971

(1 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

The Bat! raczej nigdy nie miał problemów z cyrylicą (w końcu to rodzimy alfabet twórców). Warunkiem poprawnego wyświetlenia odebranej wiadomości jest jej poprawne zakodowanie przez nadawcę, co polega głównie na użyciu zestawu znaków zgodnego z deklaracją wpisaną w nagłówku. Wyświetlanie znaków zapytania zamiast cyrylicy występuje np. wtedy gdy takiej zgodności nie ma. Aby poprawnie widzieć treść listu w cyrylicy, nic nie musiałem robić, a takiej korespondencji otrzymywałem bardzo dużo w ciągu ostatnich lat. Oczywiście, warto do wyświetlania wybrać taką czcionkę, w której cyrylica występuje (do czystego tekstu używam bardzo ładnej i czytelnej czcionki HE_TERMINAL, można ją znaleźć w Internecie, nie jest to produkt licencyjny).

Przy tworzeniu wiadomości w cyrylicy trzeba oprócz deklaracji zestawu (np. w szablonie lub w oknie konfiguracyjnym konta) użyć także odpowiedniej klawiatury - a tę należy zainstalować w systemie Windows. Różne sterowniki klawiatury z cyrylicą można znaleźć w Internecie, jeśli komuś nie odpowiada układ rosyjskiej maszyny do pisania.

972

(1 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Wahałem się czy Ci odpowiadać na tak mętnie opisany problem. Może jednak spróbujesz przedstawić sprawę nieco jaśniej, używając zrozumiałych dla wszystkich określeń? Warto także zapoznać się z podręcznikiem i podanym w nim opisem konfiguracji programu.

Teraz kilka pytań wyjaśniających, abym mógł zrozumieć w czym problem. Piszesz "...zauwazylem ze nie mam foldera TBP w bazie danych danego adresu". Co rozumiesz pod pojęciem "folder TBP"? Co to jest "baza danych danego adresu"?

Piszesz dalej: "...przy poszczegolnych adresach wogole nie mam takiego folderu". O jakie adresy Ci chodzi? Czy o te w książce adresowej?

Odpowiem Ci Twoim pytaniem: "Co jest grane?". Podaj chociaż wersję programu i rodzaj wtyczki antyspamowej oraz opisz wszystko zgodnie z zasadami tego forum, a rozwiązanie zapewne się znajdzie.

Kilka pytań: o jaki załącznik Ci chodzi? Czy chcesz odsyłać w odpowiedzi ten sam załącznik, który przysłał Ci nadawca? A może chodzi Ci nie o odpowiedź lecz o przekierowanie? Wtedy oryginalne załączniki są dołączane automatycznie.

Więcej informacji o tych zagadnieniach możesz znaleźć w podręczniku w podrozdziale Odpowiedź, przekazanie, przeadresowanie....

Niestety, nie działa to tak jak chcesz, lecz tak jak napisałem wyżej: filtr może utworzyć tylko kopię załącznika w dowolnym katalogu, niezależnie od sposobu przechowywania tego załącznika (w treści wiadomości lub w katalogu ustalonym dla konta).

Wydaje mi się, że popełniasz błąd w ocenie działania filtrów. Filtry nie potrafią oddzielić załącznika od wiadomości, pozostawiając w niej samą treść i jakieś powiązanie, które umożliwi późniejsze kojarzenie treści z załącznikiem. Taką operację (oddzielanie załączników od treści) można wykonywać oddzielnie dla każdego konta, włączając opcję przechowywania załączników we wskazanym katalogu dyskowym (domyślnie jest to podkatalog Attach). Niezależnie od tego filtr wydzielający załączniki tworzy ich kopie w dowolnym wskazanym katalogu, co niekiedy bardzo się przydaje.

