11

Odp: Standardy kodowania znaków

Z tego co u siebie zauważyłem to trzeba mieć ustawioną czcionke w unikodzie, żeby znaki były poprawnie wyświetlane.
Na liście toto jest poprawnie wyświetlane w przypadku gdy czcionka ma skrypt na Europa Środkowa ustawiony - jak nie mamy to -> krzaczki.

Teraz niech mi jeszcze tylko ktoś powie jak ustawić czcionkę do wyświetlania w książce adresowej.

12

Odp: Standardy kodowania znaków

lazik napisał/a:

Z tego co u siebie zauważyłem to trzeba mieć ustawioną czcionke w unikodzie, żeby znaki były poprawnie wyświetlane.

U mnie akurat jest Courier New ... chyba nie ma on wersji z unicode...

13

Odp: Standardy kodowania znaków

krzychu napisał/a:
lazik napisał/a:

Z tego co u siebie zauważyłem to trzeba mieć ustawioną czcionke w unikodzie, żeby znaki były poprawnie wyświetlane.

U mnie akurat jest Courier New ... chyba nie ma on wersji z unicode...

Z tego co tutaj można przeczytać nawet Corier New zawiera część znaków z Unicode. Nie mam pojęcia czy wszystkie.

Ciekaw jestem jak z wyświetlaniem by było gdybyś zmienił skrypt czcionki dla wyświetlanych wiadomości na inny niż europa środkowa. Ciekawi mnie czy będą krzaczki jak u mnie?

14

Odp: Standardy kodowania znaków

Witajcie !

Chciałem odnieść się do tego, co napisał wcześniej lazik:

Też miałem z tym problem gdy weszła nowomoda pisania na usenet w utf-8. Miałem wtedy ustawione kodowanie dla folderu na ISO-8859-2 i były poprostu krzaczki. Ustawienie automatyczne zawsze dawało dla postów w utf-8 jakieś kodowanie rosyjskie (BTW AFAIR Zygmunt na tb-l kiedyś pisał, że automatyczne działa tylko dla rosyjskiego). No cóż wywaliłem wtedy wszystkie kodowanie których ie chcę widzieć na oczy. Pozostawiłem tylko te, z których mogę skorzystać i ustawiłem kodowanie domyślne dla folderu na utf-8. o dziwo zarówno posty w ISO jak i utf są poprawnie wyświetlane i nie trzeba zmieniać tego przy czytaniu.

Wywaliłeś - czyli odznaczyłeś w konfiguracji 'Tabele kodowania znaków' ? Bo chyba całkiem usunąć się z listy nie da.
A czy kodowanie domyślne dla folderu ustawiłeś za pomocą opcji 'Ustaw jako domyślny' dostępnej w menu standardu kodowania dla denej wiadomości ?
Chciałbym zrobić dokładnie to samo i sprawdzić jak będzie się to zachowywać u mnie.

Co do ustawienia skryptów, to próbowałem i też mam krzaczki, jak u Ciebie.

Jeśli chodzi o książkę adresową, to nie mam pojęcia. Chyba nie ma takiej możliwości.

15

Odp: Standardy kodowania znaków

Tak odznaczyłem te, których nie będę raczej używał.

Kodowanie dla folderu ustawiłem poprzez podświelenie folderu a następnie z menu: Widok>Standard kodowania znaków. I wybierałem domyślne w dalszej kolejności.

Ogólnie trzeba troszeczkę popatrzeć w ustawieniach właśnie dla foldera i samych wiadomości - no i chyba czcionka ma znaczenie.

