871

(3 odpowiedzi, napisanych Szablony i filtry)

Nie jestem pewien czy należy w tym filtrze włączać opcję Tylko filtracja ręczna. Spróbuj to zmienić i sprawdź wyniki.

Według mnie prawdopodobnie w samym filtrze także należy wskazać konta i foldery, dla których ma on działać. Wskazanie folderów w Terminarzu chyba nie wystarczy. Jak znajdę chwilę czasu, przetestuję filtr z Twoimi ustawieniami i dam znać co się dzieje.

Masz rację, poprawnie powinno być %OToAddr, ponieważ makro ma sprawdzać adres odbiorcy oryginalnej wiadomosci. U mnie działa dla obydwu ustawień i dlatego "z rozpędu" wpisałem %ToAddr.

Makro %- zabezpiecza przed pojawieniem się pustego wiersza w wiadomości ("zjada" znak końca wiersza poprzedzającego) - i najczęściej jest używane w celach kosmetycznych.

Musisz zdefiniować szablon odpowiedzi dla tego folderu (w jego właściwościach), w którym oprócz używanych zwykle makr (porównaj z szablonem dla konta) wstawisz następujący fragment:

%If:"%ToAddr"="nazwa1@konto1.pl":%Account="KONTO1"%-
%If:"%ToAddr"="nazwa2@konto2.pl":%Account="KONTO2"%-
%If:"%ToAddr"="nazwa3@konto3.pl":%Account="KONTO3"%-

...i tak dalej dla następnych kont. Powyższe makra sprawdzają na jaki adres przyszła wiadomość i odpowiednio ustawiają konto, z którego ma nastąpić wysyłka. KONTO1, KONTO2, KONTO3 - to nazwy Twoich kont w The Bat!, zaś nazwa1@konto1.pl, nazwa2@konto2.pl, nazwa3@konto3.pl - to adresy e-mail dla Twoich kont. To działa, ale używanie szablonów dla folderów wiąże się z koniecznością zachowania pewnej ostrożności (patrz podręcznik).

874

(9 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

mkosinski napisał/a:

Trzeba ustawić hasło do archiwum - wtedy kopia jest zaszyfrowana.

Zgoda, ale w tym przypadku chodzi o kopie plików bazy wiadomości, które wykonuje sam program w poszczególnych folderach podczas ich porządkowania (tworząc pliki o nazwach messages.bck). W przypadku pracy w trybie szyfrowanym takie operacje nie mogą mieć miejsca, a autorzy powinni to rozwiązać jakoś inaczej

875

(9 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

lazik napisał/a:

Jak to rozszyfrowane? To nie powinno mieć miejsca!

Widocznie kopia zapasowa (plik .bck) nie jest szyfrowana - warto to opisać autorom.

Problemy są dwa, ale tylko pozorne:

1. Jeśli po zainstalowaniu The Bat! pojawia się pytanie o hasło, może to oznaczać że wybrałaś pracę w trybie szyfrowanym. Jeśli nie, gdzieś musiałaś ustawić to hasło. Podaj je, a program uruchomi się bez klucza rejestracyjnego w wersji testowej. Dopiero wtedy możesz wprowadzić klucz rejestracyjny, otwierając w menu głównym pozycję Pomoc (a nie klikając na przycisk "Pomoc").

2. Komunikat "MISSING CONTEXT HELP TOPIC 2003" oznacza, że z przyciskiem "Pomoc", na który kliknęłaś, nie jest skojarzony żaden rozdział w pliku pomocy. Zapewne chodzi o plik pomocy w języku angielskim, bo wydaje mi się, że w polskiej wersji pomocy/podręcznika takie skojarzenie istnieje.

Jeśli klucz rejestracyjny dostałaś w wiadomości - wystarczy wybrać tę wiadomość na liście i z menu Pomoc wybrać pozycję Rejestracja. Wtedy wszystko odbędzie się automatycznie i klucza nie trzeba będzie wpisywać ręcznie.

877

(5 odpowiedzi, napisanych Szablony i filtry)

Wiadomości w takim formacie można bardzo łatwo przetwarzać, ponieważ mają stała strukturę i wycinanie żądanych danych odbywa się za pomocą tzw. wyrażeń regularnych (patrz podręcznik). W Twoim przypadku można zastosować filtr dla wiadomości przeczytanych, który będzie uruchamiany ręcznie za pomocą wybranej kombinacji klawiszy.

Przykład takiego filtru (gotowy do skopiowania i wklejenia do listy filtrów poczty przeczytanej na koncie), działającego na kombinację klawiszy Alt+F12 masz podany niżej. Filtr drukuje wycięte z wiadomości informacje - nie znam druku polecenia pobrania, ale nie jest to problem wstawić do szablonu wydruku w filtrze trochę spacji i poprzestawiać wiersze.

