1 (edytowany przez Andy 2006-03-18 23:12:48)

Temat: macro w szablonach

W firmie od kilku lat korzystamy z Nietoperza. Wspaniala sprawa, korzystamy z ponad 40 roznych szablonow (szablon zawiera conajmniej 5 makier) przy pisaniu nowych maili. Mam jeden problem ktory rozwiazalby sporo recznej pracy. Dystrybujemy codziennie mase nowych plikow ktore w nazwie maja format daty ( naprzyklad 2006-03.17.xls). Niemam problemu z konfiguracja jezeli chodzi o dzisiejsze dane. Ale niewiem sobie poradzic z plikami ktore sie wysyla naprzyklad w poniedzialek ale dane sa z poprzedniego piatku. Jak nastawic makro aby liczylo naprzyklad: 
- "x" minus "n" pracujacych dni
- ostatni dzien tygodnia albo miesiaca i.t.p.

2

Odp: macro w szablonach

Wyjaśnij dokładniej co to makro (lub szablon) ma robić. Sprawa z datami różniącymi się o "x" dni od daty bieżącej nie jest prosta, ale być może uda się ją rozwiązać.

3

Odp: macro w szablonach

%XMP_FileTime z XMP może byłoby najlepszym rozwiązaniem?

4 (edytowany przez Andy 2006-03-20 12:11:57)

Odp: macro w szablonach

Zygmunt napisał/a:

Wyjaśnij dokładniej co to makro (lub szablon) ma robić. Sprawa z datami różniącymi się o "x" dni od daty bieżącej nie jest prosta, ale być może uda się ją rozwiązać.

Aby mogl lepiej zaprezentowac moj problem, przedstawiam w bardzo skroconej
werzji jeden szablon.

%TO="%FROMADDR"
%BCC="xy@xxx.sk"
%BCC="xyz@xxx.sk"
%SUBJECT='Oznam DATA %date="mmdd"'
%ATTACHFILE='S:\xyz\%date="mmm"_%date="yy"\Ozn%date="mmdd".doc'

Tak wyglada nazwa aktualnego pliku ktory jest wygenerowany z innego programu
ktory potrzebuje aby byl dolaczony do maila.

Ozn0320.doc

Przykladowo jest to plik z poniedzialku ktory jest wysylany w poniedzialek.
Z tym niemam zadnego problemu. To dziala super!

Problem wznika dopiero przy specyficznej kombinacji kiedy potrzebowalbym
tak nakonfigurowac aby w poniedzialek dolaczylo plik z piatku (albo w innym
przypadku po jakiejs dluzszej przerwie -swieta) - W konkretnym przypadku

Ozn0317.doc

Niejestem programatorem ale zabraklo mi pomyslu jak to rozwiazac aby zadany
klucz wiedzial odliczyc -1 pracujacy dzien to znaczy standartowo -3
kalendarzowe dni. Jest tu dalszy problem aby to dzialalo rownierz na przelomie
miesiaca.
Podobny problem mam do rozwiazania jezeli chce podlaczyc ostatni plik
z poprzedniego miesiaca. Przykladowo wygenerowane miesieczne statystyki
za ubiegly miesiac wysylane na poczatku nastepnego miesiaca.

Niewiem w nastawieniach odliczyc minus "x" pracujacych dni.
Napewno pocieszylo by to kilka osob w mojej firmie ktore to musza doteraz
robic manualnie. A moze pomoglo by aj innym zainteresowanym.

W firmie korzystamy z ponad 40 roznych szablon, niekore z iloscia
ponad 20 liniami roznych nastawieni.
Na poczatku jest to troche zabawy ale potem to skomplikowane maile potrzebuja
tylko drobna wzrokowa kontrole. To co kiedys sie robilo ponad pol godziny teraz
jest zrobione w kilka minut. Szczegolnie to ulatwia prace w przypadku
roznych zastepstw.

5

Odp: macro w szablonach

Czy systemowa data zapisu/modyfikacji pliku jest ci wystarczająca?

6 (edytowany przez Andy 2006-03-23 13:44:20)

Odp: macro w szablonach

lazik napisał/a:

Czy systemowa data zapisu/modyfikacji pliku jest ci wystarczająca?

Mysle ze tak. Tylko niejestem 100% pewien czy wlasciwie zrozumialem Twoje pytanie.
Gdyby byla taka mozliwosc to poprosilbym o kontakt na telefon stacjonarny. Ja mam narazie tanie rozmowy do Polski. Kontakt prosilbym o podrzucenie na maila albo wiadomoscia bezposrednia.

http://www.2pu.net/mail/sha1-DyDh7G2Fj2nicEhjlR5sCnnhu3w/fgc-000099/bgc-3399ff/frame9/mail.gif

7

Odp: macro w szablonach

Andy napisał/a:

Aby mogl lepiej zaprezentowac moj problem, przedstawiam w bardzo skroconej
werzji jeden szablon.