16

Odp: Standardy kodowania znaków

Czołem !
Drążenia tematu kodowania znaków ciąg dalszy smile
Ostatnio zauważyłem, że wiadomości, które nie posiadają w swoim zapisie źródłowym sekcji Content-type: są niepoprawnie wyświetlane. Dziwna rzecz wtedy się dzieje.
Domyślne kodowanie ustawione jest na Europa Środkowa ISO.
List nie posiada żadnej definicji Content-type.
Taki list w podglądzie zawiera krzaki (brak polskich znaków diakrytycznych).
Kiedy zmienię kodowanie dla tej wiadomości na jakiekolwiek inne i z powrotem wrócę do ISO dla Europy Środkowej, wtedy nagle polskie znaki się pojawiają.
Jeśli zapiszę tę wiadomość na dysku i dopiszę do niej sekcję Content-type: text/plain; charset="iso-8859-2" i zaimportuję ją do Bata, wtedy wszystko gra.
Ne jest to jakaś kazuistyka i wymyślony przeze mnie przypadek. Powiadomienia o nowy postach wysyłane przez forum IPB mojego serwisu nie zawierają właśnie w swoim źródle definicji Content-type. Czy mam rozumieć zatem, że są to niepoprawne wiadomości i nie dziwić się, że Bat nie odczytuje ich prawidłowo ?
Z drugiej strony wszelkie inne programy, które przetestowałem poprawnie odczytują te właśnie wiadomości (powiadomienia). Co o tym sądzicie ?

17

Odp: Standardy kodowania znaków

Prozac napisał/a:

Ostatnio zauważyłem, że wiadomości, które nie posiadają w swoim zapisie źródłowym sekcji Content-type: są niepoprawnie wyświetlane.

To normalne, prawda?

Prozac napisał/a:

Dziwna rzecz wtedy się dzieje.
Domyślne kodowanie ustawione jest na Europa Środkowa ISO.
List nie posiada żadnej definicji Content-type.
Taki list w podglądzie zawiera krzaki (brak polskich znaków diakrytycznych).

Nieprawda. Nie ma związku między deklaracją a obecnością pliter - najczęściej jest tak, że nie ma deklaracji, a pliterki są poprawnie zakodowane w ISO8859-2 -- dokładnie taką sytuację ty opisujesz.

Prozac napisał/a:

Powiadomienia o nowy postach wysyłane przez forum IPB mojego serwisu nie zawierają właśnie w swoim źródle definicji Content-type. Czy mam rozumieć zatem, że są to niepoprawne wiadomości i nie dziwić się, że Bat nie odczytuje ich prawidłowo ?

Nie mam pojęcia, co rozumiesz przez 'niepoprawne wiadomości'? Por. wyżej.

Prozac napisał/a:

Co o tym sądzicie ?

nie chcesz znać mojej opinii. :-/

18

Odp: Standardy kodowania znaków

Nie rozumiem zatem skąd te krzaki. Być może wina leży po stronie The Bat!. Domyślnie wybrane jest  ISO 8859-2 - krzaki są. Natomiast  zmiana kodowania na inne niż ISO 8859-2, a następnie powrót do  ISO 8859-2 powoduje, że 'krzaki' znikają. Dziwne więc to trochę.
Poniżej screen nowej wiadomości, która nadeszła (bez deklaracji kodowania) przy domyślnym ustawieniu ISO Europa Środkowa.
http://www.dreamland.neostrada.pl/kodowanie.png

19

Odp: Standardy kodowania znaków

Prozac u mnie jest to samo i chyba jednak to jest błąd TB. We wcześniejszych wersjach działało to w porządku, ale niedawno 3-4 wersje beta coś się w tym mechanizmie spsuło.

20

Odp: Standardy kodowania znaków

Chyba tak, bo rzeczywiście wcześniej było wszystko OK. Miałem wtedy ustawione domyślne kodowanie na UTF-8 i powiadomienia były prawidłowe.
Pomyślałem potem, że może UTF nawaliło w Bacie i zastosowałem domyślne ISO, ale jak widać to też nie pomogło.
Napisałem tez o tym na forum RitLabs, ale zwyczajowo bez odpowiedzi ze strony twórców. W ogóle dyskusje toczą się tam dość leniwie. Czasem inny użytkownicy potwierdzają jedynie występowanie danego problemu. Miejmy nadzieje, ze Programiści tez to zauważą.