Temat: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Zdecydowałem się - skoro już się przekonałem do upgrade'u - założyć nowy temat, gdyż przeglądając dotychczasowe nie znalazłem na tyle bliskiego mojemu pytaniu, by zdecydować się odświeżać. Natomiast temat ten zakreśliłem nawet szerzej niż aktualny mój problem, bo może na przyszłość posłuży ten temat do znalezienia odpowiedzi na pobliskie tematy.
Zawężając już teraz ten ogólny temat o problemach z autokopią, przedstawiam obecne zapytanie.
W zasadzie od długiego czasu mnie prześladuje ten problem, ale nigdy "nie ma czasu" głębiej poszukać czy choćby tu na Forum zapytać. Mianowicie rzecz w tym, że mam wpisaną automatyczną kopię, harmonogram przewiduje co bodaj dwa dni, tam jest wpisana nazwa pliku - no i kopia "rusza" faktycznie, potem pokazuje postęp pracy, tyle że w zdecydowanej większośći wypadków kończy się tak, że nie zapisuje pliku. Cóż. Na szybko - to się robi ręcznie. Niemniej, wolałbym to rozwiązać, skoro podejmuję kolejną próbę. Czy to może rzecz w tym, że nie uruchamiam programu jako administrator, bo zalogowany jestem na codzień na zwykłym koncie (i przy instalacjach po prostu jestem pytany, czy zgadzam się na zrobienie zmian przy instalacji). Czy problem w tym, że tytuł jest praktycznie taki sam dla każdej kopii i blokowan jest nadpisanie? — jeżeli tu więc problem tkwi, to proszę podpowiedzieć, jak wpisać w ten harmonogram dopisanie np daty do nazwy (bo nie widzę w edycji harmonogramu)?; niemniej nie do końca się mi to wydaje, gdyż nawet jeżeli zdążę przenieść tę kopię dwa dni temu do folderu z poprzednimi kopiami, to też nie zapisuje się ta nowo tworzona. Czy może rzecz w tym, że mam autowygaszanie ekranu, wygaszacz ekranu? Czy w tym, że po pewnym czasie kompter wyłącza się (to znaczy "robi przerwę")?
W każdym razie będę wdzięczny za podpowiedzi.

2

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Być może problemy z zapisem kopii zapasowej wynikają z usypiania / wygaszania komputera. Niestety, The Bat! nie ma opcji współpracy z tymi funkcjami systemu operacyjnego i trudno wyrokować jak się zachowa w takich przypadkach. Domyślnie plik kopii zapasowej jest tworzony w głównym katalogu z pocztą, ale do niego masz chyba wszelkie uprawnienia. The Bat! nie musi być instalowany z konta administratora, wystarczy zwykły użytkownik.

Ja zawsze wyłączam automatyczną kopię zapasową i ustawiam własny harmonogram tworzenia kopii w terminarzu programu. Jeśli jednak chcesz korzystać z automatu, to w ustawieniach także masz sporo opcji, m.in. wybór katalogu do zapisu kopii, nazwy pliku itp. Spróbuj pobawić się z tymi ustawieniami - może to rozwiąże problemy.

Jeżeli chcesz dodać datę do nazwy pliku kopii, to najprościej użyć do tego celu makra %Date, czyli przykładowo plik kopii powinien w konfiguracji nazywać się %Date(YYYYMMDD)-autobackup.tbk. Wynikiem będzie wiele plików o różnych nazwach - czyli trzeba pamiętać o możliwości zapełnienia dysku.

3

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Przepraszam, że najczęściej nie od razu podziękuję za podpowiedź, tylko praktycznie schodzi na to, że dopiero kiedy powstaje następny problem, to się wpisuję i przy okazji podziękuję. Faktycznie i "za niedługo" będzie pewnie znowu taki przypadek, bo szykuję się do instalacji. "Póki co" więc - chociaż trochę spróbuję wcześniej podziękować, jakkolwiek i tak jakieś pytanie "w biegu" się pojawi. W każdym razie, dzięki za odpowiedzi tutaj, pomocne, jakkolwiek nie jestem do końca pewien, czy byłbym szczęśliwy, gdyby się potwierdziło, że wygaszenie komputera uniemożliwia sprawę. Jeżeli tylko "wstrzymuje" ale nie niweczy to pół biedy. Zasadniczo chciałem, by "w tle" się rozgrywały te kopie, czyli niekoniecznie przy aktywności jakiejś mojej, tym bardziej, że aktywność moja jest skądinąd "różnoczasowa" (różna długość zajęć przy komputerze i o różnych porach), więc i tak jest kłopot, gdyby chcieć ustawić na czas, gdy na pewno jestem przy komputerze i nie wystąpi kwestia wygaszenia ekranu :czy wstrzymania pracy komputera). Jeżeli tylko jednak by było tak - a w obecnym stadium prób mam takie wrażenie, że tak jest - iż autokopia się zatrzymuje, gdy komputer zasypia, ale się wznawia i dochodzi do końca, gdy znów zacznie pracować, to jeszcze pół biedy. Przynajmniej jest tak, że mam pewność, iż uruchamia się z terminarza kopia - i w końcu, nawet jeżeli z jakimś opóźnieniem, ale do końca dojdzie. Tu jednak mam pytania. Czy to jest pewne? Czy np. gdy dopiero będę pracować na komputerze za półtora dnia, to też się wzbudzi ta kopia?
Przy okazji zaś - to jeszcze zapytam, co lepszego może dać wprowadzenie swojego terminarza kopii przy wyłączeniu autokopii? Kiedyś chyba też tak robiłem, ale ponieważ nie różnicuję jakoś, że dla jednych kont częściej, dla innych rzadziej, tylko praktycznie robię całości kopię, to jakoś nie zauważałem różnicy, czy tak włącza się kopia czy tak. Na coś jednak jeszcze warto innego zwrócić uwagę, są inne korzyści? Problem z autowygaszaniem chyba i w tym wypadku będzie działał podobnie - czy też tu jest inna możliwość? Raz jeszcze dzięki i pozdrawiam, wdzięczny "z góry" za pomocne odpowiedzi.