Tak, teraz rozumiem Twój problem. Miałem kiedyś podobne kłopoty, z tym że częstotliwość wysyłki plików była mniejsza (pliki generowano raz w miesiącu, a wysyłano na początku następnego). Rozwiązanie sprowadziło się do tego, że utworzyłem oddzielny szablon, który generował nazwę załączanego pliku na podstawie nazwy bieżącego miesiąca, ale było to trochę sztuczne. W szablonie zastosowałem dwanaście makr warunkowych, które działały na zasadzie:

Jeśli nazwa miesiąca jest <xxx>, wstaw do nazwy załącznika nazwę poprzedniego miesiąca.

U Ciebie takie rozwiązanie doprowadzi do wielkiej komplikacji szablonu i nie zawsze będzie skuteczne.

The Bat! ma jednak dodatkowe możliwości wysyłki plików i być może uda się to zastosować w Twoim przypadku. Pliki można automatycznie wysyłać za pomocą terminarza. Trzeba podać kilka parametrów tej operacji: katalog, w którym są przechowywane pliki do wysyłki, odbiorców oraz szablon. Jeśli lista odbiorców jest stała, to raczej nie będzie problemów. Nie będzie także problemów jeśli ogólna treść wiadomości jest ustalona - ponieważ wysyłana wiadomość z załacznikiem nie będzie widoczna w edytorze (oczywiście, w szablonie mogą być makra zmieniające treść stosownie do odbiorcy, ale nie można będzie nic dodawać ręcznie).

Trzeba tylko pamietać, że od dwóch lat autorzy The Bat! nie poprawili błędu w terminarzu, który uniemożliwia wysyłkę plików adresowanych do całej grupy z książki adresowej. To także pewnie udałoby się obejść, np. pobierając listę odbiorców z pliku, ale można ich także wskazać indywidualnie lub wpisać na stałe w szablonie (jeśli to możliwe).

Rozwiązanie z wysyłką za pomocą terminarza ma także tę zaletę, że od razu widać czy dany plik był wysłany (pliki wysłane mogą mieć zmienione nazwy lub można je automatycznie przenosić do innego katalogu). Nie ma także znaczenia kiedy następuje wysyłka, ponieważ The Bat! wyśle wszystkie pliki ze wskazanego katalogu niezależnie od ich nazw.

8

Odp: macro w szablonach

Jeżeli ta odpowiedź o datę jest OK to zainstalować wtyczkę XMP i popatrz na makropolecenie %XMP_FileTime.

Odp: macro w szablonach

Andy napisał/a:

Problem wznika dopiero przy specyficznej kombinacji kiedy potrzebowalbym
tak nakonfigurowac aby w poniedzialek dolaczylo plik z piatku (albo w innym
przypadku po jakiejs dluzszej przerwie -swieta)

Miałoby to działać w pełni automatycznie? Niemożliwe... Co najmniej jakaś baza danych o świętach musiałaby istnieć. Co do sobót i niedziel - dałoby się coś zrobić, ale to znów pytanie: Miałoby to działać automatycznie?

jak to rozwiazac aby zadany
klucz wiedzial odliczyc -1 pracujacy dzien to znaczy standartowo -3
kalendarzowe dni. Jest tu dalszy problem aby to dzialalo rownierz na przelomie
miesiaca.

Zainspirowałeś mnie, napisałem szablonik odejmujący od podanej daty (standardowo - dzisiejszej) zadaną ilość dni. Jednak o szczegółach wolałbym nie pisać na forum, bo to paskudnie nieczytelne. Za chwilkę wyślę wiadomość na listę thebat-l.

10 (edytowany przez Andy 2006-03-27 09:44:35)

Odp: macro w szablonach

lazik napisał/a:

%XMP_FileTime z XMP może byłoby najlepszym rozwiązaniem?

Zainstalowalem XMP, studiuje help i jak narazie tylko sie dymi z mojej glowy.:-)  Z tego co wstepnie widze to realnie mozna odliczyc ilosc "n" dni ale jak narazie niewpadlem na pomysl aby nie bralo pod uwage przynajmniej sobot i niedziel. Byc moze w tym kierunku uda sie cos skompletowac. W wolnych chwilach bede sie staral przetestowac rozne mozliwosci.

P.S. wyslalem taka sama wiadomosc jako post do raportu, niewiem gdzie to skonczylo, w razie czego prosze o wymazanie.
Niejestem czestym uzytkownikiem forum.... i czasami troche zamieszam:-).