Działanie The Bat! jest zgodne z tym schematem i jedyne co możesz zmienić, to po prostu nie używać filtru do wydzielania załącznika. Przechowywanie załączników poza treścią wiadomości albo w jej treści i jednoczesne stosowanie filtru zawsze będzie związane z zajmowaniem dodatkowego miejsca na dysku.

Nie sprawdzałem tego, lecz obecne wersje The Bat! nie mają chyba błędu polegającego na "gubieniu" załączników przy przenoszeniu wiadomości do folderu.

Musiałeś chyba coś zmienić w konfiguracji programu lub posługujesz się jakąś dziwną wersją (nie podałeś jaką), ponieważ The Bat! domyślnie jest skonfigurowany tak jak sobie życzysz.

Za cytowanie wiadomości, na którą się odpowiada, są odpowiedzialne szablony, a w nich makro %Quotes (ewentualnie %Text lub %OText gdy chcesz załączyć treść bez znaków cytowania). Sprawdź we właściwościach konta jak masz zdefiniowane szablony odpowiedzi, porównując je z domyślnymi ustawieniami opisanymi w podręczniku (w rozdziale Szablony wiadomości).

977

(5 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

Cytat z podręcznika:

Zawartość książki jest przechowywana w pliku z rozszerzeniem *.ABD i nazwą podaną przez użytkownika. Lokalizacja pliku może być dowolna [...]

Możesz wykorzystać stare pliki książek adresowych, wskazując je programowi w nowej instalacji.

978

(3 odpowiedzi, napisanych Wtyczki antyspamowe)

Należy chyba pobrać nowszą wersję wtyczki (obecnie jest to 2.5.0.3).

979

(1 odpowiedzi, napisanych FAQ - pytania i odpowiedzi)

motaboy napisał/a:

Mam The Bat 3.99.3 Home zainstalowany na Windows Vista. Oczywiście ze wszystkimi poprawkami. Niestety, kiedy ustawię nietoperza jako domyślnego klienta do wywołań mailto dostaję błąd:[...]

Wydaje mi się, że problem niezgodności TB! z najnowszym produktem znanej firmy został rozwiązany dopiero w wersji 3.98.4. Nie korzystam z Windows Vista i nie wiem jak jest obecnie, ale cytuję to co na ten temat pisał wówczas jeden z autorów programu:

"To allow The Bat! to support default programs associations under Windows Vista, the MSI have to set some values to the registry. The MSI works with Administrative rights, so Vista allows it to modify the registry. When thebat.exe is running, it runs with user rights and is unable to modify registry. That's why it is important to install The Bat! via MSI to get the Default Programs work under Vista.

[+] The Bat! now supports default programs associations under Windows Vista."

Obecnie najnowszą wersją beta jest 3.99.9, ale tej nie polecam, ponieważ ma bardzo dużo innych błędów. Na codzień używam wersji 3.99.8, w której błędy nie są dokuczliwe.

980

(2 odpowiedzi, napisanych Ogólne)

tommek napisał/a:

Jak zmusic The Bata aby automatycznie oznaczyl, ktore wiadomosci byly odpowiedziane a ktore nie, bazujac na danych z folderu WYSLANE ?

Problem jest trudny do rozwiązania, a trudność wynika z faktu, że wiadomości, na które udzielono odpowiedzi, nie zawierają żadnej informacji na ten temat. The Bat! podczas tworzenia odpowiedzi kojarzy odpowiedź z pierwotną wiadomością i zapisuje tę informację w pliku w swojej wewnętrznej bazie danych (prawdopodobnie w pliku messages.tbi). Gdy takiej informacji nie ma (czyli np. po imporcie wiadomości z "obcego" programu), nie jest możliwe automatyczne powiązanie. Filtry ani makra nie potrafią przeszukiwać pliku bazy z wiadomościami, co stwarza dodatkowe utrudnienie. Najczęściej pozostaje zatem do dyspozycji stosowana przez Ciebie metoda ręcznego wyszukiwania odpowiedzi, ale nie jest ona wygodna przy większej liczbie wiadomości.

