Przejdź do treści forum
Forum PSTB!
Forum Polskiej Strony Programu The Bat!
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Opcje wyszukiwania (Strona 3 z 5)
Witajcie !
Od dłuższego już czasu używam TheBat! w połączeniu ze słownikiem zaproponowanym przez Romualda Szcześniaka. TheBat zdawał się nie współpracować z moim Wordem z pakietu Office 2003, stąd zainstalowałem słownik pana Szcześniaka. W dziwny sposób odbywa się jednak jego funkcjonowanie. Automatyczna kontrola pisowni działa poprawnie. Nieprawidłowe słowa są podkreślane, a w menu kontekstowym po prawokliku pokazują się odpowiednie sugestie. Kiedy jednak uruchamiam sprawdzanie pisowni zwykle tylko pierwszy napotkany błędny wyraz jest wyłapywany. Potem wyłapywane są same puste znaki. Spacje ? Nie wiem. Wyłapywana jest pustka, a w sugerowanych podpowiedziach pojawiają się przeróżne rzeczy. Postanowiłem więc poprosić Was o poradę. W jaki sposób skutecznie odinstalować ten słownik oraz w jaki sposób posłużyć się słownikiem ssce. Chciałbym w skuteczny sposób uniezależnić się od Worda oraz sprawić, by pisownia była sprawdzana poprawnie nie tylko automatycznie, ale również przy wywołaniu opcji "Sprawdź cały tekst".
Pozdrawiam wszystkich !
Czołem !
Postanowiłem założyć nowy bardziej sprecyzowany wątek. Poprzedni założony przeze mnie temat dość znacznie się już rozwinął i pewnie stanowiłby on znaczne utrudnienie dla innych, chcących wyszukać na forum dane zagadnienie, gdybyśmy dalej go ciągnęli i dokładali nowe problemy.
Tym razem chciałbym, żebyście pomogli mi zrozumieć istotę kodowania nagłówków wiadomości.
Załóżmy, że tworzę nową wiadomość i koduję ją w utf-8.
W temacie zawieram polskie znaki diakrytyczne.
Tak wiadomość zawierać będzie deklarację Content-Type: TEXT/PLAIN; charset=UTF-8
Zaś jej temat będzie zdeklarowany w sposób: Subject: =?utf-8?Q? ......, gdzie kropki oznaczają ciąg znaków, wśród których znajdują się polskie znaki diakrytyczne.
Powiedzmy teraz, że ktoś dostaje taką wiadomość i postanawia odpowiedzieć na nią, używając w swoim kliencie poczty opcji 'Reply'. Odbiorca mojej wiadomości ma ustawione kodowanie nowych wiadomości oraz odpowiedzi na ISO-8859-2.
Otrzymuję od niego odpowiedź i podglądam jej źródło. Jeśli dobrze rozumuję, to deklaracje w tej odpowiedzi powinny wyglądać następująco: Content-Type: TEXT/PLAIN; charset=ISO-8859-2 natomiast Subject: =?utf-8?Q? ......
Czyli kodowanie głównej treści zmieni się, bowiem mój rozmówca napisał w odpowiedzi swój własny tekst i zakodował go w ISO-8859-2, natomiast nagłówek pozostał oryginalny (nadesłany przez mnie), więc jego deklaracja się nie zmieniła.
Czy w ten sposób należy rozumieć poprawne funkcjonowanie wiadomości tworzonych przez 'Odpowiedz' ?
Pisze o tym, ponieważ nie tak dawno wysłałem wiadomość zakodowaną w UTF-8, której temat zawierał polskie znaki diakrytyczne.
W odpowiedzi dostałem wiadomość, której treść była wyświetlania poprawnie przez mojego Bata, jednak znaki diakrytyczne w temacie "Re: mój pierwotny tamat" nie były poprawnie wyświetlane. Po podglądnięciu źródła zobaczyłem:
Content-Type: TEXT/PLAIN; charset=ISO-8859-2
Subject: Re: =?ISO-8859-2?Q? mój pierwotny temat
Tak więc chyba coś nie tak. Czyżby klient mojego korespondenta niepoprawnie zmienił kodowanie nagłówka ? Czy może to kolejny problem Bata ?
Pozdrowienia,
Stander
Zygmunt napisał/a:Z HTML również nie powinno być większych problemów. Po zbadaniu źródlowej postaci wiadomości można byłoby wyróżnić jej stałe fragmenty i skonstruować filtr działający na podobnej zasadzie. Problem mógłby się pojawić wtedy, gdy poszczególne części MIME wiadomości byłyby kodowane np. za pomocą algorytmu Base64 - wtedy należałoby korzystać z zewnętrznych programów lub skryptów do ich rozkodowania i ponownego kodowania.
No właśnie tak sobie tu grzebię i widzę, że możliwości filtrowania i tworzenia szablonów są wielkie.
Jeśli chodzi o html, to na razie nie napotkałem problemów, ale jeśli takowe wystąpią, będę wiedział w jaki sposób można problem rozwiązać. Swego czasu stworzyłem tu sobie w Delphi kilka prostych aplikacji dekodujących Mime Base64, wiec pewnie też dałoby się coś wymyślić
Wielkie dzięki Zygmunt !
Teraz rozumiem.
