1

Temat: Zgubiona poczta - najnowsza wersja the bat

Odpalam dzisiaj the Bat - a tu nagle zamiast około 5000 maili zostały 4, cztery maile!!!
Reszty brak. Próba odtworzenia jakimkolwiek backupem kończy się niepowodzeniem (wyskakuje komunikat o błędzie odczytu backupu). W folderze na dysku - jest duży plik - MESSAGES.BCK - około 800 MB co wskazuje, że może tu są moje maile - ale jak to odtworzyć?
Próba naprawy błędów poleceniem Porządki w folderach nic nie dają. Gdzie podziały się moje maile? To maile z około 2 lat - firmowa poczta. Dlaczego backupy nie dają się odczytać? Próbowałem resetować komputer, odinstalowywać i instalować od nowa program. Powiem tak, że to już drugi raz mnie tak ten program zawodzi i zaczynam żałować, że go zakupiłem. Może ktoś mi pomoże?

2

Odp: Zgubiona poczta - najnowsza wersja the bat

Trudno wyrokować czy uda Ci się odzyskać pocztę, ponieważ wykonałeś tyle zbędnych operacji, że prawdopodobnie to co było do uratowania zostało już zniszczone. Spróbuj po skopiowaniu w bezpieczne miejsce zmienić rozszerzenie pliku MESSAGES. BCK na MESSAGES.TBB i sprawdź czy widzisz wiadomości. Oczywiście, plik .TBB powinien znajdować się w katalogu dyskowym odpowiadającym naprawianemu folderowi The Bat!

Nie podałeś numeru wersji Twojego programu, jeśli jest on starszy to być może uda się wydobyć pocztę z pliku kopii zapasowej za pomocą małego programu do odzyskiwania danych o nazwie TBK Digger (do pobrania z http://www.thebatworld.de/modules/downl … p;lid=68). Na tej samej stronie masz także program do odzyskiwania danych z plików .TBB (http://www.thebatworld.de/modules/downl … amp;lid=17).

Moje rady na przyszłość: nie dopuszczać do nagromadzenia się zbyt dużej liczby wiadomości w jednym folderze (bo to zapewne było przyczyną kłopotów), stosując sortowanie wiadomości do innych folderów. Oprócz tworzenia kopii zapasowej przed ponowną instalacją programu warto także skopiować w bezpieczne miejsce cały katalog .\Mail.

3

Odp: Zgubiona poczta - najnowsza wersja the bat

Zygmunt napisał/a:

Trudno wyrokować czy uda Ci się odzyskać pocztę, ponieważ wykonałeś tyle zbędnych operacji, że prawdopodobnie to co było do uratowania zostało już zniszczone. Spróbuj po skopiowaniu w bezpieczne miejsce zmienić rozszerzenie pliku MESSAGES. BCK na MESSAGES.TBB i sprawdź czy widzisz wiadomości. Oczywiście, plik .TBB powinien znajdować się w katalogu dyskowym odpowiadającym naprawianemu folderowi The Bat!

Nie podałeś numeru wersji Twojego programu, jeśli jest on starszy to być może uda się wydobyć pocztę z pliku kopii zapasowej za pomocą małego programu do odzyskiwania danych o nazwie TBK Digger (do pobrania z http://www.thebatworld.de/modules/downl … p;lid=68). Na tej samej stronie masz także program do odzyskiwania danych z plików .TBB (http://www.thebatworld.de/modules/downl … amp;lid=17).

Moje rady na przyszłość: nie dopuszczać do nagromadzenia się zbyt dużej liczby wiadomości w jednym folderze (bo to zapewne było przyczyną kłopotów), stosując sortowanie wiadomości do innych folderów. Oprócz tworzenia kopii zapasowej przed ponowną instalacją programu warto także skopiować w bezpieczne miejsce cały katalog .\Mail.

