1

(6 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Aktualizacja odnśnie SPF:
https://www.getmailbird.com/what-spf-re … g-is-gone/

krzychu napisał/a:

Potwierdzam to dla wersji 6.0.12 (imap via exchange) - wiadomość wisi w outboxie, nawet, gdy zostaje faktycznie wysłana. zgłosiłem to RITsom jako błąd.

Bieżąca beta wersja 6.2.2.8 naprawia ten błąd.

modrih napisał/a:

1. Przy odpowiedziach na e-maile (nie wazne jakie, czy z załącznikami czy bez), po napisaniu treści wiadomości i kliknięciu przycisku wyślij - trzeba często bardzo długo czekać aż wiadomość łaskawie ruszy tyłek i zacznie się wysyłać. Okienko przez ten czas nie znika.

Potwierdzam to dla wersji 6.0.12 (imap via exchange) - wiadomość wisi w outboxie, nawet, gdy zostaje faktycznie wysłana. zgłosiłem to RITsom jako błąd.

W ostatnim czasie pojawiły się nowe duże wersje The Bat! oznaczone numeracją 6.xx. Podobnie jak przy poprzednich przejściach z niższego numeru wersji na wyższy, producent programu wymaga wykupienia dodatkowej licencji, jeśli przesiadamy się na nowszą wersję programu oznaczoną wyższym numerem.

Domyślnie The Bat! ma włączoną funkcję powiadamiania o nowych wersjach - np. przy starcie programu. Niestety to okno nie podaje informacji, że zainstalowanie nowej wersji zamienia nasz dotychczas zarejestrowany program w wersję testową shareware.

Niniejszy wpis ma służyć przypomnieniu, że RITLABS stosują taką procedurę. Zapomnienie o niej może skutkować niemiłym zaskoczeniem dla użytkownika.

Zatem przed aktualizacją do nowej dużej wersji warto wziąć pod uwagę, iż skutkiem aktualizacji jest konieczność kupna nowej licencji (do już istniejącej) lub - po przetestowaniu nowej wersji - powrót do wcześniejszej, z niższym numerem.

Dlatego przed aktualizacją rekomenduje się wykonanie kopii zapasowej istniejącej wersji i upewnienie się, że posiadamy w zasobach instalator aktualnie używanej wersji The Bat!

W chwili pisania niniejszego wpisu (9.01.2013r.), bieżąca polityka aktualizacji opisana jest na stronie: http://www.ritlabs.com/en/products/theb … policy.php

The licenses for The Bat! v5 purchased in the period between December 23, 2010 and September 25, 2013 will be valid till the version The Bat! 6.0 inclusive. For the version The Bat! 6.1 and higher these licenses will no longer be valid.
The licenses for The Bat! v6 purchased in the period between September 26, 2013 and November 25, 2013 will be valid till the version The Bat! 7.0 inclusive. For the version The Bat! 7.1 and higher these licenses will no longer be valid.
The licenses for The Bat! v6 purchased starting from November 26, 2013 are valid for all the versions 6.xx. For the version The Bat! 7.0 and higher these licenses will no longer be valid.

The users who possess the license for any older version of The Bat! (up to The Bat! v6) can update the license to The Bat! v6 purchasing the upgrade from earlier version to latest version of The Bat!

The upgrade policy can be altered without additional notification.

Archiwum wcześniejszych wersji The Bat!: http://www.ritlabs.com/en/products/theb … ersion.php

Przy zastosowaniu opisanych wyżej kroków, bez obaw można dokonać aktualizacji starszych wersji The Bat! do 6.xx i następnie podjęcie decyzji, czy kupujemy nową licencję dla 6.xx, czy też pozostajemy przy niższej, dotychczas używanej.

5

(2 odpowiedzi, napisanych Szablony i filtry)

Zygmunt napisał/a:

Znacznie prościej jest wykorzystać główny szablon odpowiedzi dla konta, który dla takiego przypadku powinien być następujący:

A... takie miałem niejasne przeczucia, że to można gdzieś w tych okolicach rozwiązać. Dziękuję

Zastanawiam się, czy jest jakaś metoda pozwalająca uruchomić inny (specjalny) szablon odpowiedzi, gdy oryginalna wiadomość została wysłana z iPhone?
Listy z iPhone mają stopkę "Wysłane z iPhone'a" - zatem jest string w treści. Listy z iPhone nie mają o ile dobrze widzę jakiejś własnego charakterystycznego nagłówka, stąd trzeba zaufać ww. stopce w treści.
Czyli mam sytuację: dostaję maila z iPhone / uruchamia się filtr, który powoduje, że mój szablon odpowiedzi jest inny niż domyślny. Czy to można zrobić z poziomu filtrów? Pobieżne przeglądnięcie sugeruje, iż to jest niemożliwe. Zgadza się?

ps.
z różnych powodów nie chciałem stosować metody, która przychodzi mi do głowy na pierwszy rzut oka: czyli filtrowanie listów z iPhone do osobnego folderu, a odpowiedź jest już formatowana wg szablonu przypisanego dla tego specyficznego folderu.

Odpowiedź i wskazówkę masz w pierwszym poście tego wątku: http://antispamsniper.com/thebat_plugin.html

8

(3 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

No i to jest dobra wiadomość. smile

9

(3 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

MarcinKrakow napisał/a:

Podgladnalem wielkosci plikow MESSAGES.EBB z tego folderu i roznia sie znaczaco od starych z TB MESSAGES.TBB . Czy jest szansa jakos to podmiecic,

Jeśli masz na myśli zwyczajnie skopiowanie MESSAGES.TBB z dysku domowego PC na przenośny dysk w miejsce MESSAGES.EBB, to raczej nie wchodzi to w grę - .EBB jest bazą zaszyfrowaną Voyagera, a druga standardową otwartą bazą The Bat!.

MarcinKrakow napisał/a:

lub co jest przyczyna, ze nie chce zassac tych postow? Tylko mi nie piszcie, ze jest ich za duzo, bo sie zalamie. Nic nie poradze, ze dostaje srednio 30-40 postow dziennie, co wiecej nie moge ich wywalic smile

Nie wiem, czy jest "za duża", bo nie podałeś wielkości tych baz. Starsze wersje The Bat! miały ograniczenie do 2 GB w bazie (folderze). Sugeruję ci metodę trochę manualną, ale może okazać się skuteczna: wyeksportuj z The Bat! te stare wiadomości - np. do formatu unixa i potem zaimportuj je do Voyagera. Powinno zadziałać. Osobna sprawa to załączniki do maili - jeśli przechowujesz je w oddzielnym katalogu, to proponowana metoda może nie zadziałać na załączniki.

10

(1 odpowiedzi, napisanych The Bat! i oprogramowanie firm trzecich)

macigor napisał/a:

Czy The Bat! wspiera jakieś CRM-y?)

Nic mi o tym nie wiadomo.