Spróbowałem zrobić to drogą okrężną i udało mi się odtworzyć powiązania. Metoda jest dwuetapowa i polega na zastosowaniu dwóch uruchamianych ręcznie filtrów. Pierwszym filtrem należy przefiltrować wiadomości w folderze (bądź w folderach), w którym są umieszczone odpowiedzi. Pierwszy filtr ma za zadanie znaleźć te odpowiedzi i zapisać ich identyfikatory w pliku tekstowym. Jako kryterium wyszukiwania odpowiedzi przyjąłem obecność w nagłówku pól In-Reply-To i References. Ten plik posłuży w drugim filtrze jako źródło informacji do skojarzenia odpowiedzi z wiadomościami pierwotnymi. Po stwierdzeniu skojarzenia drugi filtr dołącza do pierwotnej wiadomości notatkę o treści Reply. W ten sposób zostaną oznakowane wszystkie wiadomości, na które odpowiedziano.

Dalej sprawa jest już prosta. Wiedząc, że szukane wiadomości są oznakowane notatką o treści Reply, można je łatwo wyselekcjonować (np. za pomocą odpowiedniego widoku lub dodatkowej zakładki listy wiadomości), pokolorować, ustawić znaczniki itp.

W filtrach zastosowałem kilka makr oraz proste wyrażenia regularne do porównywania zawartości tych pól w nagłówku, które identyfikują odpowiedzi. Pierwszy filtr o nazwie Reply_ID uruchamia się ręcznie za pomocą kombinacji klawiszy Shift+Ctrl+F11. Tworzy on plik Reply_ID.txt na dysku D: (można to zmienić w opcjach filtru, pamiętając o stosownej zmianie w szablonie tworzącym notatkę w drugim filtrze). Oto kod filtru gotowy do wklejenia:

$$$$ TB! Message Filter $$$$
beginFilter
UID: [55E2AD36.01C7BD5E.49B06E61.6C6CAFE9]
Name: Reply_ID
Filter: {\0D\0A\20`7`In-Reply-To`0`@\0D\0A0`7`References`0`@\0D\0A}
ExportMessage FmtText filename D:\5CReply_ID.txt filenamerelative D:\5CReply_ID.txt template %SetPattRegExp\3D\22(?imU)^In\5C-Reply\5C-To\5C:\5Cs\5C<(.*)\5C>\5Cn\22%RegexpMatch(%Headers)%-\0D\0A
IsManual
IsActive
IsHotkey
IsCheckRule
IsHotkeyOnly
IsSendQueue
endFilter

Drugi filtr (uruchamiam go kombinacją Shift+Ctrl+F12) o nazwie Set_Note tworzy notatkę do wiadomości, jeśli była dla niej utworzona odpowiedź. Oto jego kod do wklejenia:

$$$$ TB! Message Filter $$$$
beginFilter
UID: [BDF82B27.01C7BD60.58542E4B.73E4177B]
Name: Set_Note
Filter: {\0D\0A\20`0`0`@\0D\0A}
SetMemo Text %_All_ID\3D\22%Put\3D\27D:\5CReply_ID.txt\27\22%-\0D\0A%_Current_ID\3D\22%SetPattRegExp\3D\27(?imU)^Message\5C-ID\5C:\5Cs\5C<(.*)\5C>\5Cn\27%RegexpMatch(%Headers)\22%-\0D\0A%_Searched_ID\3D\22%SetPattRegExp\3D\27(?imU)^(%_Current_ID)\5Cn\27%RegexpMatch(%_All_ID)\22%-\0D\0A%If:\22%_Searched_ID\22\3D\22%_Current_ID\22%-\0D\0A:\22Reply\22%-\0D\0A:\22\22%-\0D\0A
IsManual
IsActive
IsHotkey
IsCheckRule
IsHotkeyOnly
Ignore
endFilter