4 (edytowany przez Chris94 2023-06-23 01:30:19)

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Z tą automatyczna kopia zapasową faktycznie coś jest "nie tak".
Automatyczne wykonywanie kopii zapasowej co 4 dni mam włączone już od kilku lat, ale ostatni plik autobackup.tbk zapisanej
kopii zapasowej mam z 2019 roku!
Co więcej, 2 dni temu zmieniłem ustawienia tak, by kopia wykonywała się codziennie, a pomimo tego żadna automatyczna kopia wciąż się nie wykonała!

PS:
Dotychczas miałem wersję 8.8.2, od kilku dni testuję 10.4.0.1 i dalej brak automatycznej kopii zapasowej.

5 (edytowany przez Chris94 2023-07-01 00:56:15)

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Blajpios napisał/a:

Mianowicie rzecz w tym, że mam wpisaną automatyczną kopię, harmonogram przewiduje co bodaj dwa dni, tam jest wpisana nazwa pliku - no i kopia "rusza" faktycznie, potem pokazuje postęp pracy, tyle że w zdecydowanej większośći wypadków kończy się tak, że nie zapisuje pliku.

Poeksperymentowałem i już sprawa jest jasna.

Czy problem w tym, że tytuł jest praktycznie taki sam dla każdej kopii i blokowan jest nadpisanie?

Właśnie dokładnie taka jest przyczyna!
Miałem ten sam problem, u mnie też kopia bardzo długo się wykonywała, a w efekcie nie było żadnego nowego pliku.
Gdy nazwę istniejącego pliku autobackup.tbk zmieniłem na inną, backup wykonał się bez żadnych problemów.

PS:
Domyślną nazwę pliku zmieniłem z autobackup.tbk  na autobackup-%Date(YYYYMMDD).tbk  i teraz automatyczny backup elegancko działa! smile

6 (edytowany przez Chris94 2023-07-06 23:43:09)

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Niestety, ale The Bata pochwaliłem przedwcześnie! ;(
Te automatyczne kopie zapasowe wykonują się ale tylko jeden raz, tylko w pierwszym nadchodzącym terminie po zdefiniowaniu i zapisaniu parametrów backupu i na tym koniec! W następnych ustawionych terminach już nic się nie wykonuje!
Dotyczy to zarówno pełnych backupów, jak i backupów przyrostowych.
Nawet boję się myśleć, jakie jaja mogą wyjść przy próbie odtworzenia poczty z backupu sad

7

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Automatyczna kopia zapasowa jest zapamiętywana jako zadanie w terminarzu. Od wersji 10.4.0.1 terminarz jest praktycznie niesprawny: ani zadania nie są uruchamiane o wyznaczonym czasie, ani nie są uruchamiane po terminie mimo włączenia takiej opcji. Ten błąd był zgłoszony do autorów już 8. czerwca (https://bt.ritlabs.com/view.php?id=2247), ale nie ma żadnego odzewu. Musimy uzbroić się w cierpliwość, bo nie ma innego wyjścia. Błąd jest wyjątkowo uciążliwy, bo dotyczy wszelkich zadań uruchamianych z terminarza.

8

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Dzięki!

9

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Zygmunt napisał/a:

Automatyczna kopia zapasowa jest zapamiętywana jako zadanie w terminarzu. Od wersji 10.4.0.1 terminarz jest praktycznie niesprawny: ani zadania nie są uruchamiane o wyznaczonym czasie, ani nie są uruchamiane po terminie mimo włączenia takiej opcji.

Tam oprócz Terminarza jest jeszcze jakiś inny problem z tym automatycznymi backupami.
Nastawiłem sobie codzienne robienie przyrostowych backupów i zaobserwowałem, że te backupy faktycznie się wykonują, tylko nigdzie one nie są zapisywane! Backup kończy się wykonywać, okienko zadania się zamyka i nie ma żadnego śladu po wykonanej pracy!

10

Odp: automatyczna kopia zapasowa - problemy

Witam
To mój pierwszy post.
Po aktualizacji do wersji 10.4.0.1 wykonałem kopię zapasową. Na nowym kompie odtworzyłem z tego pliku. Ale folder wysłane jest całkowicie pusty. Czy backup nie robi kopii wiadomości wysłanych??