Temat: Masowe tworzenie lub edycja filtrów.

Czy istnieje w TheBat możliwość hurtowego stworzenia np 100 filtrów (zależnych od jednej zmiennej)?

Już wyjaśniam o co dokładnie chodzi: 

Prowadzę biuro rachunkowe.
Otrzymuję  z ZUS bardzo dużą ilość maili z różnymi powiadomieniami o zwolnieniach, dokumentach itp.
Z uwagi na RODO ZUS  podaje w mailach jedynie numer NIP płatnika, (bez nazwiska / nazwy firmy itp.)
Mamy tych klientów grubo ponad setkę, więc za każdym razem jest szukanie "czyj to nip"?.

Chciałbym zrobić sobie filtr aby w momencie otrzymywania maila z ZUS z NIPem w treści TheBat rozpoznawał po NIPie i dodawał etykietę do maila o którego klienta chodzi. Ot takie uproszczenie sobie życia bo  czasem kilkanaście razy dziennie muszę to sprawdzać i szczerze mówiąc doprowadza mnie to do szału.

Mogę do każdego klienta ręcznie zakładać osobny filtr ale to potrwa i wymaga sporej pracy. Zastanawia mnie czy nie dałoby się tego jakoś zautomatyzować?

Czy jest jakiś plik zawierający filtry z TheBat albo możliwość zrobienia importu filtrów?
Myślałem o tym żeby np wygenerować sobie jakieś filtry jakoś automatycznie  np na podstawie bazy klientów czy listy Excelu, i jakoś zaimportować je do The Bat.

Chyba ze macie inne pomysły.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

2

Odp: Masowe tworzenie lub edycja filtrów.

Sądzę, że zamiast 100 filtrów wystarczy jeden, wykrywający NIP w treści i dodający do wiadomości np. notatkę lub kolorujący ją. Podaj przykład takiego maila z ZUS (oczywiście bez wrażliwych danych), a postaram się coś skonstruować.

Twoi klienci powinni być umieszczeni w książce adresowej (z wstawionym dodatkowo numerem NIP) i wtedy łatwo będzie kojarzyć to z odfiltrowaną treścią. Jeśli klientów masz zapisanych w arkuszu Excela, to import do książki adresowej The Bat! będzie możliwy z pliku CSV, który łatwo w Excelu uzyskać.

P.S.
Najłatwiej będzie rozwiązać ten problem, gdy będziemy dysponowali listą klientów w postaci tekstowej. Każdy wpis klienta zawierać ma jego dane identyfikacyjne (imię, nazwisko, nazwa) oraz NIP. Te dwie pozycje (identyfikator i NIP) powinny być rozdzielone znakiem tabulacji - ułatwi to dalsze operacje.

3 (edytowany przez Biznesplus 2022-07-07 12:08:01)

Odp: Masowe tworzenie lub edycja filtrów.

Przykładowa wiadomość

"Na Twoje konto na portalu PUE ZUS przesłaliśmy ważną informację. Informacja dotyczy NIP: 0000000000"


Wszystkich klientów mam w bazie programu księgowego, bazie płatnika ZUS, Excelu i i wielu innych miejscach.

W Książce adresowej TheBat tez mam wpisane wszystkie kontakty (bez NIP oczywiscie ale to można uzupełnić)
do tego jest dopisana nazwa klienta i jako pager mam np wpisany indywidualny numer konta  podatkowego klienta
Jak wysyłam informację o podatkach to szablon od razu podpowiada właściwy dla klienta numer konta.
Faktycznie można by tam gdzieś dopisać też NIP i ten sam mechanizm wykorzystać.

Nie wpadłem na to że w filtrach można używać zmiennych z książki adresowej.
Sprawdziłem i w "Notatce" mogę użyć jakiegoś pola z książki adresowej i np mogę po adresie nadawcy przypisać maila do określonego klienta. Niestety nie wiem wyciągnąć numer NIP zawarty w treści maila i porównać go z jakimś polem w książce adresowej. Gdyby to się udało to dalej byłaby już bajka.

4

Odp: Masowe tworzenie lub edycja filtrów.

Moja propozycja (sprawdziłem u siebie) jest następująca:

1. Utwórz plik tekstowy zawierający w oddzielnych wierszach wpisy klientów w postaci "Nazwa <znak tabulacji> NIP". Nazwij ten plik np. Klienci_NIP.txt i zapisz go w jakimś katalogu.

2. Utwórz filtr poczty przychodzącej, który będzie reagował na wiadomości od ZUS (czyli takich, w których nadawcą będzie ZUS).

3. Jako operację filtru ustaw "Dołącz notatkę", a w szablonie notatki wpisz następujący kod:

%_DanyNIP='%SetPattRegExp="(?ism).*NIP:\s*(\d{10})"%RegexpMatch(%OText)'%-
%_PlikZUS=%Put("<Ścieżka_do_pliku>\Klienci_NIP.txt")%-
%If:"%_DanyNIP"<>"":'%-
%SetPattRegExp="(?ism)^(.*\n)*(.*)(%_DanyNIP)$"%-
%RegexpBlindMatch(%_PlikZUS)%-
%SubPatt(2)%Subpatt(3)'

Pamiętaj, aby w szablonie wpisać poprawną ścieżkę do pliku Klienci_NIP.txt.

Jak to działa? Użycie wyrażeń regularnych umożliwia uogólnienie operacji na tekście i dzięki temu można użyć jednego filtru zamiast wielu. Wyrażenie w pierwszym wierszu szablonu wycina wartość NIP z odebranej wiadomości i wpisuje ją do zmiennej %_DanyNIP. Następnie w zmiennej %_PlikZUS zapisywana jest zawartość pliku Klienci_NIP.txt.
Jeżeli zmienna %_DanyNIP zawiera NIP, to operacja przebiega dalej, w przeciwnym wypadku nic się nie dzieje.
Kolejny wiersz szablonu to nowe wyrażenie regularne, w którym wzorcem wyszukiwania jest wartość zmiennej %_DanyNIP. Następnie mamy mamy przeszukanie wartości zapisanej w %_PlikZUS i zachowanie wyszukanego wpisu w notatce.

4. Należy włączyć wyświetlanie notatek (menu Środowisko > Edytor notatek lub skrót Shift + Ctrl + I). Po wybraniu na liście wiadomości z ZUS w oknie notatki pojawi się wpis identyfikujący klienta.

Nie wiem czy notatki do wiadomości są zapisywane w kopii zapasowej, jeśli nie, to prawdopodobnie można będzie użyć jakiejś innej sztuczki do zachowania tych informacji.