Dziękuję za odpowiedź - program w wersji PRO, najnowsza wersja odstępna na stronie ritlabs.
Zrobiłem jak pisałeś - po uruchomieniu programu wskazywał 0. Ale wszedłem i sprawdziłem, że data pliku jest sprzed kilku dni i program po otwarciu jej nie zmienił - znaczy nie ruszał pliku. Wysłałem z innego konta maila na próbę - program pobrał nowego maila i nagle z 0 zrobiło się prawie 5000 smile na wszelki wypadek zrobiłem export do EML. Jest dobrze. Odzyskałem. Dziękuję za pomoc, teraz w nowej instalce programu już porobiłem podkatalogi na maile - na każdy kwartał każdego roku inny więc pili TBB zajmują maks 300 MB. Tyle powinno być dobrze? Jeszcze pytanie o inny plik - widzę, że w inym katalogu SENT mam kilka dużych plików po 700MB z rozszerzeniem BK1, BK2, BK3 itp. Ale podobny zabieg na nich nie skutkuje.

I prośbą o kilka dodatkowych porad aby uniknąć problemów w przyszlości - nie czyścić baz? Jak dbać o to wszystko?

4

Odp: Zgubiona poczta - najnowsza wersja the bat

Mogę podać kilka ogólnych zasad postępowania z pocztą w The Bat!, pozwalających w moim przypadku na jego bezpieczne użytkowanie już od trzynastu lat. The Bat! zmienił się w tym okresie znacznie, uzyskując wiele nowych funkcji przydatnych do zarządzania pocztą. Warto korzystać z tych udogodnień, a problem utraty poczty praktycznie przestanie istnieć.

1. Utrzymywanie w "rozsądnych" granicach liczby wiadomości przechowywanych w folderze Odebrane. Ten folder i powiązana z nim baza wiadomości są najbardziej obciążone i dlatego jest najmocniej narażony na uszkodzenia. "Rozsądna" liczba to np. kilkaset wiadomości. Folder ten należy w miarę regularnie oczyszczać i kompresować, korzystając np. z funkcji porządkowania uruchamianej z Terminarza raz na tydzień (lub częściej, zależnie od dziennej porcji odbieranych wiadomości). Utrzymywanie niewielkiej liczby wiadomości daje się osiągnąć dwiema metodami:
- za pomocą filtrów poczty przychodzącej, sortujących wiadomości do innych folderów np. wg nadawcy, tematu lub innych kryteriów.
- wykorzystując wbudowane właściwości folderu do ograniczania liczby lub "wieku" przechowywanych wiadomości. Wymaga to dodatkowo uruchomienia operacji oczyszczania / kompresowania danego folderu i ustawienia dla niego odpowiedniej opcji usuwania - tak aby usuwane automatycznie starsze lub nadmiarowe wiadomości trafiały od razu do innych folderów (patrz podręcznik).

2. Utworzenie na potrzeby archiwizacji dodatkowego konta w The Bat! (z fikcyjnymi serwerami, bo będzie ono służyło tylko jako magazyn). Wiadomości do folderów tego konta w moim przypadku trafiają automatycznie po roku dzięki uruchamianej z Terminarza (raz w tygodniu) operacji oczyszczania. Szerszy opis możesz znaleźć na tym forum: http://thebat.pl/forum/viewtopic.php?pid=1015#p1015

3. Regularne tworzenie kopii zapasowej (uruchamianej z Terminarza, a nie tej ustawianej na panelu konfiguracji The Bat!, która czasem zawodziła - pliki BK1, BK2, BK3... u Ciebie to prawdopdobnie pozostałości po tej kopii). Dodatkowo od czasu do czasu, szczególnie przy aktualizacji programu, warto skopiować w bezpieczne miejsce całą zawartość katalogu z pocztą (najczęściej jest to katalog ..\Mail). Ponieważ tworzenie kopii zapasowej jest dosyć czasochłonne, warto przed jej uruchomieniem zrobić generalne porządki w folderach (niezależnie od porządkowania uruchamianego dla poszczególnych folderów). Przy konfiguracji kopii zapasowej warto także włączać opcję przechowywania załączników w treści wiadomości - wprawdzie operacja trwa wóczas dłużej, ale załączniki są także zabezpieczane. Tworzenie kopii zapasowej wymaga dużo wolnego miejsca w katalogu tymczasowym i dlatego można tworzyć kilka kopii, wybierając dla każdej z nich inne foldery lub konta.

