Temat: Drukowanie wybranych danych z e-maila

Mam sklep internetowy, z którego przychodzą do mnie e-maile z zamówieniami.

Czy jest możliwość wydrukowania danych klienta (czyli części treści e-maila) w określonej przeze mnie formie (tzn. na drukarce igłowej na druku na przesyłkę paczki pocztowej? Mam na myśli rozwiązanie automatyczne - wtyczka, makro lub powiązanie z innym programem. Ewentualnie czy inny program może pobierać taki wycinek treści e-maila i ustawienie ich w określony sposób i wydrukowanie?

2

Odp: Drukowanie wybranych danych z e-maila

Na tak ogolnie podane informacje wstepne  z mojego punktu widzenia jest to dosc skomplikowane do zrealizowania. Wedlug mnie mialby to rozwiazac wkomponowany formularz zamowienia na stronie internetowej.
Kazdy mail moze miec inny format i niewiem sobie wyobrazic w jaki sposob mozna by bylo automatycznie odfiltrowac tylko pocztowy adres klienta?
Jak zabezpieczyc jezeli w maili beda dwa adresy? Jeden do komunikacji a drugi do odbioru przesylki?
W jaki sposob nastawic kontole adresu w przypadku przeklepow?
To jest tylko czesc problemow ktore trzeba wziac pod uwage.

3

Odp: Drukowanie wybranych danych z e-maila

OK, dziękuję. Rozumiem przez to, że w tej chwili nie ma takiego urządzenia. Technicznie chyba było by to do zrobienie ale ja nie jestem programistą.
Mejle ze sklepu są skonstruowane w bardzo podobny sposób, więc jest w nich dużo danych, które mogą służyć z znaczniki (podobnie jak w filtracji wiadomości).
Dziękuję.

4

Odp: Drukowanie wybranych danych z e-maila

Andy nie twierdzi, że nie da się tego zrobić. Aby to było możliwe i skuteczne, układ wiadomości zawierającej informacje przeznaczone do wydruku powinien być stały. Podaj jako przykład treść takiej wiadomości (zmieniając adresy i inne dane personalne) - a rozwiązanie może okazać się banalnie proste.

5

Odp: Drukowanie wybranych danych z e-maila

Bardzo Dobry - sklep
------------------------------------------------------
Zamówienie Nr: 1234
Data Zamówienia: niedziela, 30 listopad 2008

Produkty
------------------------------------------------------
1 x Szczoteczka () = 50,00zł
        Kolor brązowy
1 x Pudełko () = 99,00zł
        Kolor Czarny
------------------------------------------------------
Podsuma: 149,00zł
Poczta Polska - paczka pobraniowa priorytetowa ( 1 x 11.44 kg): 27,00zł
Suma: 176,00zł

Adres Dostawy
------------------------------------------------------
Jan Kowalski
Jaktaka 2/2
00-950 Warszawa
mazowieckie, Polska

Adres Płatnika
------------------------------------------------------
Jan Kowalski
Jaktaka 2/2
00-950 Warszawa
mazowieckie, Polska

Sposób Zapłaty
------------------------------------------------------
Gotówka Przy Odbiorze [pobranie]

------------------------------------------------------


Podsumowanie 
------------------------------------------------------
Imię Nazwisko: Jan Kowalski
Adres e-mail: adres@op.pl
Telefon: 0099009900

Powinny zostać pobrane  dane z Adresu Dostawy oraz nr telefonu i te dane powinny zostać wydrukowane w odpowiednich miejscach na druku "przesyłka pobraniowa" - oryginalnym druku poczty polskiej w określonych miejscach. Powinna też zostać pobrana suma ( w tym wypadku 176zł) i wydrukowana (także słownie, jeśli to będzie możliwe).
Pozostałe informacje byłyby stałe (nadawca, nr konta itp.).

Podobnie byłoby w wypadku zapłaty przez klienta z góry - przelewem lub kartą kredytową. Powinny zostać pobrane odpowiednie dane i wydrukowane w odpowiedni sposób.

Nie jestem pewien, czy czasem nie kombinuję jak koń pod górę. Dane pochodzę z systemu oscommerce ale nie znalazłem nigdzie tego rodzaju pomocy w drukowaniu z danych, które zawiera baza danych samego sklepu - stąd moje pytanie tutaj.

6

Odp: Drukowanie wybranych danych z e-maila

Wiadomości w takim formacie można bardzo łatwo przetwarzać, ponieważ mają stała strukturę i wycinanie żądanych danych odbywa się za pomocą tzw. wyrażeń regularnych (patrz podręcznik). W Twoim przypadku można zastosować filtr dla wiadomości przeczytanych, który będzie uruchamiany ręcznie za pomocą wybranej kombinacji klawiszy.

Przykład takiego filtru (gotowy do skopiowania i wklejenia do listy filtrów poczty przeczytanej na koncie), działającego na kombinację klawiszy Alt+F12 masz podany niżej. Filtr drukuje wycięte z wiadomości informacje - nie znam druku polecenia pobrania, ale nie jest to problem wstawić do szablonu wydruku w filtrze trochę spacji i poprzestawiać wiersze.

$$$$ TB! Message Filter $$$$
beginFilter
UID: [5C986CE0.01C95330.5497A08F.5A4062CF]
Name: Zamowienie
Filter: {\0D\0A\20`0`0`@\0D\0A}
Print %Clear%-\0D\0A%SetPattRegExp\3D\22(?is)^Suma:\5Cs(.*?)\5Cn.*^Adres\5CsDostawy\5Cn\5C-*\5Cn(.*?)\5Cn(.*?)\5Cn(\5Cd\5Cd\5C-\5Cd\5Cd\5Cd)\5Cs(.*?)\5Cn(.*?)\5C,\5Cs(.*?)\5Cn.*^Sposób\20Zapłaty.*?\5Cn\5C-*\5Cn(.*?)\5Cn.*Telefon:\5Cs(.*?)\5Cn\22%-\0D\0A%RegExpBlindMatch(%Text)%-\0D\0A%_Kwota(%SubPatt(1))%-\0D\0A%_Odbiorca(%SubPatt(2))%-\0D\0A%_Ulica(%SubPatt(3))%-\0D\0A%_Kod(%SubPatt(4))%-\0D\0A%_Miejscowosc(%SubPatt(5))%-\0D\0A%_Wojewodztwo(%SubPatt(6))%-\0D\0A%_Kraj(%SubPatt(7))%-\0D\0A%_SposobZaplaty(%SubPatt(8))%-\0D\0A%_Telefon(%SubPatt(9))%-\0D\0A\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\0D\0A%_Odbiorca\0D\0A%_Ulica\0D\0A%_Kod\20%_Miejscowosc\0D\0A%_Wojewodztwo,\20%_Kraj\0D\0A%_Kwota\20%_SposobZaplaty\0D\0A%_Telefon\0D\0A\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\0D\0A
IsActive
IsHotkey
IsHotkeyOnly
Ignore
endFilter

Zasada działania tego filtru polega na wycięciu z treści wiadomości potrzebnych danych i ich zapamiętaniu w zmiennych o nazwach, które same się objaśniają (%_Odbiorca, %_Kwota, ...). Porównaj wydruk na zwykłej kartce z szablonem wydruku filtru i ustaw odpowiednio położenie tych danych. Jeśli będziesz miał kłopoty, zamieść gdzieś skan polecenia pobraniai podaj rozmiar oraz krój czcionki drukarki - spróbuję to dopasować.

P.S. Mam już druk "Przesyłka pobraniowa" - podaj tylko typ używanej przez Ciebie drukarki - powinno się udać smile