11

(4 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Opcje > Konfiguracja > Inne opcje > Używaj starego interfejsu książki adresowej - tutaj możesz zmienić wygląd na tradycyjny. Nowy wygląd książki nie odpowiada mi zupełnie, nastąpiła po prostu utrata funkcjonalności a praktycznie nic nowego nie widzę.

12

(8 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Antispamsniper u mnie działa na wielu kontach, w tym Gmail. Co prawda, obsługuję to konto tylko jako POP3 i spełnia ono u mnie raczej marginalną rolę, ale nie zauważyłem żadnych kłopotów z wtyczką w tym kontekście.

13

(8 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Czy masz najnowszą wersję wtyczki? Sprawdź także w The Bat! czy używasz wewnętrznej implementacji S/MIME (menu Opcje > S/MIME i TLS).

14

(8 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Masz rację, do połączeń SSL dla wtyczki Antispamsniper wymagany jest certyfikat. Cały proces jest opisany pod adresem http://www.antispamsniper.com/forum/vie … dcae4ffe7. Pobrany certyfikat (root_antispamsniper.cer) należy wstawić do katalogu, w którym jest zainstalowana wtyczka (czyli tam gdzie znajduje się plik AntispamSniper.tbp).

Import do głównej książki certyfikatów jest prosty: należy utworzyć nową pozycję (ja nazwałem ją "Antispamsniper") i wybrać opcję importu certyfikatu, wskazując miejsce jego przechowywania, a potem dopisać go do książki adresowej. Robiłem to tak dawno, że dopiero Twój post przypomniał mi o tym certyfikacie.

15

(8 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Czy Antispamsniper potrzebuje jakiegoś certyfikatu? Nie widzę takiej możliwości, bo z czym miałby być skojarzony ten certyfikat?

Jeśli chodzi o import certyfikatów do książki adresowej, to w nowym interfejsie jest taka możliwość. Wybierasz wpis, z którym chcesz skojarzyć certyfikat i następnie obok nazwy tego wpisu otwierasz menu podręczne, klikając na trzy pionowo umieszczone kropki z prawej strony. W menu są dwie pozycje: "Szablony" i "Certyfikaty".

Nie jestem entuzjastą tego nowego interfejsu książki adresowej, ale na szczęście jest możliwość korzystania ze starego interfejsu (Konfiguracja > Inne opcje).

16

(14 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Ale po co Ci karta kredytowa, przecież zakup za pomocą karty debetowej jest tak samo możliwy. Robiłem to wielokrotnie i nic nie sprawiało problemu.

Nie ma sensu aktualizować teraz do wersji 9, skoro jest już dostępna wersja 10.

17

(14 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Na stronie RITLabs są podane ceny aktualizacji z v. 9 do v. 10 i nie jest chyba aż tak strasznie: Professional kosztuje 22,08 a Home 17,77 EUR z VAT (23%).

18

(14 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

thomsen napisał/a:

Ja przetestowałem i jest w 10.0 ten sam błąd co w dziewiątce. Na wielu moich kontach a w szczególności na home.pl które najczęściej używam nie chce usuwać maila z serwera po usunięciu go z poziomu programu.

Foldery ustawiłem tak jak u Ciebie - usunięcie wiadomości nie usuwa ich fizycznie z serwera i lokalnego dysku lecz oznacza je jako usunięte. Dopiero kompresja folderu oczyszcza go fizycznie z "usuniętych" wiadomości. Włącz w sekcji "Dostrajanie konta IMAP" opcję Kompresuj folder po każdym usunięciu wiadomości, możesz także dostosować działanie w sekcji "Usuwanie". Czy należy to traktować jak błąd?

19

(1 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Chyba nie u Ciebie jest problem, lecz u niektórych odbiorców. Kodowanie użyte w poczcie do polskich liter możesz zmienić w dwóch miejscach w konfiguracji konta. Ja mam np. takie ustawienia:
Zarządzanie pocztą | Kodowanie transportowe znaków spoza ASCII | W treści wiadomości: Quoted-Printable (czytelne)
Szablony | Nowa wiadomość | Użyj zestawu znaków | Unicode (UTF-8)
Spróbuj poeksperymentować z ustawieniami w szablonie - może to rozwiąże problem u odbiorców.
Przy okazji: warto podawać numer wersji programu.

20

(3 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Kliknięcie na nagłówek listy kont / folderów wywołuje panel konfiguracyjny, na którym można ustawić sortowanie. Domyślnie to chyba jest na podstawie nazwy, ale najlepiej to wypróbować samemu.