5

Odp: Zgubiona poczta - najnowsza wersja the bat

Zastanawiam się co może być faktyczną przyczyną takich błędów. Raz tylko miałem jakiegoś buga i część emaili (na szczęście) z jednego folderu zniknęła (ale nie folderu Odebrane). Obecnie mam w jednej skrzynce aż 12,5 tysiąca emaili, w tym prawie 7 tys. w folderze Odebrane. Bardzo rzadko robię czyszczenie i kompresję. Tak więc... Chyba nie ma złotego środka smile Imho problemy mogą być związane z kaszaną systemu, która może mieć wpływ na np. niezamknięte pliki (nagły reset, brak zasilania).

6

Odp: Zgubiona poczta - najnowsza wersja the bat

Zygmunt napisał/a:

Mogę podać kilka ogólnych zasad postępowania z pocztą w The Bat!, pozwalających w moim przypadku na jego bezpieczne użytkowanie już od trzynastu lat. The Bat! zmienił się w tym okresie znacznie, uzyskując wiele nowych funkcji przydatnych do zarządzania pocztą. Warto korzystać z tych udogodnień, a problem utraty poczty praktycznie przestanie istnieć.


Witam Ciebie Zygmuncie i innych , jestem nowym użytkownikiem, chciałbym postawić ten program na 4 komputerach. Zmartwił mnie ten wątek, spodobał mi się the bat, zmuszony jestem pracować na win7 64bit i znalazłem bata. Niestety w skrzynkach jest po kilka tysięcy ważnych wiadomości sprzedażowych? Czy powinienem szukać innego rozwiązania niż bat ? Boję się że maile mogą zniknąć, wtedy miałbym koszmarną sytuację, proszę o opinię.

7

Odp: Zgubiona poczta - najnowsza wersja the bat

Chcesz uniknąć problemów? Zmień czytnik poczty. TB! był najlepszym programem do poczty wiele lat temu, jednak zatrzymał się w miejscu, a programiści od kilku lat udają, że wciąż nad nim pracują. W obecnej wersji TB! nie nadaje się do niczego, problem goni problem.

8

Odp: Zgubiona poczta - najnowsza wersja the bat

apoc napisał/a:

...

A mogło być tak pięknie ...

9

Odp: Zgubiona poczta - najnowsza wersja the bat

Witam.
Nie będę zakładał nowego wątku ponieważ dotyczy tego samego tematu.
System 2003 serwer.
The bat 3.x home aktualizowany jakiś czas temu do wersji 5.0.32 profesional.
Tydzień temu system zawiódł lecz cały katalog programu the bat jest.
Backup różni się kilkoma dniami roboczymi a dla mnie to ważne i cenne emaile więc chce mieć wszystkie aż do dnia awarii widnowsa.
Przez 10 lat nie był to problem bo przy wersji 3.x wchodziłem w katalog uruchamiałem the bata dawałem stwórz nowe o tej samej nazwie on już widział po nazwie ze takie istniało i automatycznie podpowiadał i zasysał dane i wszystko grało i buczało.
Po zainstalowaniu windowsa na nowo nie dość że THEBAT chce na siłe tworzyć hasło (wcześniej nie miałem haseł) na  i w żaden sposób nie udaje mi się uzyskać dostępu do danych z okresu między beckapem a padem windowsa.

Ktoś pomoże mi krok po kroku wyjaśnić co zrobić aby zassał dane stare z kont wraz z wiadomościami z katalogu?
Dane nigdy nie były szyfrowane ani hasłowane.