$$$$ TB! Message Filter $$$$
beginFilter
UID: [5C986CE0.01C95330.5497A08F.5A4062CF]
Name: Zamowienie
Filter: {\0D\0A\20`0`0`@\0D\0A}
Print %Clear%-\0D\0A%SetPattRegExp\3D\22(?is)^Suma:\5Cs(.*?)\5Cn.*^Adres\5CsDostawy\5Cn\5C-*\5Cn(.*?)\5Cn(.*?)\5Cn(\5Cd\5Cd\5C-\5Cd\5Cd\5Cd)\5Cs(.*?)\5Cn(.*?)\5C,\5Cs(.*?)\5Cn.*^Sposób\20Zapłaty.*?\5Cn\5C-*\5Cn(.*?)\5Cn.*Telefon:\5Cs(.*?)\5Cn\22%-\0D\0A%RegExpBlindMatch(%Text)%-\0D\0A%_Kwota(%SubPatt(1))%-\0D\0A%_Odbiorca(%SubPatt(2))%-\0D\0A%_Ulica(%SubPatt(3))%-\0D\0A%_Kod(%SubPatt(4))%-\0D\0A%_Miejscowosc(%SubPatt(5))%-\0D\0A%_Wojewodztwo(%SubPatt(6))%-\0D\0A%_Kraj(%SubPatt(7))%-\0D\0A%_SposobZaplaty(%SubPatt(8))%-\0D\0A%_Telefon(%SubPatt(9))%-\0D\0A\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\0D\0A%_Odbiorca\0D\0A%_Ulica\0D\0A%_Kod\20%_Miejscowosc\0D\0A%_Wojewodztwo,\20%_Kraj\0D\0A%_Kwota\20%_SposobZaplaty\0D\0A%_Telefon\0D\0A\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\3D\0D\0A
IsActive
IsHotkey
IsHotkeyOnly
Ignore
endFilter

Zasada działania tego filtru polega na wycięciu z treści wiadomości potrzebnych danych i ich zapamiętaniu w zmiennych o nazwach, które same się objaśniają (%_Odbiorca, %_Kwota, ...). Porównaj wydruk na zwykłej kartce z szablonem wydruku filtru i ustaw odpowiednio położenie tych danych. Jeśli będziesz miał kłopoty, zamieść gdzieś skan polecenia pobraniai podaj rozmiar oraz krój czcionki drukarki - spróbuję to dopasować.

P.S. Mam już druk "Przesyłka pobraniowa" - podaj tylko typ używanej przez Ciebie drukarki - powinno się udać smile

878

(5 odpowiedzi, napisanych Szablony i filtry)

Andy nie twierdzi, że nie da się tego zrobić. Aby to było możliwe i skuteczne, układ wiadomości zawierającej informacje przeznaczone do wydruku powinien być stały. Podaj jako przykład treść takiej wiadomości (zmieniając adresy i inne dane personalne) - a rozwiązanie może okazać się banalnie proste.

879

(6 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Cojak napisał/a:

Często się bowiem zdarza, że ktoś musi odpisać na taki e-mail i zapomniawszy wykasować w temacie Re: ..... słowa SPAM wysyła taką odpowiedź do nadawcy co może wprawić go w konsternację i/lub wrzucić ten list do SPAMu lub całkowicie zostać usuniętym przez serwer lub filtr.

Rozwiązanie dla odpowiedzi i przekazania jest bardzo proste - wystrczy odpowiedni szablon. Od lat używam takich szablonów, które usuwają wszelkie przedrostki typu Odp:, PD:, Re[2]: itp. Szablony są tak skonstruowane, że usuwają także z tematu pierwotnego listu wszelkie frazy w nawiasach kwadratowych, zatem i fraza [SPAM] jest usuwana.

Oto fragment mojego szablonu odpowiedzi, który wykonuje takie operacje:

%SetPattRegExp="(?is)\A\:?(\s*(re|ha|rcpt|fwd|fw|odp|pd)%-
(\[\d{1,3}\])?:\s*|\[.*?\])*\s*(.*?)\Z"%-
%RegExpBlindMatch(%OSubject)%-
%_Temat(%SubPatt(4))%-
%Subject="Re: %_Temat"%-

Podobnie będzie dla szablonu przekazania:

%SetPattRegExp="(?is)\A\:?(\s*(re|ha|rcpt|fwd|fw|odp|pd)%-
(\[\d{1,3}\])?:\s*|\[.*?\])*\s*(.*?)\Z"%-
%RegExpBlindMatch(%OSubject)%-
%_Temat(%SubPatt(4))%-
%Subject="Fwd: %_Temat"%-

W obydwu przypadkach za wycięcie frazy w nawiasach kwadratowych jest odpowiedzialny wzorzec \[.*?\] w drugim wierszu szablonu. Jeśli chcesz zawęzić działanie tylko do frazy [SPAM], wpisz w szablonie zamiast tego wzorca inny: \[SPAM\] - napewno będzie działać.

Rozwiązanie globalne, tzn. usuwające jakiś ustalony fragment tekstu z tematu pierwotnego listu, również można zautomatyzować bez potrzeby posługiwania się edytorem tekstu w celu zmiany tematu. Tak jak napisał wyżej Krzysztof, cała operacja przebiega następująco: eksport wiadomości do pliku w formacie skrzynki uniksowej, wyszukanie i wycięcie niepożądanej frazy, a na koniec import zmodyfikowanego pliku do wskazanego folderu. To wszystko można załatwić jednym filtrem, który będzie uruchamiany ręcznie po zaznaczeniu odpowiedniej wiadomości. Filtry działające na tej zasadzie były tutaj kilkakrotnie opisywane, m. in. tak działa filtr do naprawy wątków. Jedyną trudność może tu stanowić skonstruowanie odpowiedniego wyrażenia regularnego wykorzystywanego przy imporcie pliku - ale nie jest to problem mocno skomplikowany. Jeśli znajdę chwilę czasu, przetestuję taki filtr i zamieszczę na tym forum.

Sądzę, że trzeba jeszcze ustawić w systemie domyślnego klienta poczty, wskazując tam na The Bat! (w opcjach internetowych). Tak trzeba postąpić w przypadku przycisku na myszy, zatem może i klawiatura także jest w taki sam sposób obsługiwana przez system.