskusyjnej TBBETA, ale w zasadzie nic konkretnego nie mogłem tam znaleźć. Problem na ogół ustępował samoistnie, bez rozpoznania dlaczego tak się dzieje, albo znikał w zaktualizowanej wersji. Tak np. było w wersji 4.2.10.17, ale towarzyszył temu komunikat o błędzie "List index out of bounds". Sprawdź na wszelki wypadek czy nie pojawiły się u Ciebie jakieś wpisy w pliku thebat_Exceptions.log (znajdziesz go w katalogu ..\Mail).

Podobnie jak Ty, używam wielu folderów wirtualnych z różnymi kryteriami filtrowania, śledzących pocztę w wielu zwykłych folderach. Nie zaobserwowałem jednak żadnych zakłóceń w ich działaniu, chociaż dzienna porcja dużych wiadomości dochodzi niekiedy do kilkudziesięciu. Dotyczy to zarówno The Bat!, jak i jego przenośnej wersji, Voyagera. Praktycznie zawsze korzystam z najnowszych wersji beta, zwracając tylko uwagę na to, aby nie instalować wersji z oczywistymi błędami, które inni testerzy-ochotnicy zauważyli wcześniej. Spróbuj zatem zainstalować najnowszą wersję beta (4.2.35, do pobrania z adresu http://www.ritlabs.com/download/files3/ … 42350.rar) i sprawdź co się dzieje. Korzystam z niej bez problemu, mogę więc polecić i Tobie.

Spróbuj także oczyścić zawartość katalogu ..\Mail\cache - ale to tylko na wszelki wypadek, bo niekiedy taka operacja pomagała w różnych dziwnych przypadkach. Możesz również zmienić stan opcji Automatyczne odświeżanie i Zapamiętuj stan między sesjami we właściwościach folderów wirtualnych.

3

Odp: Problem z niestabilnością The Bat - zawiedziony fan programu...

Po pierwsze dziękuję za dokładną odpowiedź.

1) Znalazłem plik thebat_Exceptions.log. Sprawdziłem, że po każdym włączeniu i wyłączeniu The Bat pojawia się następujący komunikat:

Date: 11 Mar 2010 10:39:59
OS: Windows Vista Service Pack 2 build 6002
PhysMemFreeTotal: 485/1917 MB
VirtMemFreeTotal: 1930/2047 MB
Address: 009E9E4E
ClassName: EAccessViolation
Message: Access violation at address 009E9E4E in module 'thebat.exe'. Read of address 0000009C
IsOSException: 1
Modules:
00400000 20100123002626 C:\Program Files (x86)\The Bat!\thebat.exe
Stack:
009E9E4E [00400000]
009E9C8A [00400000]
0099E97C [00400000]
0099EE1C [00400000]
0046D630 [00400000]
00405ADC [00400000]
--------------------------------

2) Wersji Beta nie chcę instalować, gdyż nie uważam, że problem leży w wersji programu. Tak, jak już pisałem od momentu wystąpienia problemu kilka miesięcy temu pojawiło się już kilka stabilnych aktualizacji i żadna nie rozwiązała problemu. Obecnie mam zainstalowaną najnowszą stabilną wersję: 4.2.23.

3) Po zarchiwizowaniu folderu Cache oczyściłem jego zawartość. Nie wpłynęło to na poprawę działania filtrów.

4) Zabawa ustawieniami Automatyczne odświeżanie i Zapamiętuj stan między sesjami nic nie zmienia :(


Opiszę problem dalej, aby był bardziej zrozumiały. Odniosę go do jednego folderu wirtualnego filtrującego informacje oznaczone flagą.

a) W programie odbieram pocztę z 3 kont pocztowych, każdy adres e-mail ma swoje osobne katalogi Odebrane.

b) Tworzę Wspólny Katalog Wirtualny, zaznaczam wszystkie 3 katalogi Odebrane  do filtrowania, ustawiam filtr Szybkiego Wyszukiwania na wiadomości oznakowane flagą, zatwierdzam, program znajduje 82 oflagowane wiadomości.

Pozostałe opcje w ustawieniach filtru oznaczane "ptaszkiem": Automatyczne odświeżanie itd. wszystkie za wyjątkiem "Zastosuj filtr" są zaznaczone. Włączenie opcji Szybkie Wyszukiwanie lub zamiennie Zastosuj filtr i zadanie im wyszukiwania wiadomości oznakowanych daje te same rezultaty.

c) Wyłączam i włączam program

d) W folderze wirtualnym z filtrem nie ma już 82 oflagowanych wiadomości tylko 53. Otwieram ustawienia filtra i okazuje się, że program odznaczył część katalogów do filtrowania. Zaznaczone pozostaje główne konto pocztowe (to z którego najwięcej korzystam) natomiast odznaczone są dwa pozostałe (ale równie ważne). Zaznaczam je więc ponownie, znowu pojawiają się 82 wiadomości, ale po restarcie znowu będą 53...

Tak samo dzieje się z innymi filtrami (np. po dacie odbioru, po stanie przeczytana/nieprzeczytana)...

To aż boli, bo program jest teoretycznie wyśmienity... Proszę o sugestie co mogłoby pomóc.

4

Odp: Problem z niestabilnością The Bat - zawiedziony fan programu...

Wygląda to raczej na kłopoty na linii program-system, być może związane z prawami dostępu do jakiegoś katalogu, ale nie wypowiadam się na ten temat autorytatywnie. Czy podany przez Ciebie fragment pliku thebat_Exception.log zawiera całość wpisu dotyczącego tego błędu EAccessViolation? Jeśli nie, zacytuj ten fragment w całości a ja zgłoszę ten błąd do autorów. Możesz także zrobić to samodzielnie pod adresem https://www.ritlabs.com/bt/view_all_bug_page.php

5

Odp: Problem z niestabilnością The Bat - zawiedziony fan programu...

Ten fragment pliku thebat_Exceptions.log, który zacytowałem to w całości kopia informacji o wyjątku. Zamknięcie i włączenie programu powoduje wpisanie do pliku .log kolejnego wyjątku o tej samej składni. Proszę o zgłoszenie tego błędu do autorów. Dzięki!

6

Odp: Problem z niestabilnością The Bat - zawiedziony fan programu...

Zgłosiłem błąd (https://www.ritlabs.com/bt/view.php?id=7914) i możemy czekać na reakcję. Jak długo - tego nie wie nikt.

7

Odp: Problem z niestabilnością The Bat - zawiedziony fan programu...

Ok. Dziękuję za pomoc. Poczekamy cierpliwie na odpowiedź.

W miedzy czasie, gdyby wpadł komuś jakiś pomysł na rozwiązanie tego problemu to, proszę o wpis.

8

Odp: Problem z niestabilnością The Bat - zawiedziony fan programu...

TB uruchamiasz z prawami administratora? Czyli prawy myszki i Uruchom jako administrator?