Myślałem, że wiersz poleceń usuwa tylko oryginalną wiadomość, jaka dociera do programu. Jakby w locie, a nie sam plik, do którego zapisywana jest treść.
W sumie to usuwanie tego pliku, podobnie jak pliku unix_msg.mbx, również nie jest konieczne, jeśli we właściwościach eksportu wiadomości do pliku wybierze się opcję 'Zastąp istniejący plik'. Mam nadzieję, że dobrze rozumuję
Rzeczywiście, ręczne przefiltrowanie zaimportowanej wiadomości pokazało, że filtr działa znakomicie.
Całe szczęście, że te powiadomienia są w postaci tekstowej, a nie html i można sobie w ten sposób poradzić z problemem.
Ja jeszcze raz dziękuję za dyskusję nad problemem, życzę sobie i Wam, żeby projekt TheBat! był nadal rozwijany i dostarczał nam wiele przyjemności.
Wybaczcie kolejny post z rzędu, ale chciałem by wszyscy biorący udział w wątku zostali poinformowani o nowej wiadomości.
Utworzyłem filtr zgodnie z poradą Zygmunta.
Na razie nie mam możliwości sprawdzenia jego działania, bowiem znowu padło mi coś w module wysyłającym powiadomienia na forum. Próbowałem importu takich "wybrakowanych" wiadomości, ale filtracja działa tylko na wiadomości odbierane z serwera, a nie importowane z pliku, więc nie zadziałało.
Wysłałem jednak na próbę list z innego konta do samego siebie i w temacie zawarłem frazę, będącą kryterium dla powyższego filtra. Zauważyłem, że wtedy, że w pliku unix_msg.mbx zapisała się treść tej wiadomości.
Wiadomość została odebrana prawidłowo, jednak po całej operacji plik message.msg został usunięty. Czy tak to ma wyglądać, że ma on być usuwany ?
Świetnie. To właśnie jest zaleta konfigurowalnego i bogatego w różne ciekawe funkcje programu. Zawsze można coś zaradzić.
Zaraz utworzę nowy filtr z zaproponowanymi akcjami.
Dzięki Zygmunt za poradę.
krzychu napisał/a:Przecież ci napisałem - polskie litery w treści są zakodowane w ISO 8859-2, a brak im deklaracji kodowej. Oczywiście to jest moje przypuszczenie - nie znam tych listów o których piszesz.
Jestem przekonany, że te same powiadomienia wcześniej były wyświetlane poprawnie.
Pomyślałem, że wyeksportuję przykładową wiadomość, spakuję ją i zapodam Wam linka. Zobaczycie sami jak to wygląda.
http://www.dreamland.neostrada.pl/kodow … domosc.zip
Chyba tak, bo rzeczywiście wcześniej było wszystko OK. Miałem wtedy ustawione domyślne kodowanie na UTF-8 i powiadomienia były prawidłowe.
Pomyślałem potem, że może UTF nawaliło w Bacie i zastosowałem domyślne ISO, ale jak widać to też nie pomogło.
Napisałem tez o tym na forum RitLabs, ale zwyczajowo bez odpowiedzi ze strony twórców. W ogóle dyskusje toczą się tam dość leniwie. Czasem inny użytkownicy potwierdzają jedynie występowanie danego problemu. Miejmy nadzieje, ze Programiści tez to zauważą.
Nie rozumiem zatem skąd te krzaki. Być może wina leży po stronie The Bat!. Domyślnie wybrane jest ISO 8859-2 - krzaki są. Natomiast zmiana kodowania na inne niż ISO 8859-2, a następnie powrót do ISO 8859-2 powoduje, że 'krzaki' znikają. Dziwne więc to trochę.
Poniżej screen nowej wiadomości, która nadeszła (bez deklaracji kodowania) przy domyślnym ustawieniu ISO Europa Środkowa.
Czołem !
Drążenia tematu kodowania znaków ciąg dalszy
Ostatnio zauważyłem, że wiadomości, które nie posiadają w swoim zapisie źródłowym sekcji Content-type: są niepoprawnie wyświetlane. Dziwna rzecz wtedy się dzieje.
Domyślne kodowanie ustawione jest na Europa Środkowa ISO.
List nie posiada żadnej definicji Content-type.
Taki list w podglądzie zawiera krzaki (brak polskich znaków diakrytycznych).
Kiedy zmienię kodowanie dla tej wiadomości na jakiekolwiek inne i z powrotem wrócę do ISO dla Europy Środkowej, wtedy nagle polskie znaki się pojawiają.
Jeśli zapiszę tę wiadomość na dysku i dopiszę do niej sekcję Content-type: text/plain; charset="iso-8859-2" i zaimportuję ją do Bata, wtedy wszystko gra.
Ne jest to jakaś kazuistyka i wymyślony przeze mnie przypadek. Powiadomienia o nowy postach wysyłane przez forum IPB mojego serwisu nie zawierają właśnie w swoim źródle definicji Content-type. Czy mam rozumieć zatem, że są to niepoprawne wiadomości i nie dziwić się, że Bat nie odczytuje ich prawidłowo ?
Z drugiej strony wszelkie inne programy, które przetestowałem poprawnie odczytują te właśnie wiadomości (powiadomienia). Co o tym sądzicie ?
Znalezione posty: 21 do 30 z 44